Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Končí korelace mezi Bitcoinem a akciovým indexem S&P 500?

Končí korelace mezi Bitcoinem a akciovým indexem S&P 500?

Končí korelace mezi Bitcoinem a akciovým indexem S&P 500?

Pokud alespoň trochu sledujete trh s kryptoaktivy, tak vám určitě neuniklo, že minulý týden byl pro Bitcoin vcelku pozitivní. Alespoň co se týče kurzového vývoje. Tento měsíc Bitcoin totiž vzrostl o cca 27 %, takže i na denním grafu je rozpoznatelná rostoucí parabola.

Každopádně už nějakou dobu se mluví o tom, že Bitcoin je v kontextu globálního kapitálového trhu takovým kanárkem. Proč? Neboť od března je korelace vývoje mezi trhem Bitcoinu a akciových indexů jako je S&P 500 nebo Nasdaq Composite vcelku zřetelný.

Standardně je potřeba na něco takového korelační a regresní analýza, ale nyní to nutné vůbec není. A to jednoduše díky tomu, že je závislost viditelná pouhým okem v grafu, což si níže i ukážeme. Mimochodem to není vše, protože platí i negativní korelace s akciovým indexem DXY.

Korelace mezi Bitcoinem a S&P 500

Korelace mezi trhem BTC (spot) a S&P 500 (futures)
Korelace mezi trhem BTC (spot) a S&P 500 (futures)

Jak bylo řečeno výše, korelace mezi trhem Bitcoinu (modrá křivka) s akciovým indexem S&P 500 (oranžová) je od od toho únorového pádu poměrně zřetelná. Předtím tu jistá korelace samozřejmě byla – když je na akciových trzích velký problém, tak se to samozřejmě "přelije" i na Bitcoin.

Nicméně jsem si po tom tvrdém pádu na kapitálových trzích z února/března všiml, že je vývoj nebývale podobný. Člověk to sice může vidět na grafu, ale těžko říci, co konkrétně z tržního, makroekonomického či psychologického hlediska tuto korelaci způsobuje.

A jak se tato korelace vyvíjí v posledním týdnu? Zatímco BTC za posledních několik dní vzrostl o asi 19 %, akciový index jde lehce dolů.

Ještě připomínám, že korelace platila i u trhu s drahými kovy (stříbro a zlato). Jenže u zlata se taktéž zdá, že pohyby už několik dní nekorelují.

Blíží se definitivně konec korelace?

Těžko říct, zda je to krátkodobé anebo se něco dlouhodoběji změnilo. Že dochází ke změně si všimli samozřejmě i jiní analytici, jako je třeba Raoul Paul, bývalý šéf "Hedge fund sales" u Goldman Sachs. Nyní se věnuje makroekonomickým analýzám a prezentuje se jako Bitcoin entusiasta.

Raol Paul vychází z grafu s poměrem unce zlata a Bitcoinu. Ještě k tomu uvádí, že to stejné očekává s dolarem a akciemi. Ovšem v konotaci na dolar nejspíš myslí negativní korelaci (jak jsem již uvedl), kterou lze vidět v dalším grafu.

Korelace Bitcoinu a dolaru

Negativní korelace mezi Bitcoinem a dolarovým indexem (DXY)

Nejlépe rozpoznatelná je negativní korelace mezi vývojem kurzu DXY a Bitcoinu během předchozího bull runu na Bitcoin. Posléze nám graf ten stejný úkaz nabízí od března letošního roku. Zatímco BTC od března pozitivně koreloval s akciovým trhem, tak s dolarem tomu bylo naopak.

Když to vztáhneme na současnost, tak dle grafu ta záporná závislost DXY a BTC jednoznačně platí i v těchto chvílích. Bitcoin několik dní v kuse strmě expandoval až do podoby paraboly a kurz DXY tvrdě klesal.

Závěrem

Určitě spousta z vás přemýšlí, co tyto korelace způsobuje. Jenomže to je docela komplikované makroekonomické téma a jednoduchou odpověď na to nenaleznete.

V omezené míře vám může asi pomoci Keynesovo dílo Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz. Přímou odpověď ale nikde jen tak nezískáte. Určitě je ovšem pro investory výhodné si těchto závislostí všímat a kalkulovat s nimi při svém investičním rozhodování.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,95%
Cena
$30 484
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+2,67%
Cena
$2 073
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+2,07%
Cena
$329,3

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo