Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdybyste investovali před 10 lety tisíc dolarů do Tesly, jakou hodnotu by dnes měla vaše investice?

Publikováno
Kdybyste investovali před 10 lety tisíc dolarů do Tesly, jakou hodnotu by dnes měla vaše investice?
Zdroj: depositphotos.com

Přemýšleli jste někdo o tom, jaký by byl dnes váš výnos, kdybyste odhalili potenciál Tesly včas a investovali do akcií Tesla peníze třeba už před 10 lety? Je to sice pouhá hra s čísly, ale nesmírně zajímavá!

Něco málo z historie

Jak asi víte, Tesla je americkou společností zabývající se primárně vývojem a prodejem elektrických vozidel. Dlouhá léta také pracuje pod vedením Elona Muska na vývoji plně autonomního řízení. Věděli jste však, že společnost založili už 1. července 2003 Martin Eberhard a Marc Tarpenning? Elon Musk byl „pouze“ jedním z prvních investorů, který se však v roce 2008 pevně usadil na místě generálního ředitele.

Kromě hlavní specializace na výrobu elektrických vozidel se Tesla také angažuje v rámci vývoje solárních a dalších integrovaných řešení pro výrobu obnovitelné energie pro domácnosti i podniky. Nejvíce však Tesla rezonuje jako jednička ve výrobě elektrických vozidel.

Upisovací cena Tesly činila směšných 17 dolarů za akcii

IPO – prvotní úpis akcií Tesly proběhlo 29. června 2010, kdy bylo upsáno celkem 13,3 milionu kmenových akcií. Vzhledem k tomu, že v loňském roce došlo ke splitu akcií Tesla v poměru 5:1, dnes byste měli za každou původní akcii celkem 5 cenných papírů. Akcie Tesla se v prvních měsících obchodování na burze pohybovaly víceméně stranou, a tak se 25. 3. 2011 obchodovaly za cenu 22,75 dolaru. Za tisíc dolarů byste tak před deseti lety koupili 44 akcií.

Po zmiňovaném splitu byste dnes vlastnili 220 akcií výrobce elektromobilů, které by při aktuální ceně 630 dolarů za akcii měly hodnotu 138 600 dolarů.

Poznámka

Za pouhé desetiletí by tak měla hodnota vaší prozíravé investice více než 138násobnou hodnotu!

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla v letošním roce investorům radost nedělá

Tesla v roce 2020 neustále plnila titulky novin. Podařilo se jí prodat rekordní počet vozů 499 550 kusů, což bylo o 35,8 % více než v roce 2019. Kromě toho se stala součástí indexu S&P 500, ujala se místa nejhodnotnější automobilky na světě a také vzbudila velký rozruch, když investovala 1,5 miliardy dolarů do Bitcoinu.

Kromě toho však také cena akcií v loňském roce vystřelila o 743 % vzhůru a 4. ledna letošního roku dokonce atakovala hranici 900 dolarů. Od té doby se akcie propadly o přibližně 30 % na aktuální hodnotu 630 dolarů (24. 3. 2021).

Poznámka

Tesla tak aktuálně čelí problémům, akcie klesají a ani se není moc čemu divit, ocenění společnosti se stále pohybuje na nesmírně vysokých hodnotách.

Nicméně vedení společnosti očekává, že se Tesle bude dařit zvyšovat produkci elektrický vozů o 50 % ročně, na což řada investorů stále slyší. Je tak vidět, že má Tesla podobně jako kterákoliv jiná růstová akcie své vzestupy a pády, těžko už jí však někdo odpáře, že se stala jedním z nejlepších výrobců elektrických automobilů na světě.

A co si budeme povídat, potenciální investice v jejich raných fázích na burze se pak mohla jakémukoliv investorovi nesmírně vyplatit.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎