Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Může kouzlo technologických akcií v roce 2021 pominout?

Publikováno
Může kouzlo technologických akcií v roce 2021 pominout?
Zdroj: depositphotos.com

Technologické akcie v uplynulém roce zaznamenaly opravdu rekordní přírůstky, což mělo značný vliv i na burzovní indexy. S&P 500 v návaznosti na to vzrostl v prosinci o 16,3 % a stejně tak i Nasdaq, který díky technologickým gigantům zakončil minulý rok s růstem o 43,6 %.

Investoři se však v současnosti dělí na dva tábory. První se domnívá, že technologické akcie jsou jen nafouknutá bublina a v tomto roce začnou stagnovat (nebo dokonce padat). Naopak druhý tábor v ně nadále věří a čeká, že by i nadále mohly prosperovat.

Na které straně je pravda a co můžeme očekávat od technologických akcií v roce 2021?

Vakcína proti COVID-19 nahrává především hodnotovým akciím

Technologické společnosti v minulém roce těžily především ze samotné pandemie koronaviru, která miliony lidí donutila přesunout se do online prostoru. Dlouho očekávaná vakcína by jim však podle některých názorů mohla zlomit vaz. Většina investorů se totiž v návalu optimismu ohledně oživení ekonomiky obrací především k hodnotovým akciím.

V návaznosti na to od listopadu vzrostly akcie ve finančním a energetickém sektoru. Tento trend bylo možné sledovat i na indexu Russell 1000 Value Index, který vzrostl o 10 %.

Naopak index Russell Growth Index, který má ve svém portfoliu hlavně technologické akcie, vzrostl pouze o 4 %.

Největším strašákem technologických akcií jsou regulace

Akcie technologických gigantů jako je Amazon, Alphabet či Facebook tvoří přibližně 37 % hodnoty celého indexu S&P 500. Nadvláda technologických gigantů by ale v následujících letech mohla pomalu dojít ke svému konci. Ten by mohly způsobit připravované regulace, o kterých se již nějakou spekuluje. V hledáčku úřadů jsou především Facebook a Google (Alphabet), kteří čelí různým obviněním a regulacím v USA i Evropě.

Právě proto někteří analytici a ostřílení investoři varují před nákupem těchto akcií, jelikož by brzy mohly začít stagnovat.

Určitou nadějí je Bidenova administrativa a jeho plán na oživení ekonomiky, který by mohl případné regulace zpomalit či dokonce odložit.

Technologickým akciím by se mohlo dařit i v roce 2021

I přes některé pochybnosti ohledně výkonnosti technologických akcií se najdou názory plné optimismu. Někteří očekávají markantní růst. Konkrétně se má jednat především o akcie Applu, Amazonu a Microsoftu, které byly zodpovědné za loňský růst indexu S&P 500.

Mezi jedny z podporovatelů technologických akcií se řadí i Mark Newton z Newton Advisors či Boris Schlossberg z BK Asset Management. Ti si stojí za názorem, že akcie technologických gigantů budou v blízké budoucnosti stále dominovat trhu. Velké naděje vkládají navíc do všech akcií FAANG.

Poznámka

FAANG je často využívaná zkratka pro akcie Facebooku, Amazonu, Applu, Netflixu a Googlu (Alphabetu).

Jedním z argumentů je i očekávaný růst akcií Amazonu, které by měly i přes menší korekci brzy dosáhnout hranice 3 450 až 3 500 dolarů za kus.

Prodávat, nebo neprodávat?

Jak je vidět nemalá většina analytiků si stojí za názorem, že technologické společnosti nebudou prosperovat stejně jako v minulém roce.

Přesto pokud již akcie některého z gigantů vlastníte, nemusí být zrovna ideální doba na jejich prodej. Proč? Investoři se přesto všechno pravděpodobně budou jen neradi zbavovat akcií ze sektoru, který se jako jeden z mála osvědčil při recesi, obchodních válkách a pandemii. Z toho důvodu se obecně neočekává silný propad.

Navíc na trhu můžeme najít jen velmi málo společností, u kterých je možné počítat s takovým růstem, který nabízí právě technologické akcie.

Ten bylo možné pozorovat např. na vývoji ETF fondu Invesco QQQ Trust kopírující výkonost technologického indexu Nasdaq 100.

Jak jde vidět na grafu výše, v prosinci 2020 dosáhl svého minuloročního maxima. Právě proto někteří analytici nelámou hůl nad technologickými akciemi. Ve výsledku se podle nich tedy nevyplatí akcie nakupovat, ale ani prodávat.

A jak na technologické akcie pohlížíte vy? Bude pro ně rok 2021 těžký, nebo jste spíše optimisté? Zapojte se do diskuze pod článkem.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎