Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nasdaq ještě letos vyletí. Které AI akcie koupit, dokud jsou levné?

Akcie technologických firem v roce 2024 dál porostou díky inovacím v umělé inteligenci. Naznačují to i analýzy historických výkonů technologického indexu.

Publikováno
Nasdaq ještě letos vyletí. Které AI akcie koupit, dokud jsou levné?
Zdroj: depositphotos.com

Index Nasdaq 100 v roce 2024 zatím prudce rostl díky nadšení z růstu a inovací v odvětví umělé inteligence (AI). Od začátku roku  dosáhl několika rekordních maxim a potvrdil býčí trh.

A pokud je historie vodítkem, vítězná série indexu Nasdaq nemusí být u konce. Za posledních šest období býčího růstu, která se datují od roku 1990, se Nasdaq v prvních dvou letech pozitivní výkonnosti vyšplhal v průměru o 64 %.

V loňském roce se index posunul o 43 % a letos zatím stoupl o 8 % – takže pokud bude následovat historické vzorce, mohl by Nasdaq letos ještě prudce vzrůst.

Investovat do něj lze pomocí fondů obchodovaných na burze (ETF), jako jsou Invesco Nasdaq 100iShares Nasdaq 100, nebo zvolit cestu stockpickingu a pokusit se odhadnout, které konkrétní tituly ho potáhnou. Dva takové vám dnes představíme.

Index Nasdaq 100 od začátku roku

Amazon

Mezi nejlépe rostoucími AI akciemi vyniká společnost Amazon, jejíž akcie letos vzrostly o více než 20 %.

Amazon technologii využívá k zefektivnění provozu svých tradičních činností v e-commerce. Umělá inteligence pomáhá distribučním centrům vybírat nejkratší možnou cestu doručení zásilek, čímž společnosti šetří náklady a tím zvyšuje marže.

Růst Amazonu od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dále nabízí cloudovou službu prostřednictvím své jednotky Amazon Web Services (AWS). Ta jde naproti potřebám v oblasti AI na každé myslitelné úrovni a umožňuje zákazníkům přizpůsobit špičkové velké jazykové modely (LLM) pro vlastní použití.

Poměr ceny k odhadovanému zisku (forward P/E) je aktuálně zhruba 43. Vzhledem k dobře definované strategii v oblasti AI a silné pozici společnosti hned v několika oblastech lze toto ocenění považovat za rozumné.

Intel

Na druhé straně je společnost Intel, která se v oblasti umělé inteligence potýká s problémy. Jako výrobce čipů se nemohl s úspěchem konkurenční Nvidie vůbec srovnávat. Od začátku roku jeho klesly o téměř 20 %.

Nyní se možná vrací se zpět do hry s novým portfoliem produktů pro umělou inteligenci. Například řada procesorů Intel Core Ultra pro přenosná zařízení by podle odborníků mohla odstartovat éru osobních počítačů s integrovanou umělou inteligencí.

Cena akcií Intel od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Intel Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Intel rovněž oznámil nejnovější řadu procesorů Intel Xeon a akcelerátor Gaudi 3 AI. Intel Pravděpodobně svými čipy nesesadí Nvidii z trůnu, ale vzhledem k tomu, že by velikost AI trhu měla podle odhadů za 6 let překonat bilion dolarů, každé procento tržního podílu znamená zajímavou částku.

Intel navíc pokračuje v rozvoji svého slévárenského businessu a nechal se slyšet, že v příští dekádě se stane druhým největším výrobcem polovodičů na světě.

Akcie společnosti Intel, které se obchodují za 29násobek odhadu budoucích zisků, by mohly být atraktivní volbou, zejména s ohledem na projekce dvouciferného ročního růstu v příštích pěti letech.

Uvažujete o investování do akcií Amazon nebo Intel? Zvážit můžete například brokera XTB:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎