Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Které akcie šokovaly trhy masivním růstem? Budoucnost Googlu na vlásku? | Burza s odstupem

Proč akcie Starbucks vyletěly v týdnu o 24 % a co momentálně nejvíce ohrožuje budoucnost Googlu? Co vedlo k 12% růstu technologických akcií od 5. srpna a kdo je vítězem tohoto obratu na trhu?

Které akcie šokovaly trhy masivním růstem? Budoucnost Googlu na vlásku? | Burza s odstupem

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč akcie Starbucks vyletěly v týdnu o 24 %, co momentálně nejvíce ohrožuje budoucnost Googlu a co vedlo k 12% růstu technologických akcií od 5. srpna a kdo je vítězem tohoto tržního obratu.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie pokračovaly v oživení po výprodeji z 5. srpna

Americké akcie zaznamenaly solidní týdenní zisky, protože investoři zřejmě oslavovali pozitivní zprávy z oblasti inflace i růstu, které společně posílily naději, že ekonomika může dosáhnout “měkkého přistání”.

V čele zisků stál technologický index Nasdaq 100, který zakončil týden o 12 % výše oproti svým intradenním minimům z 5. srpna. Obzvláště silný byl gigant v oblasti čipů umělé inteligence Nvidia, který si během týdne připsal 17 %.

V souvislosti s tím růstové akcie výrazně převyšovaly hodnotové akcie. Dobře si vedly také akcie spotřebitelských společností, přičemž akcie Starbucks v úterý vzrostly o 24 % díky zprávě, že společnost vyměnila svého generálního ředitele za člověka, který se zasloužil o pozitivní obrat ve společnosti Chipotle.

Podobně Walmart ve čtvrtek posílil o téměř 7 % po zprávě o výsledcích hospodaření, která překonala konsenzuální očekávání. Společnost rovněž překvapila analytiky zvýšením výhledu zisku a tržeb pro zbytek roku.

Akcie mateřské společnosti Googlu, Alphabetu, však v polovině týdne klesly po zprávách, že ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje rozdělení společnosti, což by znamenalo největší podobnou akci od rozpadu AT&T v 80. letech.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Google uvádí na trh nová zařízení Pixel s kontroverzní umělou inteligencí Gemini

Alphabet to nesmí zakřiknout, ale poté, co jeho akcie minulý měsíc klesly o 12 % z historických maxim, potřebuje trochu povzbudit. A v úterý možná našel způsob, jak situaci zvrátit.

Společnost představila své nové hardwarové a softwarové produkty s příchutí umělé inteligence, čímž si zpočátku získala nadšení investorů.

Posléze však akcie opět srazila zpráva, že federální soud uznal Google vinným z držení nezákonného monopolu v oblasti internetového vyhledávání.

Americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje možnosti, které by mohly vyhledávacího giganta donutit, aby byl o něco menším gigantem. Za celý týden se tak cena akcií Alphabet téměř nezměnila.

  • Google oznámil tři osvěžené telefony Pixel s funkcemi AI poháněnými jeho “dosud nejvýkonnějším čipem” – který dokáže během hovorů pořizovat poznámky, upravovat fotografie a videa a vytvářet nový obsah, jako jsou texty a obrázky, spuštěním generativní AI přímo v zařízení.
  • Nové hodinky Pixel Watch a bezdrátová sluchátka se také mohou pochlubit vestavěným čipem Tensor, který má urychlit reakce kontroverzního produktu Gemini AI.

Google předběhl Apple:

Google je po společnosti Samsung, která v červenci představila umělou inteligenci Galaxy a nové hardwarové produkty, druhým technologickým gigantem, který představil ve velké míře umělou inteligenci ve svých produktech.

V září doplní řadu hlavních technologických gigantů Apple, který předvede, jak se jeho nová Apple Intelligence poháněná technologií OpenAI integruje do jeho zařízení.

Vývoj ceny akcií Alphabet za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Starbucks podniká odvážné kroky, když přetáhl generálního ředitele Chipotle, aby rozšířil své podnikání

Starbucks v úterý oznámil, že přetáhl generálního ředitele Chipotle, Briana Niccola, aby vedl úsilí o ozdravení podniku.

Toto oznámení otřáslo oběma akciemi a způsobilo, že akcie Chipotle klesly o přibližně 10 % a akcie Starbucks vzrostly o 24 %. Akcionáři mají velká očekávání a spoléhají na Niccolovy “osvědčené výsledky”, které oživí skomírajícího kavárenského giganta.

  • Během Niccolova šestiletého transformačního působení v Chipotle zdvojnásobil tržby společnosti, sedmkrát zvýšil zisky a zajistil růst akcií o 800 % – to vše při současném zlepšení mezd a benefitů zaměstnanců.
  • Starbucks se mezitím potýkal s poklesem poptávky v USA a Číně – za působení stávajícího generálního ředitele (před úterním oznámením) klesly akcie za poslední rok o 21 %.

Chystají se změny:

Bývalý předseda představenstva Starbucks se vyjádřil o Niccolovi, že “prošel všemi druhy tržních prostředí, všemi druhy cyklů”.

Niccol by mohl s využitím svých zkušeností z Chipotle a vylepšit systém mobilního objednávání ve Starbucksu, který je pro Chipotle motorem růstu, ale pro Starbucks obětním beránkem.

Navíc by jeho výsledky v oblasti inovací jídelníčků mohly vzbudit nový zájem o nové, zajímavé nabídky. Nadcházející měsíce ukážou, zda tento odvážný krok přinese úspěch, nebo zanechá hořkou pachuť.

Vývoj ceny akcií Starbucks za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Starbucks Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropským akciím se rovněž dařilo

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 2,33 % výše, protože vzrostly naděje na snižování úrokových sazeb v září.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách zaznamenaly výrazné zisky. Německý index DAX vzrostl o 3,03 %, francouzský index CAC 40 si polepšil o 2,09 %, italský FTSE MIB přidal 4,09 % a britský index FTSE 100 si připsal 1,75 %.

Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí postupně vzrostla o 0,3 %, tedy stejným tempem jako v prvním čtvrtletí. Růst HDP ve Francii, Itálii a Španělsku kompenzoval neočekávaný pokles v Německu.

Přesto průmyslová výroba v červnu poklesla o 0,1 % a zaostala tak za konsenzuálním odhadem, který předpokládal nárůst o 0,5 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Údaje ze Spojeného království nabízejí prostor pro snížení sazeb, protože inflace zpomaluje a ekonomika roste

Celková inflace ve Spojeném království se v červenci zvýšila na 2,2 % z červnových 2,0 %.

Růst cen služeb – na který se tvůrci měnové politiky zaměřují – však zpomalil více, než se předpokládalo, což finanční trhy přimělo k tomu, aby počítaly s vyšší pravděpodobností snížení úrokových sazeb ze strany Bank of England ještě v tomto roce.

Ekonomika zůstala ve třech měsících do června silná. Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl postupně o 0,6 % po solidním oživení v prvním čtvrtletí po loňské recesi.

Růst průměrného týdenního výdělku bez započtení prémií se pak za tři měsíce do června zvýšil o 5,4 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku – nejnižší meziroční nárůst za téměř dva roky.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 5 let
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 5 let

Největší státní investiční fond na světě vykázal za první pololetí zisk 138 miliard dolarů

Obrovský norský státní investiční fond ve středu vykázal za první pololetí zisk ve výši 138 miliard dolarů (3,15 bilionu korun), a to především díky vysokým výnosům z investic do technologických akcií.

Takzvaný Government Pension Fund Global – největší státní investiční fond na světě – uvedl, že jeho hodnota ke konci června činila 1,66 bilionu dolarů (37,97 bilionu korun).

Celkový výnos fondu za šestiměsíční období činil 8,6 %, což bylo o 0,04 procentního bodu méně než výnos jeho referenčního indexu.

Investice do akcií tak přinesly v prvním pololetí velmi silný výnos. K výsledku přispěly především technologické akcie, a to díky zvýšené poptávce po nových řešeních v oblasti umělé inteligence.

Norský státní investiční fond uvedl, že jeho akciové portfolio dosáhlo v prvním pololetí výnosu 12,5 %, zatímco jeho portfolia s pevným výnosem a nekótovaných nemovitostí zaznamenala nepatrné ztráty.

Za prvních šest měsíců roku vykázal fond také záporný výnos 17,7 % u svého nekótovaného portfolia infrastruktury obnovitelných zdrojů energie – vyšší kapitálové náklady negativně ovlivnily hodnotu investic.

Norský státní investiční fond, který je jedním z největších světových investorů, byl založen v 90. letech minulého století za účelem investování přebytečných příjmů z ropného a plynárenského sektoru země.

K dnešnímu dni fond vložil peníze do více než 8 700 společností ve více než 70 zemích světa.

Pražská burza se vrátila na vzestupnou trajektorii

Pražská burza obrátila trend a v posledním týdnu si připsala přibližně 1% zisk, přičemž index PX zakončil páteční obchodování na hodnotě 1 573 bodů.

Z námi sledovaných titulů pouze akcie ČEZ zakončily týden v zanedbatelné ztrátě. Zisk okolo 1 % si připsaly akcie Philip Morris, akcie Moneta a Komerční banky.

Za vítěze posledního týdne tak můžeme označit akcie Erste Group, které během pěti obchodních dní vzrostly o přibližně 2,5 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin i Ethereum mírně oslabovaly

V kryptosféře to byl poměrně klidný týden. I tak ale “klid” v oblasti kryptoměn není pro slabé povahy.

Bitcoin se v pondělí v jednu chvíli obchodoval opět za více než 60 000 dolarů, ale věci se obrátily k horšímu a do čtvrtka se – zdánlivě nevysvětlitelně – propadl až na 57 787 dolarů.

V neděli se kolem 10. hodiny přehoupl přes cenu 59 600 dolarů za minci, což představuje sedmidenní propad o více než 2 % a 8% propad za poslední měsíc.

Největší kryptoměnu čeká ještě dlouhá cesta, než se dostane na úroveň svého březnového historického maxima 73 747 dolarů. V dalších zprávách o Bitcoinu se těžaři nadále potýkali s problémy, protože se obtížnost těžby zvýšila, a americká vláda pokračovala v přesunu zabavených mincí Silk Road.

Ve světě Etherea se jeho cena za poslední týden také propadla o přibližně 2 % a v neděli dopoledne se pohybuje v okolí úrovně 2 600 dolarů. Za poslední měsíc však cena druhé největší kryptoměny klesla o 24 % navzdory spuštění spotových Ethereum ETF.

Solana se obchoduje s cenou 142 dolarů, což představuje sedmidenní pokles o 9 %. Většina ostatních mincí a tokenů v tomto období také klesla, přičemž největší zásah utrpěly meme mince – nejvolatilnější ze všech aktiv.

Za zmínku pak ještě stojí, že společnost Franklin Templeton, titán z Wall Street, podala žádost o další burzovně obchodovaný fond, který zahrnuje Bitcoin i Ethereum.

A jako předzvěst dnů minulých oznámila společnost Crypto.com, že nyní sponzoruje Ligu mistrů UEFA, čímž posiluje svou značku na evropské sportovní scéně.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Zlato pokořilo 2 500 dolarů a dosáhlo na historické maximum

Cena ropy se tentokrát vyvíjela poměrně rozporuplně.

Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování pod cenou 76 dolarů za barel, když v průběhu týdenního obchodování odepsala přibližně 2 % své hodnoty.

Mírný zisk naopak vykázal globální ropný benchmark – ropa Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil jen lehce pod cenou 80 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Fyzické zlato v týdnu výrazně posilovalo, pokořilo psychologickou hranici 2 500 dolarů za unci a zakončilo týdenní obchodování na ceně 2 508 dolarů za unci, což znamená nové historické maximum spotové ceny zlata.

Podobně se vyvíjel i nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata, ten se však obchoduje ještě o 38 dolarů výše než spotové zlato.

Cena stříbra – obvykle volatilnějšího drahého kovu – rostla výrazněji než cena zlata. Za posledních 5 obchodních dní vzrostla o téměř 6 %. Menší sourozenec zlata zakončil týdenní obchodování jen 5 centů pod cenou 29 dolarů za unci.

Nejaktivněji obchodovaný zářijový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 14 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Diamanty jsou sice věčné, ale jejich přitažlivost slábne. Generální ředitel společnosti Pandora, Alexander Lacik, předpovídá, že během příštího desetiletí předčí laboratorně pěstované diamanty v popularitě své vytěžené protějšky. Proto jako číslo týdne volíme 10.

Číslo týdne

Laboratorně pěstované diamanty jsou až o 80 % levnější než přírodní, přičemž výrobní náklady jsou na úrovni 25 až 33 % nákladů na těžené diamanty.

Tyto alternativy nyní tvoří 20 % celosvětového prodeje diamantů.

Tradiční diamanty stále dominují trhu, ale poptávka po nich klesá a ceny se snižují v důsledku několika faktorů – včetně nadměrné nabídky a konkurence levnějších laboratorně pěstovaných diamantů.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.