Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Napětí okolo akcií ČEZ stoupá. Je jeho růstová éra u konce?

Ceny akcií ČEZ padají. Možné rozdělení společnosti a vládní zásahy vyvolávají otázky. Jaké jsou vyhlídky pro společnost a minoritní akcionáře?

Publikováno
Napětí okolo akcií ČEZ stoupá. Je jeho růstová éra u konce?
Zdroj: Depositphotos.com

Zdá se, že růstová éra akcií ČEZ končí, protože analytici snížili své prognózy a změnili doporučení z “koupit” na “akumulovat”. Tuto změnu přičítají především výraznému poklesu cen elektřiny, který má dopad na ziskovost společnosti.

Zatímco investoři čekají na hospodářské výsledky společnosti (15. března), panuje nejistota ohledně mimořádné daně z neočekávaných zisků a případné restrukturalizace ČEZu.

Vývoj ceny akcií ČEZ od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Je rozdělení ČEZu za rohem?

Příklon vlády k výstavbě nových jaderných bloků prostřednictvím plně státem vlastněné společnosti, oddělené od ČEZu, je dán obavami z možných zásahů minoritních akcionářů.

Tento krok by mohl zahrnovat převod stávajících jaderných bloků ČEZ na novou státní společnost, čímž by vznikl významný podnik přesahující současné možnosti středoevropského energetického giganta.

Nedávný vládní návrh zákona navrhuje nižší požadavek na schválení rozdělení společnosti, což by mohlo ohrozit postavení minoritních akcionářů a snížit tržní kapitalizaci společnosti.

Navzdory ujištění vlády, že novela není namířena proti žádné konkrétní společnosti, její uplatnění v rámci rozdělení ČEZu se přímo nabízí.

Mohou investoři opět očekávat značnou dividendu?

Abychom nebyli pouze negativní, analytici očekávají, že stát bude usilovat o výplatu dividendy ve výši 100 % loňského zisku.

Cena akcií ČEZ v letošním roce zaznamenala poměrně výrazný pokles, přičemž negativně reagovala na některé výroky vládních politiků. Premiér Fiala se však nechal slyšet, že menšinové podíly v ČEZ nebudou v tomto volebním období vykoupeny.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎