Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podílové fondy v roce 2020: Trhy na houpačce a upevnění pozic nových trendů

Podílové fondy v roce 2020: Trhy na houpačce a upevnění pozic nových trendů
Zdroj: depositphotos.com

Turbulentní březen roku 2020 se pro investory nesl ve znamení paniky z rychlosti šíření koronaviru COVID-19. Další ranou pro ně pak bylo rapidní snížení cen ropy, která se obchodovala v záporných hodnotách. Obavy se projevily v masivních výprodejích (nejen) rizikových aktiv.

Globální akciový index MSCI World se k 18. březnu ze dne na den propadl téměř o 13 %. MSCI World je označován za krále akciových indexů, aktuálně sdružuje asi 1585 akciových titulů z 23 zemí světa. V EUR je na tento index navázáno například akumulační ETF – iShares Core MSCI World UCITS. 

Vývoj indexu MSCI World v minulém roce

Zdroj: Zdroj: Msci.cz

MSCI world index graf

Trhy se ale vlivem fiskální a měnové stimulace americké vlády a Fedu brzy vzpamatovaly, získaly především americké akcie. Nízké výnosy státních dluhopisů tak nadále lákají akciové investory. Závěr roku se nesl ve znamení nadějí. Investoři vítali jak začátek vakcinace proti koronaviru, tak stimulační balíčky světových vlád (opět hlavně ten americký).

S proočkováním populace budou uvolněna karanténní opatření a mělo by tak dojít tak k opětovnému nastartování světových ekonomik. Brexitová dohoda sice uzavřena byla, přesto má dost mezer. A tak libroví investoři radostí zrovna nejásají.

V závěru roku si tak index MSCI World (v eurech) nakonec připsal celoročně 6,33 %.

vykonnost msci
Zdroj: Msci.com

Skoro 560 miliard korun v podílových fondech ve třetím kvartálu

Podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh Jany Brodani investoři do podílových fondů v roce 2020 cílili hlavně na akciové a smíšené fondy. Stranou pozornosti pak nezůstaly fondy nemovitostní. Naproti tomu odliv finančních prostředků zaznamenaly fondy peněžního trhu.

Ke konci třetího čtvrtletí loňského roku dosáhly celkové investice do podílových fondů u nás výše 559 miliardy korun, překonaly tedy předcovidové hodnoty.

Výkonost jednotlivých typů fondů v roce 2020

Podle Broker Consulting indexu výnosnosti podílových fondů si akciové fondy od počátku do konce roku 2020 připsaly zhodnocení ve výši 2,50 %. Přitom ještě v listopadu vykazovaly 1,17 %.

Komoditní a nemovitostní fondy meziročně ztrácejí – komoditní fondy vykazují minus 3,23 %, nemovitostní pak minus 9,62 %. Investice do podílových fondů mají dlouhodobý charakter – v horizontu posledních 60 měsíců si tak podle Broker Consulting indexu podílových fondů největší zisky připsaly akciové fondy, následované těmi nemovitostními.

Negativní vliv na čísla nemovitostních fondů mají zahraniční nemovitostní fondy. Ty tuzemské přinášejí investorům stabilní výnosy, míní analytik Lukáš Vokel z Broker Consulting. Přesto je do budoucna třeba zohlednit, že i české nemovitostní fondy zasáhla opatření související s koronavirem. Dluhopisové fondy v loňském roce zaostávaly za inflací, obdobně jako fondy peněžního trhu.

Index výnosnosti podílových fondů

Broker Consulting Index podílových fondů – výkonnost v CZK k datu 31. 12. 2020
Typ fondu YTD 12 měsíců 36 měsíců 60 měsíců
Akciový fond 2,50 % 2,50 % 9,71 % 20,41 %
Dluhopisový fond 1,05 % 1,05 % 2,98 % -1,24 %
Fond fondů 4,60 % 4,60 % 90,30 % 12,56 %
Fond peněžního trhu 0,34 % 0,34 % 2,53 % -7,50 %
Komoditní fond -3,23 % -3,23 % -12,75 % -10,00 %
Nemovitostní fond -9,62 % -9,62 % 5,55 % 13,05 %
Smíšený / balancovaný fond 2,60 % 2,60 % 6,90 % 6,31 %

Zdroj: Broker Consulting, data uvádí souhrnnou výkonnost jednotlivých skupin fondů

Akciové fondy: Vedou moderní technologie a čistá energie

Z pohledu věcného zaměření jednotlivých akciových fondů se dařilo především těm, které se soustředí na čistou energii, disruptivní technologie a AI. Regionálně si vedly nejlépe akciové fondy soustředěné na Asii (především Čínu) následovanou USA. Fondy investující do akcií střední a východní Evropy spolu s (vcelku nepřekvapivě) Velkou Británií výkonnostně zaostávaly.

Přechod na čistou energii

Nejlépe si v loňském roce vedly akciové fondy zaměřené na čisté zdroje energie. Jedním příkladem za všechny může být nejvýkonnější BNP Paribas Energy Transition se zhodnocením na úrovni 165 %. Fond s ISIN LU0823414635 obhospodařovaný investiční společností BNP Paribas Asset Management se soustředí na investice do společností podporujících přechod na čisté zdroje energie.

Zdroj: Conseq.cz
Vývoj výkonnosti fondu BNP Paribas Energy Transition od 31. 12. 2019 do 31. 12. 2020

Kromě změny zaměření fondu ze “špinavé” energie na čistou sází fond na společenskou odpovědnost investorů. V informačním materiálu fondu jsou vyčísleny následující efekty na životní prostředí a klima při každé investici v hodnotě 10 milionů EUR po dobu jednoho roku:

Zdroj: Conseq.cz

Velmi dobře si vedl i BGF Sustainable Energy. Akciový fond s ISIN LU0124384867 se dříve jmenoval BlackRock New Energy. Správcem fondu je investiční společnost BlackRock. Investice opět směřují do obnovitelných zdrojů energie, alternativních paliv nebo zvyšování energetické účinnosti. V posledním roce fond připsal více než 50 % zhodnocení.

Zdroj: Conseq.cz
Výkonnost fondu BGF Sustainable Energy od 31. 12. 2019 do 31. 12. 2020

Technologie a AI

Technologické společnosti měly dobře našlápnuto i před vypuknutím pandemie. Lze očekávat, že tento trend se bude do budoucna upevňovat, přesto nelze přehlédnout rizika, která spočívají například v regulaci.

Technologické akcie v indexu NASDAQ si připsaly více než 43 %, index S&P 500 přibližně 16 %. Před koncem roku byla mezi ostatní velikány indexu S&P 500 zařazena Tesla.

Podle investiční společnosti BlackRock se tento trend bude do budoucna rozvíjet do jakéhosi “bezkontaktního životního stylu“, v rámci něhož si lze představit třeba bezkontaktní doručování zásilek nebo telemedicínu – dálkový přenos informací od pacienta k lékaři.

Stranou pozornosti investorů tak nezůstává ani umělá inteligence. Druhý nejvýkonnější akciový fond v Česku, který vykázal v loňském roce výkonnost na úrovni 95 %, investuje právě do akcií mezinárodních firem, v jejichž operacích je zapojena AI. Jde o Allianz Global Artificial Intelligence (ISIN LU1641601064).

Zdroj: Conseq.cz
Výkonnost fondu Allianz Global Artificial Intelligence hedged (CZK) od 31. 12. 2019 do 31. 12. 2020

Fondy zaměřené na těžaře zlata

Vrcholu dosáhly výnosy fondů soustředěných na těžební společnosti v létě, a to v souvislosti s rostoucí cenou zlata. Fondy sází na zajímavost investicí do vzácného kovu s tím, jak vládní stimuly navyšují objem fiatových peněz v ekonomice.

Kupříkladu Fond CPR Invest – Global Gold Mines (vznikl v říjnu 2020 sloučením původního fondu s názvem Amundi Funds – CPR Global Gold Mines s nastupujícím CPR Infest Global Gold Mines) přinesl vloni svým investorům meziroční zhodnocení ve výši zhruba 10,5 %, a tak se mezi nejvýnosnější fondy loňského roku nedostal.

Zdroj: Amundi-kb.cz
Výkonnost fondu CPR Invest – Global Gold Mines v roce 2020

3 nejvýnosnější fondy v ČR za rok 2020

  • BNP Paribas Energy Transition (EUR): Výnos 165 %
  • Allianz Global Artificial Intelligence (CZK): Výnos 95 % 
  • Schroder ISF Global Energy Transition (USD): Výnos 92 % 

3 nejztrátovější fondy v ČR za rok 2020

  • NN (L) Energy (CZK): Výnos -37 % 
  • Allianz Structured Return (CZK): Výnos – 35 % 
  • Schroder ISF Global Energy (USD): Výnos -32 %

Loňský rok nebyl nikterak jednoduchý, a to ani pro investory v podílových fondech. Tradičně se dařilo fondům akciovým. Budoucnost patří novým technologiím a udržitelnému rozvoji.

Jak dopadly vaše investice do podílových fondů v minulém roce? Jaký očekáváte vývoj v roce 2021? Podělte se s námi o vaše zkušenosti níže v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Finančnímu managementu se věnuji od roku 2006. Posledních pět let (nejen) o finančních tématech také píšu. Baví mne hledat souvislosti mezi čísly a podnikovými procesy. Zajímají mne především korporátní finance, dluhopisy nebo investice do drahých kovů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.