Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inspirujte se legendou! Změny v portfoliu Warrena Buffetta v 1. čtvrtletí 2024: Největší Buffettův prodej za posledních deset let

Warren Buffett v poslední době prodal 116 milionů akcií společnosti Apple a nakoupil akcie pojišťovny Chubb, čímž naznačil svou konzervativní investiční strategii v době ekonomické nejistoty.

Inspirujte se legendou! Změny v portfoliu Warrena Buffetta v 1. čtvrtletí 2024: Největší Buffettův prodej za posledních deset let
Zdroj: flickr.com

Sledování portfolia Warrena Buffetta se věnujeme dlouhodobě. Buffett v podstatě potvrzuje svůj konzervativní pohled na celou makroekonomickou situaci ve světě.

Od zavedení restriktivní politiky amerického Fedu se začal pomalu systematicky svých akcií zbavovat.

Buffett tak jen dokazuje, že zůstal věrný principům hodnotového investora. Doba drahých peněz se dříve či později projeví silnou korekcí na akciových trzích. A to je právě ta nejlepší příležitost k nákupům. Nakupovat v době, kdy se všichni akcií zbavují.

Jelikož jeho kroky nesledujeme pouze my, ale desítky tisíc investorů po celém světě, nemůže si dovolit dělat velké změny. Ty by znamenaly automaticky velký signál k nákupu nebo prodeji. Buffett však v prvním čtvrtletí v podstatě toto pravidlo porušil a zbavil se přes 116 milionů akcie Apple.

Tradiční valná hromada Berkshire Hathaway

Investoři byli již na tuto zprávu připraveni, protože ještě před zveřejněním povinného hlášení pro amerického regulátora trhu, měla společnost Berkshire Hathaway valnou hromadu.

Ta je taktéž bedlivě sledována, protože je to příležitost po několik hodin poslouchat Warrena Buffetta, kdy tento slavný investor mluví o současném vývoji na trzích. Tentokrát na valné hromadě mluvil sám bez svého nedávno zemřelého přítele Charlese Mungera.

Aktuální cena akcií Berkshire Hathaway

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffett působil unaveně, což v jeho 93 letech, asi je normální. Vyjádřil přání, že by ještě sedm valných hromad chtěl zvládnout. Na druhou stranu má již připravenou variantu v případě, že by mu jeho zdravotní stav nedovolil spravovat fond Berkshire Hathaway.

Buffett na této tiskovce oznámil dvě důležité věci: prodej akcií Apple a obrovské množství hotovosti, kterou nyní má k dispozici. Tyhle dva body dokonale potvrdila regulatorní hlášení.

Nákupy za 1Q 2024

Začneme tradičně náš přehled nákupy. Tentokrát to bylo velmi skromné. Buffett navýšil dle očekávání podíl ve společnosti Liberty Sirius Media, která mimochodem vlastní basebalový tým The Battery Atlanta.

Nyní Buffett vlastní 65 milionů akcií Liberty Sirius Media series C a 32 milionů Liberty Sirius Media series A. Ale i přes tak velké množství koupených akcií se tato společnost ještě nezařadila mezi Top 10 jeho největších investic.

Aktuální vývoj ceny akcií Occidental Petroleum

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OXY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffett také znovu navýšil svou pozici v Occidental Petroleum o nových 4 milionů kusů. Jeho zájem o tuto společnost je dlouhotrvající. Buffett si již delší dobu stěžuje, že na akciových trzích není co kupovat.

Jedinou možností, která se pro dlouhodobého investora vyplatí, je podle změn v jeho portfoliu, právě tato společnost. Nic na tom nemění, že z historického grafu se tato společnost obchoduje blízko svých maxim.

Ale i nákupy přinesly jedno překvapení. Warren Buffett nakoupil pořádný balík akcií pojišťovny Chubb. To by samo o sobě nebylo překvapení, protože Buffett má sektor pojišťoven rád. Šlo o to, že Berkshire tento nákup tajil dvě čtvrtletí za sebou.

Aktuální vývoj ceny akcií Chubb

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chubb Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Fond požádal regulátora, aby tato informace zůstala neveřejná. Buffett tak nakoupil přes 25 milionů akcií této společnost. Akcie Chubb tak zaujaly desáté místo v žebříčku Buffettových investic.

Zpráva o tomto nákupu pomohla akciím Chubb ve skoku o 7 %. Jelikož si akcie od začátku roku připsala 12 %, vidíme, že kdyby Buffett nepodal žádost o utajení tohoto obchodu, nekoupil by je tak levně.

Prodeje 1Q 2024

Nejvíc diskutovaný prodej byl samozřejmě balík akcií Apple. Buffett se začal zbavovat akcií Apple již v předcházejícím čtvrtletí, kdy prodal 10 milionů akcií.

V prvním čtvrtletí se s tím nemazal a prodal rovnou 116 milionů akcií, což odpovídá více než 6 % změně v jeho portfoliu.

Jak jsme již uvedli výše, Buffett si tak velké prodeje nemůže dovolit, protože by negativně ovlivnil celý trh. Poslední velké prodeje byly akcie Verizon v první čtvrtletí 2022 (2,28 % z portfolia) ve čtvrtém čtvrtletí 2020 se zbavil akcí Apple (2,81 %), ve čtvrtém čtvrtletí 2017 se zbavili akcií IBM (2,73 %) a v první čtvrtletí 2016 se zbavil akcií Procter & Gamble (3,33 %).

Ani dvacet let dozadu v historií fondu Berkshire Hathaway nenajdeme tak velkou změnu za jedno čtvrtletí.

Aktuální vývoj ceny akcií Apple

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na valné hromadě tento krok Buffett ospravedlňoval fiskálními důvody. Akcie Apple mu vynesly tak velký zisk, že ho musí pomalu začít realizovat a následně daňově optimalizovat.

Ano, to je jistě pravda. Na druhou stranu by tenhle přístup vysvětloval prodej ze čtvrtého čtvrtletí 2023. Tempo prodeje 10 milionů kusů akcií Apple by dostatečně stačilo pro daňovou optimalizaci.

Buffett taktéž řekl, že společnosti Apple nadále věří, ale fundamenty říkají něco trochu jiného. Apple je pořád firmou se silným ekosystémem a vysokou marží, ale člověk nemusí být specialista v oboru informačních a telekomunikačních technologií, aby viděl, že Apple již dlouho nepředvedl velký technologický skok dopředu.

Stejně tak, když se podíváme, kde je umělá inteligence u konkurence, Applu jasně ujel vlak. Nejskalnější fanoušci stále doufají, že Apple vytáhne z rukávu trumf v podobě vlastního chatbota, ale to je pouze zbožné přání. Daleko pravděpodobnější varianta je integrace již existující technologie do jeho ekosystému.

Na posledních zveřejněných výsledcích se Apple zachránil oznámením obřího zpětného odkupu vlastních akcií ve výši 110 miliard dolarů. Pokud poběží tento štědrý zpětný odkup, akcie Apple se nemohou výrazně propadnout.

Ale ani to Buffetta již nepřesvědčí, protože je to dlouhodobý investor. Akcie Apple může držet několik čtvrtletí. Ale otázka, jak na tom bude tato firma za tři roky, je legitimní. Z dlouhodobého hlediska moc perspektiv na růst u této firmy není.

Buffet taktéž zmenšil svoji expozici u těchto akcií: Chevron, Louisiana-Pacifik Corporation, Sirius a Paramount. Následně se úplně zbavil akcií HP.

Závěr: velký balík hotovosti

Buffettovo portfolio nyní tvoří 41 akcií v hodnotě přes 331,7 miliardy dolarů, což je mírný pokles oproti 351,9 miliardy dolarů v předchozím čtvrtletí. Buffett tak navyšuje svoji hotovost na 190 miliard dolarů.

Sám dříve uvedl, že svoji hotovost používá na nákup krátkodobých amerických dluhopisů, které přinášejí bezpečné zhodnocení okolo 5 % ročně. Toto zhodnocení stačí dnes investorovi, aby překonal vysokou americkou inflaci, a to prakticky bez rizika. A to je podle mě hlavní Buffettovo poselství.

Dnes se dá na trhu slušně vydělat i bez rizika.

Ceny amerických akcií jsou dnes hodně vysoko, pokud přihlédneme ke všem možným rizikům. Podhodnocených akcií k nákupu je dnes opravdu málo.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.