Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Koupit, nebo prodat akcie Apple? Budou pokračovat na nová historická maxima?

Akcie Applu už letos zažily mnoho. Od tvrdých ran a prudkých poklesů, přes stabilizaci až po nová rekordní maxima. Jak se na ně tedy nyní dívat?

Koupit, nebo prodat akcie Apple? Budou pokračovat na nová historická maxima?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Applu dosáhly nového historického maxima poté, co společnost představila Apple Intelligence, svou velmi očekávanou expanzi do oblasti generativní umělé inteligence (AI).

Tento rozsáhlý update přidá AI nástroje k psaní, úpravám a shrnutí zpráv, prohledávání fotografií a videí a vytváření obrázků z označeného textu a textových příkazů.

Také integruje ChatGPT do Siri a dalších aplikací na iOS, iPadOS a MacOS.

Všechny tyto nové funkce by mohly posílit vazbu zákazníků na Apple a pomoci mu držet krok s jeho velkými technologickými konkurenty v závodě umělé inteligence. Budou však mít na společnost skutečně tak velký vliv a porostou její akcie ještě více?

Aktuální vývoj ceny akcií Apple

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pojďme se na Apple podívat blíže a zjistit, zda je správný čas koupit, prodat, nebo držet jeho vysoce ohodnocené akcie.

Příjmy Applu v jednotlivých divizích

Ve svém posledním čtvrtletí generoval Apple své příjmy z 51 % z prodeje iPhonů a 26 % ze služeb, které zahrnují App Store, iCloud a další služby na bázi předplatného.

Zbývajících 23 % pocházelo z jeho dalších divizí jako jsou Mac, iPad a nositelná zařízení, domácnost a příslušenství. Zde je přehled, jak se těmto hlavním businessům vedlo za poslední dva a půl fiskálního roku.

Příjmy RŮST 2022 (MEZIROČNĚ) RŮST 2023 (MEZIROČNĚ) RŮST PRVNÍ POLOVINY 2024 (MEZIROČNĚ)
iPhone 7% -2% -1%
Služby 14% 9% 13%
Mac 14% -27% 2%
iPad -8% -3% -22%
Nositelná zařízení, domácí zařízení a příslušenství 7% -3% -11%
Celkové příjmy 8% -3% -1%

Prodeje iPhonů Applu klesly, jakmile skončil cyklus upgradu na 5G a společnost čelila tvrdým makroekonomickým a konkurenčním tlaku v Číně.

Prodeje Maců se propadly na post-pandemickém trhu a prodeje iPadů poklesly kvůli delším cyklům upgradů a nedostatku přesvědčivých nových funkcí v nejnovějších modelech.

Silný dolar pak způsobil, že tento pokles byl za poslední dva roky ještě výraznější.

Jediným konzistentním světlým bodem pro Apple byl jeho segment služeb, který na konci druhého čtvrtletí fiskálního roku 2024 obsluhoval více než miliardu předplatitelů. To je více než dvojnásobek počtu předplatitelů, které měl před čtyřmi lety.

Společnost se silně spoléhá na rozšiřování tohoto ekosystému, aby navázala více zákazníků do svých hardwarových zařízení.

Prodeje iPhonů v první polovině fiskálního roku 2024 stále klesaly, ale většina tohoto poklesu může být přičítána měnovým vlivům. Růst služeb se opět zrychluje a prodeje Maců se konečně stabilizují, ale prodeje iPadů stále klesají.

Býčí pohled na akcie Applu

Analytici očekávají, že příjmy a zisky Applu vzrostou za celý rok pouze o 1 % a 7 %.

Býci však věří, že růst příjmů Applu se v druhé polovině fiskálního roku 2024 znovu zrychlí, jakmile se prodeje iPhonů a Maců opět oživí. Také věří, že příjmy ze služeb budou nadále růst a vyrovnávat jeho další slabiny.

Krátkodobý růst prodeje Applu se může zdát slabý, ale společnost ukončila své poslední čtvrtletí s hotovostí a ekvivalenty ve výši 162 miliard dolarů, což jí dává dostatek prostoru pro nové investice, akvizice menších společností a další odkupy akcií.

Během posledních 10 let odkoupil Apple 36 % svých akcií, zatímco cena jeho akcií vzrostla o téměř 850 %.

Pevná rozvaha činí Apple relativně bezpečnou akcií, pokud zůstanou úrokové sazby vysoko, i když vyplácí pouze nepatrný dividendový výnos ve výši 0,5 %.

Apple má také další plány. Apple Intelligence by mohl zvýšit loajalitu k jeho ekosystému a usnadnit zavádění nových služeb na bázi předplatného, zatímco Vision Pro by mohl získat větší popularitu, jakmile na trh dorazí levnější a lehčí modely.

Proto stále vypadá jako zajímavá akcie k nákupu a držení na dlouhodobý horizont.

Dozrávání lahodí medvědímu oku

Apple stále roste, ale medvědi budou argumentovat, že jeho obchodní model dosahuje zralosti, čelí nepředvídatelným regulačním výzvám a jeho akcie jsou nadhodnocené.

Jak se u iPhonů prodlužují cykly upgradů, Apple bude cítit větší tlak na rozšíření svého segmentu služeb, aby tento tlak vyrovnal. Nicméně antimonopolní regulátoři v USA a Evropě prověřují jeho segment služeb a mohli by postupně oslabit jeho kontrolu nad vývojáři a uživateli.

Pokud antimonopolní výzvy zpomalí růst segmentu služeb dříve, než se stabilizují prodeje iPhonů a Maců, mohl by čelit dlouhodobému zpomalení.

Pokud Apple na toto zpomalení zareaguje špatnými investicemi nebo přílišným zaměřením na velké odkupy akcií, mohl by být přehodnocen na pomalu rostoucí technologický gigant, jako je IBM.

Vývoj ceny akcií IBM od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie IBM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Proto skeptici věří, že Apple je příliš drahý při 29násobku budoucích zisků (forward P/E = 29).

IBM, které očekává, že bude generovat nízký jednociferný růst zisků v příštích několika letech, zatímco rozšiřuje své hybridní cloudové a AI podniky, má budoucí násobek 17.

Takže abychom se vrátili k původní otázce, jestli je nyní nejlepší akcie koupit, prodat, nebo držet, budeme muset potenciální investory zklamat, protože aktuálně se situace jeví jako nejvýhodnější pro ty stávající.

Prodávat by se v tuto chvíli nemuselo vyplatit a možná je příliš brzy na to je kupovat po posledním vzestupu poháněném umělou inteligencí.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.