Přední americká kryptoměnová burza Coinbase prozradila brzké uvedení nového produktu s názvem “cbBTC”. Tento wrapped token na bázi Bitcoinu (BTC) vyvolal v kryptoměnové komunitě značný zájem a spekulace.
Vybrané kryptoměny lze “zabalit” a získat za ně jejich wrapped verzi v poměru 1 ku 1. Proč to ale dělat?
Například proto, že svoje bitcoiny chcete nechat úročit v některém z DeFi protokolů na Ethereu, což pochopitelně s originálními bitcoiny nejde. Tedy své mince uzamknete a vyměníte za jejich wrapped verze.
Pamatujte ale, že wrapped tokeny nemají nic společného s “originálními” bitcoiny. Jedná se pouze o tokeny vázané na jejich hodnotu. A pozor, mohou se od ní odchýlit…
Pár neurčitých příspěvků
Oznámení bylo učiněno prostřednictvím příspěvku na platformě X, kde Coinbase jednoduše uvedla “cbBTC” a následně “Coming soon”.
Zdá se, že zavedení cbBTC je v souladu se strategií Coinbase rozšířit nabídku tokenizovaných aktiv. Token pro staking Etherea (ETH) s názvem cbETH již existuje.
Předpokládá se, že cbBTC bude primárně emitováno na síť Base, rychlou a levnou druhou vrstvu Etherea podporovanou přímo Coinbase.
Tato ambice podtrhuje závazek Coinbase hlouběji integrovat Bitcoin do svého ekosystému a nabídnout uživatelům větší flexibilitu a užitečnost jejich kryptoměn.
Kontroverze kolem WBTC a reakce trhu
Za zmínku stojí načasování oznámení cbBTC, které se shoduje s významnou kontroverzí společnosti BitGo, současného emitenta Wrapped Bitcoinu (WBTC).
WBTC je největší tokenizovaný produkt na Bitcoin s tržní kapitalizací přes 9 miliard USD. Společnost BitGo nedávno odhalila plány na převedení kontroly nad WBTC na společný podnik s hongkongským investičním správcem BiT Global a zakladatelem Tronu (TRX) Justinem Sunem.
Toto partnerství vyvolalo v komunitě velké obavy, především kvůli Sunově kontroverzní pověsti a vnímaným rizikům centralizace kontroly.
V reakci na tento vývoj navrhla společnost Block Analitica, která se zabývá řízením kryptoměnových rizik, uzavření všech nových WBTC dluhů.
Firma uvedla zapojení společnosti Suna jako významný rizikový faktor a vyzvala hlavní protokoly, aby přehodnotily svou podporu WBTC.
Generální ředitel BitGo Mike Belshe obavy o bezpečnost odmítl a spor přisoudil spíše reakcím na Sunovo jméno než podstatnému ohrožení bezpečnostních protokolů WBTC. Ujistil, že stávající bezpečnostní opatření zůstanou nezměněna i se zapojením Suna.
Ke kontroverzi se vyjádřil také sám Justin Sun, který ve svém příspěvku na X objasnil, že jeho role nezahrnuje přímý přístup k finančním prostředkům a že ve WBTC nebyly provedeny žádné změny.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.