Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie čínských firem klesají. Trump zvažuje zrušení jejich povolení k obchodování na amerických burzách

Publikováno
Akcie čínských firem klesají. Trump zvažuje zrušení jejich povolení k obchodování na amerických burzách

Americký prezident zvažuje nařídit burzám odlistování většiny čínských firem.

Tuto zprávu v pátek 27. 9. přinesla agentura Reuters. Tato zpráva ihned rozpoutala paniku na akciovém trhu a akcie čínských firem začaly klesat. Hlavní otázkou všech investorů je teď, zda k odlistování skutečně dojde.

Akcie po oznámení Trumpových plánů začaly klesat

Donal TrumpObchodní válka mezi Čínou a USA trvá více než rok. Nejprve obě země přistoupily k vzájemnému uvalování cel, což také negativně ovlivnilo trh. Další nečekanou ránu pak znovu utrpěli investoři po zprávě, že americký prezident Donald Trump zvažuje odlistování čínských firem z amerických burz.

Toto nařízení by se týkalo 156 čínských firem, z nichž přibližně 11 patří mezi státní podniky.

Ještě v pátek Wall Street uzavírala obchody po relativně pozitivním týdnu. Po zveřejnění zprávy se však začaly čínské akcie propadat. Největší ránu utrpěly především firmy zabývající se technologiemi s 1,6 % propadem. Akcie čínského gigantu Alibaba klesly na 165,98 USD, tedy o více než 5 %. V případě indexů největší pokles zaznamenal index S&P 500 se ztrátou 0,5 %.

Odlistování by mohlo více poškodit americké investory

Odlistování akcií čínských firem by mohlo posílit dolar a navést investory, aby investovali do amerických firem. Háček je však v tom, že většinu čínských firem vlastní američtí investoři a odlistování by je tak mohlo poškodit mnohem více než samotou Čínu.

Například u výše zmíněné společnosti Alibaba jsou dva hlavní investoři s největším podílem z USA. Konkrétně se jedná o společnost Blackrock a T. Rowe Price.

Podle odborníků je 30-40 % šance, že k odlistování dojde

Podle Garyho Hufbauera, vedoucího pracovníka Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, je zde 30-40 % šance, že se USA doopravdy odhodlá k odlistování.

USA totiž nic nebrání, v tom, aby nařídila burzám odlistovat čínské firmy. Situaci by však mohlo uklidnit obnovení obchodních jednání mezi USA a Čínou, které má podle televize CNBC začít již 10. října.

Kde akcie obchodovat?

Zajímá vás obchodování akcií? Chtěli byste na těchto pohybech vydělat peníze?

Pokud ano, obchodovat můžete například u ověřeného a spolehlivého brokera XTB. Tento broker nabízí k obchodování tisíce titulů.

Přečtete si naši recenzi a uvidíte, zda je pro vás tento broker vhodný.

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Líbil se vám tento článek?
19
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎