Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak si vedly komodity v roce 2021? Zhodnocení uplynulého roku

Publikováno
Jak si vedly komodity v roce 2021? Zhodnocení uplynulého roku
Zdroj: Depositphotos.com

Rok 2021 byl výjimečný pro obchodníky s komoditami. Jediné zklamání představovala stagnace drahých kovů. V našem předchozím zhodnocení komoditního trhu v roce 2020 jsme růst předpověděli. První dvě příčiny stoupání cen surovin zůstávají stejné: uvolněná měnová politika a podfinancovanost těžebního sektoru. Obě budou tlačit jejich cenu vzhůru i v roce 2022. Americký FED sice přislíbil, že bude zvedat sazby, bude se tak ale dít velmi pozvolna. Navíc budou ohlašovaná zvýšení sazeb a příznivé ceny nutit velké společnosti k provádění investic do obnovy těžebních parků a hledání nových nalezišť. Jelikož rok 2022 bude na akciovém trhu představovat především návrat k defenzivním titulům a fundamentální analýze, můžou být těžaři a poskytovatelé těžební techniky jednou z nejlepších investic.

Poznámka

Novým faktorem, o kterém se však na začátku loňského roku vedly spory, byla inflace. Ta začala v USA růst na začátku března a do současnosti se nezastavila. Prozatím to navíc ani nevypadá, že se v brzké době zastaví. Na začátku panovalo přesvědčení, že bude přechodná, ovšem nyní vidíme, že jde o trvalý jev.

I když ekonomové předpokládají, že má za pár měsíců klesnout, málokdo čeká návrat inflace pod 2 %. Nyní by se měla několik let pohybovat v pásmu 3 až 4 %. Inflace pomáhá cenám komodit, v jejich případě bude strukturální.

Jednak porostou náklady na těžbu kvůli vyšším cenám energií a dopravy a za druhé vlivem rostoucích platů. Firmy věnující se těžbě a následnému zpracování surovin budou muset svým zaměstnancům přidat. Vysoké ceny komodit povedou ke snaze vytěžit větší objemy, přičemž toho je zase možné dosáhnout jen náborem dalších pracovníků. Tato inflační spirála bude tlačit cenu komodit vzhůru.

Posledním faktorem pro růst cen surovin bude lekce uštědřená koronavirovou pandemií. Mnoho firemních manažerů bylo dlouhá léta zvyklých používat jako strategii řízení „zero stock“, tzn. nevytvářet si skoro žádné zásoby, protože zabírají místo a zároveň skladování stojí spoustu peněz, které lze využít pro řízení.

Tato strategie je vhodná pouze ve světě, kde logistika funguje naprosto spolehlivě. S koronavirem ale přišly obrovské výpadky jak výrobní, tak logistické. Mnoho firem nemohlo a dodnes nemůže vyrábět, protože nemá na skladě dostatek výrobních komponentů.

Koronavirus ukázal, že v pandemickém světě toto není dobrá strategie.

Státy a firmy se v příštích měsících budou snažit vybudovat alespoň minimální strategické zásoby, aby zabezpečily svůj chod v nouzovém režimu. To pak bude mít pozitivní vliv na cenu komodit.

Pojďme se společně podívat, jak se dařilo jednotlivým komoditám v minulém roce. 

Palladium: – 20,3%

Cena palladia velmi dobře ilustruje problém se zásobováním během koronakrize. V dubnu 2021 se jeho cena přiblížila k 3000 dolarům za unci. To bylo v období, kdy poptávku po tomto kovu táhl automobilový průmysl, který se snažil zajistit přes jaro co nejvíc tohoto kovu, aby mohl pokračovat ve výrobě. Avšak automobilky upravily své výrobní plány a v důsledku nedostatku čipů bude vyrobeno méně aut než v roce 2021. World Platinum Investment Council (WPIC) publikoval analýzu, která pro tento rok počítá s menší poptávkou po palladiu.

Zveřejnění této studie mělo na jeho cenu silně negativní dopad. Rok 2022 bude v oblasti automobilového průmyslu slabší, protože se předpokládá, že kvůli inflaci klesne kupní síla obyvatel. Lidé budou šetřit a nákup nového automobilu se pokusí odložit na pozdější časy.

Dalším nepříznivým faktorem je dlouhodobý trend nahradit palladium dostupnější a levnější platinou. Vysokou cenu palladia ovlivnily potíže ruských dolů společnosti Nornickel. Ty jsou však nyní odstraněny a výpadky zásobování palladia už nehrozí. Druhou důležitou oblastí těžby obou kovů je Jihoafrická republika, která se prozatím jeví jako relativně stabilní země.

Palladium je komodita, které by se měl investor v roce 2022 spíše vyhnout. Automobilový sektor se bude vracet do normálu jen velmi pozvolna. Cena palladia se stabilizuje, což může v praxi znamenat návrat na předcovidovou úroveň mezi 1000 až 1500 dolary.

Platina: – 10,51 %

Přímý konkurent palladia v automobilovém průmyslu zůstal loni ve více než desetiprocentní ztrátě. Oproti tomu v roce 2020 skončila platina 9 % v plusu. Letošní rok by však měl být nadějnější. Velkou výhodou platiny je její vzácnost. Zatímco zlata se ročně vytěží okolo 3000 tun, roční produkce platiny je pouze 170 tun.

Platina by také mohla profitovat z energetické tranzice, díky svým dobrým vlastnostem se používá v mnoha zelených technologiích. Technická analýza ukazuje, že hladina okolo 900 dolarů je spodní rezistence, která vytváří velmi solidní rezistenci. Platina by ji v tomto roce neměla prorazit. Nákup okolo této hodnoty tak může být dobrou příležitostí.

Stříbro: – 5,7 %

Tento vzácný kov byl premiantem v roce 2020, kdy si připsal roční zisk víc než 44 %. Za svůj vzestup tehdy stříbro vděčilo svým dvěma důležitým vlastnostem: je to vzácný kov, který slouží k uchování hodnoty a zároveň se jeho velká část spotřebuje v průmyslu. Stříbro tak stejně jako zlato nedokázalo využít svůj potenciál z toho, že by posloužilo k uchování hodnoty při vyšší inflaci. Ta je v USA přes 6 % a ani tento rok se nezastaví. Pro investory do stříbra to znamená více jak osmnáctiprocentní ztrátu kupní síly prostředků investovaných do tohoto kovu.

V první polovině loňského roku to přesto pro stříbro vypadalo nadějně. Jeho cena atakovala 28 dolarů za unci.

Experti se shodovali, že je jen otázkou času, kdy přesáhne psychologickou hranici 30 dolarů. Avšak nestalo se tak. To ještě víc posílilo spekulace o manipulaci s jeho kurzem.

Na internetových fórech jako Reddit se kromě akcií řeší i komodity. Trh se stříbrem a zlatem je vnímaný jako manipulovaný velkými hráči, kteří drží ceny uměle dole, aby mohli neustále pokračovat v tištění peněz. Nízká cena zlata a stříbra znamená kromě jiného i nízkou míru důvěry v měnu a v měnový systém, který již léta nahlodává kvantitativní uvolňování. Velké tištění peněz během pandemie a následná inflace jsou dva významné faktory, které oslabují důvěru v peníze. Jak je tedy možné, že trhy se stříbrem a zlatem nerostou?

Podle fanoušku z různých internetových fór jsou manipulace možné vlivem nákupů a prodejů virtuálního stříbra. Je mnoho způsobu, jak se stříbrem obchodovat. K nejvíce rozšířeným patří nákup pomocí certifikátů u různých institucí. Ty však na jejich krytí mají jen malou část fyzického stříbra. Malý hráči proto vyzývají k nákupu fyzických stříbrných investičních mincí, které by trh s certifikáty položily na lopatky.

Stříbro bylo zvoleno hlavně kvůli jeho dostupnosti. Jednu uncovou investiční stříbrnou minci lze pořídit za 600 – 800 korun. U zlata se jedná o částky 44 000 korun a více. A tak každý kupec stříbrné mince může bojovat proti současnému měnovému systému.

Pokud zvažujete investici do stříbra, může být tento způsob zajímavý i v následujících letech. Avšak při větších částkách investovaných do stříbra musíte také vyřešit problém jeho bezpečného skladování a zajistit relativně velký úložný prostor. Za 100 000 korun si můžete pořídit přes 5 kilogramů stříbra a to je už pořádná hromada.

Zlato: 0,1 %

Výkon zlata je obrovské zklamání. Velká část analytiků, kteří předpovídali velkou inflaci, očekávala, že se zlato v brzké době dostane nad 2000 dolarů za unci a následně předvede spanilou jízdu. To se však nestalo. Pokud necháme stranou možnost manipulace s jeho kurzem, pak zlato v porovnání s kryptoměnami ztrácí lesk. Klasičtí akcioví investoři radili dávat do zlata 5 nebo 10 % svého portfolia na horší časy. Dnes tato skupina preferuje stejnou část portfolia alokovat do kryptoměn. Ty mají obrovský růstový potenciál, zatímco zlato se, zdá se, vyčerpalo.

Další ránou pro ně může být obecné zvýšení úrokových sazeb po celém světě. Konzervativní investoři, kteří mají zlato v oblibě, se vrátí k dluhopisům, pokud jim nabídnou alespoň nějaké zúročení. To zlato neposkytuje žádné. Když připočteme americkou inflaci, ztratilo zlato loni přes 7 %, což je opravdu dost. I po zprávách o variantách delta či omikron zůstala jeho cena prakticky stejná. Tento drahý kov tak čeká nesmírně komplikovaný rok, kdy bude jeho hodnota s největší pravděpodobností dále stagnovat.

Měď: 22,98 %

Měď je dnes výborným ukazatelem průmyslové aktivity. Pokud její cena roste, znamená to, že je na tom stejně i výroba. Navíc měď splňuje kritéria ekologické transformace, protože více zelené technologie znamená více mědi.

Ačkoliv měď zopakovala dobrý výkon z předchozího roku, z pohledu technické analýzy vidíme, že jí dochází dech. Hranice 10 300 dolarů bylo dosaženo na jaře 2021, načež začala ztrácet. To však neznamená, že ji čeká v roce 2022 silný pokles. Svoji roli v tom bude hrát inflace, jak jsme psali výše, protože náklady na těžbu nedovolí větší pokles ceny mědi. Pokud by přišla obrovská recese, pak se cena mědi můžou samozřejmě propadnout, v opačném případě bude vytrvale růst.

Hliník: 41,27 %

Velmi dobrý rok má za sebou hliník. Platí u něj v podstatě totéž jako v případě mědi, jde o strategickou a průmyslovou surovinu. Náklady na jeho těžbu budou stoupat s rostoucí cenou energií. Takže můžeme očekávat, že tento rok bude pro hliník stejně tak dobrý jako loňský.

Investici do hliníku, mědi či dalšího průmyslového kovu můžeme provést velmi snadným nákupem ETF iShares US Basic Materials , který investuje do portfolia všech firem zpracovávajících základní suroviny. Co jsou ETF se dočtete zde.

Pokud se budeme chtít zaměřit na společnosti, jejichž akcie jsou silně ovlivněné cenou hliníku, můžeme si vybrat z následujících:

Alcoa (NYSE: AA), Aluminum Corp of China (NYSE: ACH). U této akcie musí být investor obezřetný jako u všech čínských akcií, kterým hrozí vyřazení z amerických trhů. Dalo by se s ní pak obchodovat pouze na hongkongské burze, což by kvůli tamním poplatkům bylo značně nevýhodné hlavně pro malé pozice. Další možné společnosti: Century Aluminum (NASDAQ: CENX), Constellium (NYSE: CSTM), Kaiser Aluminum (NASDAQ: KALU). Reliance Steel & Aluminum (NYSE: RS).

Ropa Brent: 41,75 %

Ropa se odrazila ode dna hned po první vlně koronaviru. Od záporných hodnot se pomalu šplhá nahoru, přičemž za loňský rok přidala neuvěřitelných 41,7 %. Na tomto lineárním růstu mají velkou zásluhu OPEC a Rusko, které krize a pokles ropy v roce 2020 stmelily.

Země OPECu tak odložily svoje sváry stranou a dohodly se pomalu zvedat měsíční produkci o 400 000 barelů, bez ohledu na epidemickou situaci.

Ropa Brent sice v důsledku obav z omikronu a několika tisíců zrušených letů spadla pod hranici 80 dolarů, avšak tento propad nebyl nikterak závratný.

Minimální cena se bude pro tento rok pohybovat okolo 70 dolarů. Co se týče maxima, tam je situace složitá. Velmi reálný je scénář, že se ropa dostane na 100 dolarů za barel. To má však dvě velká ale.

Prvním je globální situace ekonomiky. Drahá ropa by brzdila hospodářský růst po pandemii. Ze strany všech amerických politických představitelů bude velký tlak, aby ceny ropy nerostly do nebes. Můžeme dojít ke konsensu, který se bude pohybovat někde mezi 70 až 100 dolary za barel.

Druhou překážkou růstu cen ropy je americký prezident Joe Biden. Ten již několikrát vyzval představitele OPECu a Ruska, aby zvedli rychleji denní těžební limity. To by automaticky znamenalo pokles cen. Drahá ropa dusí americkou ekonomiku a velmi drasticky snižuje kupní sílu Američanů. V USA je ropa mnohem méně daňově zatížená než v Evropě. Její ceny na burze proto na ně mají několikanásobně větší dopad než na Evropany.

Vedle uplatnění politického vlivu má Biden ještě jednu možnost, a to změnit své politické smyšlení a znovu podpořit těžbu ropy z břidlicového plynu. Ta je ekologicky nešetrná a navíc těžaři nepatří k volební skupině amerických demokratů. Tímto krokem by riskoval zklamání svých voličů. Ani aktivní finanční podpora těžby by mu mnoho nových voličů nepřinesla.

Je tak logické, že se Bidenovi nyní ještě nechce k těžbě americké ropy vracet. Její cena nad 100 dolarů by však byla pádným důvodem k obnově domácí těžby pro všechny americké občany. Ropa má proto dozajista růstový potenciál, který je však do jisté míry omezený. Nemůže skokově růst, aniž by to mělo dopady na celou ekonomiku. Přestože tedy ropa v roce 2022 zdraží, stejnou jízdu jako loni už nezažijeme.

Káva: 77,04 %

Jednou z nejvýhodnějších investic na komoditním trhu byla investice do kávy, ale nejenom to. Stoupání ceny kávy je předzvěstí růstu cen zemědělských komodit v příštím roce. Bezprostřední příčinou je špatná úroda v důsledku nepříznivého počasí, a to zejména v Brazílii. Tato země patří mimo to k světovým lídrům v pěstování cukru a výrobě pomerančové džusu. Ale i bez špatného počasí jsou zemědělské komodity zacyklené.

Kvůli pandemii se úroda z roku 2020 nespotřebovala. Zemědělci zaznamenali velké ztráty, takže nemohli investovat do nákupu zemědělské techniky a kvalitních semen. A hlavně se museli krotit ve svých plánech pro rok 2021, jelikož nevěděli, zda bude poptávka opět tak nízká. Letošek tak může být rokem, kdy po krizi energetické zažijeme i potravinovou.

Ta zde v Evropě nebude tak krutá. Zdražení mouky o 100 % by jistě přineslo nárůst inflace, nikoliv však hlad nebo války. To ovšem není případ afrických zemí, kde může vysoká cena jídla způsobit všeobecnou nestabilitu v regionech a následně silnou migrační vlnu.

Růst cen kávy tak může být výstrahou před blížící se potravinovou krizí. Kdo nemá morální zábrany spekulovat na nákupech potravin, může investovat do zemědělských komodit, které budou v tomto roce jistě v plusu.

Závěr: Komodity budou růst i letos

Komodity se otřepaly z těžkého roku 2020, kdy většina zaznamenala velký propad. Jsme svědky dlouhodobé růstové tendence zejména průmyslových kovů a zemědělských komodit. Na obzoru není prozatím žádný velký důvod, aby se tato tendence přerušila. Současná vysoká inflace bude růst ještě více podporovat. Akcie společností věnujících se těžbě ropy, mědi, hliníku, cínu nebo niklu stejně jako následnému zpracování budou pro letošní portfolio dobrou volbou. Také zemědělský sektor může přinést dobré zisky.

Jedinou otázkou tedy je, kam se vydá zlato a stříbro. Tyto kovy jsou nyní v neutrální fázi, která může trvat ještě dlouho. Na jejím konci jsou možné oba scénáře: jak velký růst, tak i prudký propad. Právě to je důvod, proč se dnes vyplatí spíše vyčkávat, než se snažit věštit z křišťálové koule.

Plánujete v tomto roce investovat do komodit? Jaké konkrétní komodity máte v hledáčku? Podělte se s námi níže v komentářích.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎