Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pražská burza spouští index PX-START zaměřený na malé a střední společnosti

Publikováno
Pražská burza spouští index PX-START zaměřený na malé a střední společnosti
Zdroj: Pse.cz

Burza cenných papírů Praha letos v prosinci představí index PX-START. Nový index bude zahrnovat všechny veřejně obchodované akcie na trhu START. Na tomto trhu, který je zaměřen na malé a střední podniky, je v současné době kótováno 14 společností.

Index PX-START se bude počítat denně po skončení obchodování, přičemž iniciační proces začne 18. prosince. Investoři budou moci index sledovat od následujícího dne. Debutovat bude se základní hodnotou 1000 bodů, stanovenou 2. ledna 2020.

Petr Koblic, generální ředitel burzy, považuje objem trhu START za opodstatněný pro vlastní index a členové burzy tento názor potvrzují. Společnosti mohou na trh START uvést své akcie kdykoli, nicméně zařazení do indexu se řídí čtvrtletní revizí. Pokud společnost trh opustí, bude z indexu okamžitě vyřazena.

Index PX-START představuje milník ve vývoji trhu START a nabízí investorům sledování výkonnosti českých malých a středních podniků. Bude sloužit jako měřítko, které poskytne srovnání výkonnosti těch investic s širšími trendy na akciovém trhu.

Váha každé společnosti v indexu PX-START bude vázána na její tržní kapitalizaci a je omezena na 20 % pro každou společnost. Tento přístup získal pozitivní ohlasy, zejména od společnosti Wood & Company, která chválí zaměření na menší, inovativní firmy.

Výkonnost a IPO na trhu START

Výkonnost jednotlivých titulů na trhu START byla v letošním roce smíšená, dařilo se společnostem jako AtomTrace a Bezvavlasy, zatímco jiné, například Coloseum a Pilulka, oslabily. Největší váhy v indexu jsou předpovídány společnostem Gevorkyan, Primoco, Karo Leather a Bezvavlasy v souhrnné hodnotě téměř 10 miliard korun. Celková tržní kapitalizace trhu START ji převyšuje ještě o tři miliardy korun.

Vývoj ceny akcií Bezvavlasy a Coloseum za posledních 12 měsíců

Aktuální cena
Změna
Bezvavlasy / BEZVA
Načítání
Načítání
Načítání
Coloseum Holding / COLOS
Načítání
Načítání
Načítání

Trh START, který byl spuštěn v květnu 2018, nabízí společnostem přístupnější platformu s méně přísnými regulatorními požadavky než hlavní trhy Prime a Standard. To přitahuje podniky, pro které jsou kotace na větších trzích nákladově neúnosné.

Společnosti na trhu START musí dvakrát ročně zveřejňovat finanční výsledky a aktualizace na Start Days a zapojovat investory. Dosud největší IPO společnosti Gevorkyan vyneslo v loňském roce přes 727 milionů korun. Průmyslová firma plánuje do konce roku přejít na hlavní trh.

Letošním výrazným debutem byl výrobce městského nábytku mmcité, jehož akcie vzrostly ze 160 na 214 korun. Akcie výrobce dronů Primoco jsou pak nejvýkonnějším titulem, když se jejich cena během letoška zdvojnásobila na 880 korun.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎