Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Kryptoměny » Ontology

Kryptoměna Ontology (ONT) – Kurz, graf ceny, kde koupit?

SELECT `timestamp` FROM wp_chart_data WHERE `data_type` = 2 AND (post_type='cryptocurrency' AND id LIKE 'ONT') GROUP BY id ORDER BY `timestamp` ASC LIMIT 1

Graf kurzu ONT

Kurz Ontology
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Kalkulačka: ONT to CZK

ONT
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o Ontology

Ontology patří k inovativním projektům v rámci kryptosvěta nabízející řešení v oblasti sdílení a přístupu k údajům z různých aplikací či různých blockchainů, které mezi sebou nejsou kompatibilní.

Skrze svou platformu tím umožnuje společnostem širokého spektra oborů spolupracovat efektivněji s časovou a finanční úsporou. Vzhledem k využití decentralizované technologie také eliminuje bezpečnostní hrozby spočívající v riziku krádeže dat sdílených na blockchainu.

Ontology má také duální systém tokenů ONT a ONG. Oba jsou základem sítě a představují pro vývojáře a jejich držitele důležitý zdroj příjmů. Jak tato síť a její tokeny funguje si představíme na následujících řádcích. Podíváme se také na její historii, možnosti nákupu ONT a ONG a cenový vývoj.

Obsah článku o Ontology

1.Historie vzniku Ontology2.Jak funguje systém Ontology?3.Technické parametry Ontology4.Kde a jak ONT získat5.Diskuze o ONT (komentáře)

Historie vzniku Ontology

Za vznikem Ontology v roce 2017 stojí čínská společnost OnChain. Jejím dřívějším počinem je jiný známý token, NEO. Ten hraje důležitou roli i v případě Ontology, neboť právě z něj tzv. airdropem došlo ke vzniku tokenů ONT. Ty byly následně rozdistribuovány jak mezi držitele tokenů NEO, tak mezi vývojářský tým či partnery projektu.

K tomu došlo v březnu 2018 a následovalo ještě několik airdropů. Ještě do června stejného roku ONT fungovalo na blockchainu NEO. Poté došlo ke spuštění mainnetu, čímž se i akcelerovala cena samotného tokenu.

Hlavní postavou Ontology je čínský inženýr Jun Li, který pracoval pro přední světové technologické a finanční společnosti. Dále se na vývoji a správě projektu podílí více jak 200 odborníků.

Je dobré také zmínit, že hlavním investorem OnChainu je čínská finanční skupina Fosun. Ta investovala mimo jiné také do bank a pojišťovacích společností v Evropě. Potenciálně i tyto společnosti mohou při své činnosti Ontology využít.

Jak funguje systém Ontology?

Jak jsme již uvedli, Ontology působí jako prostředník mezi různými systémy a aplikacemi. Zajištuje tak jejich interoperabilitu a propojení. Využít jej mohou jak společnosti, tak i jednotlivci ke sdílení určitých informací a jejich dalšímu využití například pomocí tzv. chytrých kontraktů.

K tomu je k dispozici tzv. ONT ID. Ta v podstatě akumuluje informace, které konkrétní subjekt na blockchainu sdílí. Zároven lze nastavit, s kým nebo v jaké míře tyto udaje sdílet. Informace lze také sdílet zcela veřejně.

ID přitom může být přiřazeno osobám, společnostem, aplikacím nebo jen konkrétním funkcím. Tím se eliminuje nutnost vytvoření aplikací či programů na sdílení těchto udajů, což může být nákladnější a zdlouhavější cesta.

Příklad fungování Ontology sítě v praxi, kdy jsou takto nastaveny kanály komunikace a sdílení dat mezi různými zdravotnickými subjekty s ohledem na potřeby pacienta.
Příklad fungování Ontology sítě v praxi, kdy jsou takto nastaveny kanály komunikace a sdílení dat mezi různými zdravotnickými subjekty s ohledem na potřeby pacienta. Ústřední roli hraje ONT ID. Zdroj: Ontology whitepaper

Zatím jsou tyto aktivity v zárodku, i když Ontology na svém webu uvádí více jak 190 partnerů. Podle dat z října 2019 na síti Ontology fungovalo 64 decentralizovaných aplikací, v rámci nichž proběhlo téměř 6 milionů transakcí.

Technické parametry Ontology

Síť Ontology využívá konsensuální mechanismus k potvrzování a ověřování transakcí. Oproti klasickým kryptoměnám jako jsou Bitcoin nebo Ethereum jsou transakce rychlejší. Ontology nepředstavuje jen jeden blockchain, ale spíše síť blockchainů. Funguje na principu algoritmu proof-of-stake. (Co je to proof of stake?)

Zároven se jedná o open-source platformu s duálním systémem tokenů – ONT a ONG. Tento systém funguje také u jejího „staršího bratra“, NEO.

ONT dává držitelům těchto tokenů určitá práva ve vztahu k celé síti. Jeho držením je vlastníkům generován token ONG (ontology gas), který je motorem celé sítě a je využíván při provádění chytrých kontraktů. Představuje tak odměnu pro jednotlivé uzly.

S genesis blokem ONT byla vytvořena 1 miliarda tokenů. Z nich je nyní v oběhu více jak 530 milionů. ONG tokeny budou generovány v následujících 21 letech s tím, že jejich procento na jednotku ONT se bude postupně měnit.

Kde a jak ONT získat

Jak jsme uvedli, nejlepším způsobem bylo ONT získat airdropem. Takto se k němu mohli dostat ti, kdo měli uloženy NEO tokeny na burze nebo v peněžence – zdarma.

ONG lze pak získat budto samostatným nákupem na burze nebo nákupem ONT tokenů, ze kterých vám pravidelně ONG bude generováno. Jedná se však o malé množství, které vám nejspíše žádné větší zisky nepřinese. Ledaže by kurz ONG vystřelil vzhůru, což se již stalo, ale jinak se drží podstatně níže než u ONT.

Pokud byste tedy chtěli ONT nebo ONG zakoupit na kryptoburze, nabízejí se z desítek možností tyto relativně likvidnější platformy:

Otevřete si účet u Binance

Favorit redakce
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Možnost vkládat a vybírat fiat měny
  • Zákaznická podpora mívá dlouhou odezvu
  • Pro vklad či výběr fiat měny je třeba projít KYC verifikací

Obchodování ONT a ONG probíhá většinou v páru s BTC, USDT a ETH. ONT lze nakupovat i za korejské wony, americké dolary nebo eura, nicméně v takových případech je potřeba počítat s nízkou likviditou a tudíž i ne zcela výhodným kurzem.

ONT i ONG pak můžete uložit na hardwarové peněžence Trezor nebo Ledger Nano. Pokud preferujete deskotopovou nebo mobilní peněženku, můžete si vybrat z následujících možností:

  • ExodusWallet
  • Guarda Wallet
  • Atomic Wallet
  • O3

K dispozici je také oficiální peněženka Ontology, ONTO.

Kurz ONT a ONG

Kurz ONT zaznamenal v počátcích svého obchodování na jaře roku 2018 strmý růst. Výsledkem bylo historické maximum na 10 dolarech v květnu stejného roku. Od té doby se však víceméně nachází v medvědím trendu, když od října stejného roku je kurz trvale pod úrovní 2 dolarů. V podstatě kopíruje cenový vývoj ostatních altcoinů.

Propadla se také tržní kapitalizace ONT. Skoro rok se držela okolo 20. místa, v létě 2019 si však o několik příček pohoršila, stejně jako její „starší bratr“ NEO, který je na tom velikostí tržní kapitalizace podobně.

A zatím se nezdá, že by existoval fundament, který by cenu pořádně nastartoval. Samotné využití Ontology je chvályhodné a nabízí inovativní řešení. Nicméně chybí širší uvedení do praxe.

Na tom chce tým Ontology geograficky rozložený do zemí v Evropě, Americe a Asii nyní pracovat. Tedy získávat partnery, kteří by využívali Ontology pro své obchodní aktivity a tím i podpořili růst ONT a ONG. Je však potřeba získat opravdu zvučná jména, aby se vývoj ONT odprostil od trendu, který sledují altcoiny. Tomu by mohlo pomoci i rozšíření obchodování v páru s fiat měnami na velkých likvidních kryptoburzách jako například Kraken. Zatím tomu však nic nenasvědčuje a ONT tak spíše přešlapuje na místě.

Vývoj kurzu ONT od srpna 2018
Vývoj kurzu ONT od srpna 2018.

Zajímavé je také srovnání vývoje ceny tokenu ONG, který nemusí nutně kopírovat vývoj ceny mateřského ONT. ONG mělo za dobu své existence 2 ostré cenové vrcholy, které byly čistě spekulativní a cena ONT se před ani po nich nijak nevymykala z obecného altcoinového trendu.

Vývoj kurzu ONG od srpna 2018
Vývoj kurzu ONG od srpna 2018.

Také lze těžko hledat korelaci mezi poměrem ceny ONT a ONG. Někdy se ONG dostalo na několik týdnů na polovinu ceny ONT, jindy zase spadlo zhruba na pětinu. Na vině je především ONT. Od dubna 2019 ONG vykazuje souvislejší pokles s menšími změnami kurzu než ONT. To je volatilnější a může tak skýtat šanci na realizaci větších zisků.

Baserank rating™
Ontology
Poměrně mladá kryptoměna zaměřující se na 100% soukromí svých uživatelů.
  • Anonymita všech transakcí
  • Jedna z nejmladších kryptoměn na trhu

KryptoměnaOntology
Vytvořeno2017
Webové stránkyhttps://ont.io/
ZakladatelČínská firma Onchain
JednotkaONT
Typ těžbyProof of Stake
Aktuální počet tokenů1 000 000 000
Maximální počet tokenů0
Tržní kapitalizace$834 871 755

Kurz kryptoměny Ontology za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
25. 10. 2021 $0,97 ONT
24. 10. 2021 $0,93 ONT
23. 10. 2021 $0,95 ONT
22. 10. 2021 $0,97 ONT
21. 10. 2021 $0,97 ONT
20. 10. 2021 $0,96 ONT
19. 10. 2021 $0,91 ONT
18. 10. 2021 $0,92 ONT
17. 10. 2021 $0,94 ONT
16. 10. 2021 $0,96 ONT
15. 10. 2021 $0,94 ONT
14. 10. 2021 $0,96 ONT
13. 10. 2021 $0,97 ONT
12. 10. 2021 $0,92 ONT
11. 10. 2021 $0,95 ONT

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo