FinexAkciePanika na Wall Street zažehnána? Jaká akcie vyletěla o 38 %? Pražská burza krvácí | Burza s odstupem
Panika na Wall Street zažehnána? Jaká akcie vyletěla o 38 %? Pražská burza krvácí | Burza s odstupem
Čím Warren Buffett v týdnu šokoval investory? Proč jsou akcie Palantir jednou z nejvýkonnějších akcií posledního roku? Víme, co způsobilo již druhý výrazný týdenní propad pražské burzy.
Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, čím Warren Buffett v týdnu šokoval investory, proč jsou akcie Palantir jednou z nejvýkonnějších akcií posledního roku a co způsobilo již druhý výrazný týdenní propad pražské burzy.
Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Volatilita trhů v důsledku obav o růst a technických faktorů
Hlavní americké indexy uzavřely týden mírně níže poté, co se v druhé polovině týdne zotavily z největšího výprodeje za téměř dva roky.
Index S&P 500 se v pondělí přiblížil ke korekčnímu teritoriu (pokles o více než 10 %), když se propadl až o 9,71 % oproti svému intradennímu maximu z poloviny ledna. Nasdaq 100 se ve stejnou dobu propadl o 15,81 % oproti svému maximu poté, co předchozí pátek vstoupil do korekce.
Ještě výraznější byly výkyvy indexu volatility CBOE (VIX), takzvaného ukazatele strachu na Wall Street, který v pondělí krátce vyskočil na hodnotu 65,73 bodu, což je nejvyšší hodnota od konce března 2020, a poté se propadl zpět a týden zakončil na 20,69 bodu.
Za výkyvy zřejmě částečně stály technické faktory a naprogramované obchodní strategie.
Nedávné zvýšení japonských krátkodobých úrokových sazeb, i když mírné, zřejmě vedlo k částečnému uvolnění tzv. carry trade, při kterém si investoři půjčují za téměř nulové úrokové sazby v Japonsku a tyto prostředky pak investují do výnosnějších aktiv v USA a dalších zemích.
Prudký růst jenu v několika předchozích týdnech však způsobil, že se tato strategie stala nevýhodnou, a mnoho investorů se proto ze svých pozic stáhlo.
Krytí krátkých pozic – neboli potřeba zajistit sázky na další pokles cen akcií – pak zřejmě pomohlo akciím odlepit se od svých minim v pondělí odpoledne a podporu zřejmě poskytly i zpětné odkupy akcií.
Berkshire vyměňuje Apple a Bank of America za pokladniční poukázky, protože Buffettovo přesvědčení slábne
Konglomerát ve 2. čtvrtletí 2024 prodal akcie v hodnotě asi 76 miliard dolarů – včetně 55,8 % svého podílu ve společnosti Apple a 8,8 % podílu ve společnosti Bank of America.
Buffett investoval většinu své hotovostní pozice do vysoce výnosných pokladničních poukázek – Berkshire nyní drží v hotovosti a jejích ekvivalentech přibližně 277 miliard dolarů, což je dokonce více než 195 miliard dolarů Federálního rezervního systému
Jaké z Buffettových kroků plyne ponaučení?
Buffett má v rukávu trik – buduje hotovostní rezervu pro své nástupce. Tím, že se zásobuje pokladničními poukázkami, připravuje Berkshire na to, aby mohla těžit z případného snížení úrokových sazeb, které by zvýšilo hodnotu těchto státních cenných papírů. Tato strategie také snižuje riziko portfolia.
Při vší Buffettově moudrosti by tento krok mohl být jednou z jeho posledních a nejcennějších lekcí – jak elegantně odejít a zároveň se připravit na hladké předání nástupnictví.
Vývoj ceny akcií Apple a Bank of America za posledních 12 měsíců
Akcie Palantir stoupají díky zvýšení příjmů v důsledku střetu obrany a umělé inteligence
Palantiru, kterému nejsou závody ve zbrojení (v pravém slova smyslu) cizí, pokračuje v upevňování své dominance v oblasti umělé inteligence.
Po “historické” zprávě o výsledcích hospodaření v týdnu vyletěly akcie Palantir o 38 % a za poslední rok tak už téměř zdvojnásobily svou hodnotu. Přispěla k tomu zejména vylepšená prognóza tržeb.
Vzhledem k eskalaci napětí na Blízkém východě se společnost dostala do křížku se dvěma horkými odvětvími – spojením zdatnosti v oblasti umělé inteligence a odborných znalostí v oblasti obrany.
Palantir zvýšil prognózu tržeb a provozního zisku na rok 2024 na 2,75 miliardy dolarů, respektive 974 milionů dolarů, což představuje 2% a 10% nárůst oproti očekávání analytiků.
Společnost, kterou nyní využívají všechny složky americké armády, ve druhém čtvrtletí poprvé překročila roční příjmy od americké vlády ve výši miliardy dolarů – díky armádní zakázce na AI ve výši 480 milionů dolarů.
Dvojí funkce Palantiru:
Zatímco někteří investoři vyjadřují obavy ze závislosti Palantiru na obranných zakázkách, jeho komerční tržby jsou na vzestupu a překonávají růst vládních zakázek – komerční tržby vzrostly o 33 % oproti loňskému roku na 307 milionů dolarů, protože stále více společností experimentuje s AI.
Na pozadí varování generálního ředitele Alexe Karpa před možnými “násilnými interakcemi na Blízkém východě” má firma dobrou pozici díky dvojímu přístupu.
Nyní, když Palantir usiluje o zařazení do indexu S&P 500, se jeho inteligence projevuje naplno – hraje 4D šachy, zatímco Intel luští dámu.
Celoevropský index STOXX Europe 600 umazal výrazné ztráty z počátku týdne a skončil o 0,28 % výše.
Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách se vyvíjely smíšeně. Německý index DAX si připsal 0,37 % a francouzský index CAC 40 přidal 0,24 %. Hodnota britského indexu FTSE 100 se téměř nezměnila a italský FTSE MIB však klesl o 0,74 %.
Výnosy státních dluhopisů v eurozóně obecně vzrostly a vyšplhaly se z minim ze začátku týdne poté, co globální trhy postihla krize vyvolaná obavami o hospodářský růst.
Výrazný pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA pomohl tyto obavy rozptýlit.
Maloobchodní tržby naznačují, že spotřebitelé v eurozóně mají problémy
Objem maloobchodních tržeb v eurozóně v červnu nečekaně klesl o 0,3 % po květnovém nárůstu o 0,1 %. Toto oslabení odráželo pokles prodeje potravin, nápojů a tabáku.
Údaje naznačily, že spotřebitelům trvá déle, než se vzpamatují z inflačního útlumu, což přispělo k pochybnostem o síle poptávky ve druhém čtvrtletí
Objevila se však určitá úleva pro Německý průmysl
Německá průmyslová produkce v červnu meziročně vzrostla o 1,4 %, zatímco průmyslové zakázky se po sezónním a kalendářním očištění zvýšily o 3,9 %.
Oba údaje překonaly očekávání. Tato síla kontrastovala s konečnými odhady posledního indexu nákupních manažerů, které naznačily, že pokles ve výrobním sektoru se v červenci prohloubil.
Zisky Novo Nordisk se ve 2. čtvrtletí snížily, protože konkurence zesílila
Přední farmaceutický výrobce populárního léku na hubnutí Wegovy musel spolknout hořkou pilulku.
Novo Nordisk vykázal za 2. čtvrtletí neuspokojivé výsledky, které zaostaly za očekáváním Wall Street asi o 4 %. Vzhledem k tomu, že konkurence v sektoru hubnutí sílí, snížila společnost svůj výhled zisku.
To vyvolalo prudký 8% pokles během středečního obchodování. Za celý týden si však akcie Novo Nordisk nakonec připsaly 8% zisk a za poslední rok jejich cena vyletěla téměř o 50 % – jedná se tak o zdaleka nejhodnotnější evropskou akciovou společnost.
Novo Nordisk snížil výhled provozního zisku z 22 až 30 % na 20 až 28 % – s odkazem na omezení dodávek a problémy se slevami u správců lékárenských dávek.
Konkurenti využívají nedostatku léků na hubnutí – Zepbound společnosti Eli Lilly již obsadil asi 40 % amerického trhu, zatímco Roche Holding vidí slibné výsledky studii léku na hubnutí v rané fázi.
Enormní váha minulého růstu:
Vzhledem k tomu, že prodeje přípravku Wegovy vzrostly v prvních šesti měsících roku 2023 o 363 %, naučil se Novo Nordisk vyvažovat poptávku s omezeními výroby.
Pražská burza zaznamenala v posledním týdnu poměrně razantní pokles, přičemž index PX oslabil opět o necelá 2 % na 1 553 bodů. Z námi sledovaných titulů zaznamenaly zisk přes procento pouze akcie Erste Group, které se tak částečně zotavily po propadu v předcházejícím týdnu.
Největší týdenní ztráty jsme pak sledovali u akcií Monety a Komerční banky, které ztratily 2,53 respektive 3,58 %.
Bouřlivý týden na trhu kryptoměn
Máme za sebou poměrně bouřlivý týden na trhu kryptoměn, když se Bitcoin během pondělí dostal dokonce pod úroveň 50 000 dolarů za minci. Ve zbytku týdne se však zotavil a kolem sobotní půl 11. se obchoduje za 60 700 dolarů, což znamená pouze asi 1,5% propad za posledních 7 obchodních dní.
O poznání hůře se vedlo druhé největších kryptoměně – Ethereu – které během posledního týdne odepsalo přes 11 % hodnoty a aktuálně se obchoduje za cenu 2 630 dolarů za minci.
Z dalších významných kryptoměn odepsalo okolo 5 % i BNB a Cardano. Jediná z námi sledovaných kryptoměn, která se obchoduje v kladných číslech, tak je Solana. Ta však v předcházejícím týdnu odepsala přes 20 % své hodnoty.
Propad Bitcoinu nebyl až tak významný, jak by se mohlo zdát
Bitcoin v posledních dnech klesl až o 30 %. V historii kryptoměn byl však tento pullback spíše mírným škytnutím než plnohodnotnou katastrofou.
Pokud jste v kryptoměnovém rodeu nováčci, pak byste měli vědět, že kryptotrhy jsou notoricky známé svými mučivými 70 až 90% propady během medvědích trhů.
Ale i býčí trhy milují dobré dějové zvraty s rychlými a prudkými růsty – je to zkrátka součást této hry. Chcete-li se na těchto vlnách kryptoměn svézt a získat sladké zisky, musíte se smířit s volatilitou.
Tajnou radou, jak přežít tyto otřesy trhu, je pohled s odstupu. Když uvidíte, že se vaše portfolio propadá, udělejte krok zpět a vzpomeňte si: tyto výkyvy jsou stejně normální jako váš ranní šálek kávy.
Vraťme se k některým největším propadům z předchozích býčích trhů:
Kdysi dávno (v roce 2013), když byl Bitcoin ještě malý kluk, jsme byli svědky propadu o 82 %.
V letech 2015 a 2016 nám Bitcoin naservíroval trojitý propad: výprodej o 37 %, propad o 41 % a další propad o 40 %.
V roce 2017 tomu nebylo jinak. Tento rok prověřil nervy investorů čtyřmi poklesy o nejméně 30 %. Mnozí ve strachu prodávali, aby pak znovu nakoupili za vyšší ceny, ale ti, kteří vydrželi od začátku roku 2015 až do konce roku 2017, viděli, jak se Bitcoin vyšplhal z přibližně 300 dolarů na téměř 20 000 dolarů.
Stále nejste přesvědčeni? Pojďme si projít ještě jeden epický bull-run. Mezi červencem 2019 a březnem 2020 zaznamenal Bitcoin korekce ve výši 53 % a 63 %. Jen o několik měsíců později začal růst ze 4 000 dolarů na 69 000 dolarů.
Cena ropy po třech týdnech razantně vzrostla
Cena ropy po třech týdnech, kdy odepsala přibližně 10 % své hodnoty, tentokrát poměrně výrazně rostla.
Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování jen těsně pod cenou 77 dolarů za barel, když v průběhu týdenního obchodování vzrostla o přibližně 3,5 %.
Podobný zisk vykázal i globální ropný benchmark – ropa Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil pod cenou 80 dolarů za barel.
Fyzické zlato si po pozitivní předcházejícím týdnu tentokrát připsalo jen nepatrnou ztrátu a zakončilo týdenní obchodování na ceně 2 429 dolarů za unci.
Podobně se vyvíjel i nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata, ten se však aktuálně obchoduje výrazně dráže než spotové zlato, a to na ceněo 42 dolarů výše.
Cena stříbra pak odepsala zisky z předcházejících dvou týdnů a za posledních 5 obchodních dní ztratila téměř 4 % své hodnoty. Menší sourozenec zlata zakončil týdenní obchodování na úrovni 27,38 dolaru za unci.
Nejaktivněji obchodovaný zářijový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 16 centů výše.
Co mě tento týden zaujalo:
Někdy se může zdát, že je situace na trhu horší, než ve skutečnosti je – a přesně to se tento týden stalo v případě indexu VIX. Index volatility, který je často nazýván “ukazatelem strachu Wall Street”, měří volatilitu opcí na index S&P 500 a nabízí tak první informace o náladě investorů.
V minulosti prudce vzrostl během velkých propadů trhu, jako byla finanční krize v roce 2008 a krach způsobený pandemií koronaviru v roce 2020. Tento týden se k němu přidala třetí významná událost: překvapivé zvýšení úrokových sazeb Bank of Japan.
V pondělí index VIX prudce vzrostl o 42 bodů, což představuje jeho největší jednodenní nárůst od roku 1990. Proto jako číslo týdne volíme 42.
Mnozí obchodníci očekávali, že trh zůstane klidný, takže když začal klesat, museli rychle upravovat své sázky, což poklesy ještě prohloubilo.
Navzdory této eskalaci globální trhy rychle vykázaly známky odolnosti. Ačkoli rostoucí index VIX obvykle signalizuje zvýšenou nejistotu, tento nedávný skok byl vyvolán poklesem globálních trhů, což přimělo investory k nákupu opcí na ochranu před krátkodobými poklesy.
Rychlé zotavení japonských indexů Nikkei, Nasdaq 100 i S&P 500 následujícího dne naznačuje, že prudký nárůst VIXu odrážel spíše reakce obchodníků na neočekávané zprávy než zásadní zhoršení stavu trhů.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.