Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Kdybyste investovali před 10 lety tisíc dolarů do Tesly, jakou hodnotu by dnes měla vaše investice?

Kdybyste investovali před 10 lety tisíc dolarů do Tesly, jakou hodnotu by dnes měla vaše investice?

Kdybyste investovali před 10 lety tisíc dolarů do Tesly, jakou hodnotu by dnes měla vaše investice?
Zdroj: depositphotos.com

Přemýšleli jste někdo o tom, jaký by byl dnes váš výnos, kdybyste odhalili potenciál Tesly včas a investovali do akcií Tesla peníze třeba už před 10 lety? Je to sice pouhá hra s čísly, ale nesmírně zajímavá!

Něco málo z historie

Jak asi víte, Tesla je americkou společností zabývající se primárně vývojem a prodejem elektrických vozidel. Dlouhá léta také pracuje pod vedením Elona Muska na vývoji plně autonomního řízení. Věděli jste však, že společnost založili už 1. července 2003 Martin Eberhard a Marc Tarpenning? Elon Musk byl „pouze“ jedním z prvních investorů, který se však v roce 2008 pevně usadil na místě generálního ředitele.

Kromě hlavní specializace na výrobu elektrických vozidel se Tesla také angažuje v rámci vývoje solárních a dalších integrovaných řešení pro výrobu obnovitelné energie pro domácnosti i podniky. Nejvíce však Tesla rezonuje jako jednička ve výrobě elektrických vozidel.

Upisovací cena Tesly činila směšných 17 dolarů za akcii

IPO – prvotní úpis akcií Tesly proběhlo 29. června 2010, kdy bylo upsáno celkem 13,3 milionu kmenových akcií. Vzhledem k tomu, že v loňském roce došlo ke splitu akcií Tesla v poměru 5:1, dnes byste měli za každou původní akcii celkem 5 cenných papírů. Akcie Tesla se v prvních měsících obchodování na burze pohybovaly víceméně stranou, a tak se 25. 3. 2011 obchodovaly za cenu 22,75 dolaru. Za tisíc dolarů byste tak před deseti lety koupili 44 akcií.

Po zmiňovaném splitu byste dnes vlastnili 220 akcií výrobce elektromobilů, které by při aktuální ceně 630 dolarů za akcii měly hodnotu 138 600 dolarů.

Cena akcií Tesla za poslední rok
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tesla v letošním roce investorům radost nedělá

Tesla v roce 2020 neustále plnila titulky novin. Podařilo se jí prodat rekordní počet vozů 499 550 kusů, což bylo o 35,8 % více než v roce 2019. Kromě toho se stala součástí indexu S&P 500, ujala se místa nejhodnotnější automobilky na světě a také vzbudila velký rozruch, když investovala 1,5 miliardy dolarů do Bitcoinu.

Kromě toho však také cena akcií v loňském roce vystřelila o 743 % vzhůru a 4. ledna letošního roku dokonce atakovala hranici 900 dolarů. Od té doby se akcie propadly o přibližně 30 % na aktuální hodnotu 630 dolarů (24. 3. 2021).

Nicméně vedení společnosti očekává, že se Tesle bude dařit zvyšovat produkci elektrický vozů o 50 % ročně, na což řada investorů stále slyší. Je tak vidět, že má Tesla podobně jako kterákoliv jiná růstová akcie své vzestupy a pády, těžko už jí však někdo odpáře, že se stala jedním z nejlepších výrobců elektrických automobilů na světě.

A co si budeme povídat, potenciální investice v jejich raných fázích na burze se pak mohla jakémukoliv investorovi nesmírně vyplatit.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo