Pokud alespoň trochu sledujete trh s kryptoaktivy, tak vám určitě neuniklo, že minulý týden byl pro Bitcoin vcelku pozitivní. Alespoň co se týče kurzového vývoje. Tento měsíc Bitcoin totiž vzrostl o cca 27 %, takže i na denním grafu je rozpoznatelná rostoucí parabola.
Každopádně už nějakou dobu se mluví o tom, že Bitcoin je v kontextu globálního kapitálového trhu takovým kanárkem. Proč? Neboť od března je korelace vývoje mezi trhem Bitcoinu a akciových indexů jako je S&P 500 nebo Nasdaq Composite vcelku zřetelný.
Standardně je potřeba na něco takového korelační a regresní analýza, ale nyní to nutné vůbec není. A to jednoduše díky tomu, že je závislost viditelná pouhým okem v grafu, což si níže i ukážeme. Mimochodem to není vše, protože platí i negativní korelace s akciovým indexem DXY.
Korelace mezi Bitcoinem a S&P 500

Jak bylo řečeno výše, korelace mezi trhem Bitcoinu (modrá křivka) s akciovým indexem S&P 500 (oranžová) je od od toho únorového pádu poměrně zřetelná. Předtím tu jistá korelace samozřejmě byla – když je na akciových trzích velký problém, tak se to samozřejmě "přelije" i na Bitcoin.
Nicméně jsem si po tom tvrdém pádu na kapitálových trzích z února/března všiml, že je vývoj nebývale podobný. Člověk to sice může vidět na grafu, ale těžko říci, co konkrétně z tržního, makroekonomického či psychologického hlediska tuto korelaci způsobuje.
A jak se tato korelace vyvíjí v posledním týdnu? Zatímco BTC za posledních několik dní vzrostl o asi 19 %, akciový index jde lehce dolů.
Ještě připomínám, že korelace platila i u trhu s drahými kovy (stříbro a zlato). Jenže u zlata se taktéž zdá, že pohyby už několik dní nekorelují.
Blíží se definitivně konec korelace?
Gold is breaking down versus bitcoin, as expected cc: @michael_saylor Everyone take note. The next thing I'm expecting is the correlations between BTC and the dollar and BTC vs equities to break down too… let's see. #Bitcoin pic.twitter.com/RoPUSFbmvZ
— Raoul Pal (@RaoulGMI) October 22, 2020
Těžko říct, zda je to krátkodobé anebo se něco dlouhodoběji změnilo. Že dochází ke změně si všimli samozřejmě i jiní analytici, jako je třeba Raoul Paul, bývalý šéf "Hedge fund sales" u Goldman Sachs. Nyní se věnuje makroekonomickým analýzám a prezentuje se jako Bitcoin entusiasta.
Raol Paul vychází z grafu s poměrem unce zlata a Bitcoinu. Ještě k tomu uvádí, že to stejné očekává s dolarem a akciemi. Ovšem v konotaci na dolar nejspíš myslí negativní korelaci (jak jsem již uvedl), kterou lze vidět v dalším grafu.
Korelace Bitcoinu a dolaru

Nejlépe rozpoznatelná je negativní korelace mezi vývojem kurzu DXY a Bitcoinu během předchozího bull runu na Bitcoin. Posléze nám graf ten stejný úkaz nabízí od března letošního roku. Zatímco BTC od března pozitivně koreloval s akciovým trhem, tak s dolarem tomu bylo naopak.
Když to vztáhneme na současnost, tak dle grafu ta záporná závislost DXY a BTC jednoznačně platí i v těchto chvílích. Bitcoin několik dní v kuse strmě expandoval až do podoby paraboly a kurz DXY tvrdě klesal.
Závěrem
Určitě spousta z vás přemýšlí, co tyto korelace způsobuje. Jenomže to je docela komplikované makroekonomické téma a jednoduchou odpověď na to nenaleznete.
V omezené míře vám může asi pomoci Keynesovo dílo Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz. Přímou odpověď ale nikde jen tak nezískáte. Určitě je ovšem pro investory výhodné si těchto závislostí všímat a kalkulovat s nimi při svém investičním rozhodování.
Vstupte do světa kryptoměn!
Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!
Trezor
★ 95 %
- Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
- Vytvořena českou firmou
- Pro začátečníky může působit složitě
- Je dražší než ostatní peněženky