Moneta Money Bank podepsala se skupinou PPF rámcovou smlouvu ohledně akvizice Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy. Akvizicí by vnikla třetí největší bankovní instituce na českém trhu, v závěsu za Českou spořitelnou a ČSOB, a dvojka v poskytování spotřebitelských půjček. Vše ale ještě musí schválit valná hromada.
Pokud akvizice vyjde, tak vznikne bankovní podnik s klientskou základnou čítající 2,4 milionu lidí. Vedení Monety pak dle dokumentu adresovaného akcionářům věří, že toto spojení má potenciál ve střednědobém horizontu zvýšit ziskovost o více než 15 %.
Obchod za téměř 26 miliard korun
Moneta akvizicí získá od skupiny PPF 100 % akcií Air Bank, jejichž celková kupní cena činí 25,9 miliardy korun.
Z této částky půjde 2,59 miliardy z volných zdrojů banky a zbylých 23,31 miliardy půjde z úhrady emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291 375 000 nově vydaných akcií Monety. Ty budou vydány s cenou 80 korun za akcii a navýší tak celkový kapitál banky. Počet akcií Monety tímto krokem vzroste na 802 375 000 kusů ze stávajících 511 milionů. Akvizice tedy naředí stávající pozici akcionářů o 36,61 %.
Pokud se akvizice opravdu uskuteční, tak PPF dle odhadu získá 55,38 procenta akcií Monety. Bude proto povinna učinit nabídku převzetí spočívající v odkupu až 100 % akcií Monety za minimální cenu 80 korun za akcii, pokud Česká národní banka nestanoví jinou cenu.
Hodnota banky by tak měla být minimálně 40,9 miliardy korun, což představuje ekvivalent 1,5násobku hodnoty vlastního kapitálu na konci minulého rok a 15,7násobku čistého zisku za loňský rok.
Cena je dle některých finančníků přemrštěná
Ještě na začátku tohoto roku to vypadalo, že Moneta za aktiva skupiny Air Bank zaplatí dokonce 27 miliard. Aktuálně je částka stanovena na 25,9 miliardy, což je dle finančníků stále přemrštěná cena. Skupina Air Bank sice je technologicky vyspělá, ale její byznys model není tak výjimečný, aby vysvětloval takto vysokou cenu.
Hodnota Air Bank, Home Creditu a Benxy je oceněna výrazně výše než hodnota Monety. Proč tomu tak je ale nevíme.
Mezitím navíc vypukla stále trvající pandemie, která kvalitu bankovních aktiv nijak nezlepšila. Zůstává tedy otázkou, zda je ocenění aktiv Air Bank, Home Creditu a Benxy oprávněné. Takzvaný P/B ratio, což je poměr ceny akcie a účetní hodnoty vlastního kapitálu, u aktiv společností ze skupiny PPF vychází zhruba na 2,5, kdežto u Monety je to 1,5. Hodnota Air Bank, Home Creditu a Benxy je tedy oceněna výrazně výše než hodnota Monety. A proč tomu tak je? To dohoda explicitně nijak nevysvětluje.
Potenciál v mladých klientech a růst zisku
I přes příliš vysokou cenu, spojení smysl má. Moneta sází na budoucí růst ekonomiky, kdy se výrazně uvolní spotřeba, která je nyní zadržována pandemií, a na schopnost nového uskupení zabodovat s kvalitní službou.
Bez akvizice by Moneta počítala během let 2022 až 2026 se ziskem ve výši 23,1 miliardy korun. Pokud ale k akvizici dojde, měl by čistý zisk dosáhnout 40,4 miliardy korun. Kolem 80 % by na dividendách dostali akcionáři. Ve zmiňovaném období má být dividenda po spojení ve výši 40,3 koruny, kdyby k akvizici nedošlo, předpokládá se ve výši 36,2 koruny.
Air Bank má mladé bonitní klienty, kteří v budoucnu budou potřebovat další bankovní produkty.
Monetu jistě láká to, že Air Bank má převážně mladé bonitní klienty, kteří mají zatím pouze běžný účet. V budoucnosti ale tito klienti budou potřebovat hypotéky, úvěry a také budou investovat.
Akcie Monety reagovaly růstem
Moneta Money Bank je jednou z vůbec největších firem obchodovaných na pražské burze. Její akcie na aktuální události samozřejmě zareagovaly – v pátek její akcie vzrostly o 3,2 %.
Má to svá ale
Kritici tohoto kroku opakované upozorňovali na to, že podstatná část úrokových výnosů Air Bank pochází z bohatě úročených úvěrů Home Credit. Ten ale zejména v Číně zažívá těžké časy.
Splátkový byznys Home Creditu během krize utrpěl více než banky, protože u nebankovních půjček je míra selhání vždy vyšší. Fintech Benxy s sebou nese také pochybnosti vzhledem ke kumulované ztrátě přesahující jednu miliardu korun.
Námluvy Monety a PPF nejsou na stole poprvé
Moneta totiž začala činit kroky ke spojení s Air Bank a českým i slovenským Home Creditem již v říjnu roku 2018. Cílem transakce byl vznik třetí největší bankovní sítě a také druhého největšího poskytovatele spotřebních půjček v tuzemsku, to vše pod značkou Air Bank.
Moneta měla transakcí získat stoprocentní podíly v Air Bank a českém i slovenském Home Creditu. Skupina Home Credit pak měla získat akcie Monety v celkové hodnotě 13 miliard korun a 6,75 miliardy v hotovosti. Z Home Creditu se tak měl stát největší akcionář Monety s téměř čtvrtinovým podílem.
Zda tentokrát k obchodu skutečně dojde, se dozvíme už v červnu
Samotná akvizice by měla proběhnout 1. října letošního roku. Aby k ní ale došlo, je třeba souhlasu akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, která proběhne v červnu 2021. K akvizici je třeba také souhlasu České národní banky, Národní banky Slovenska a také antimonopolní souhlas Evropské komise.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.