Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffett drží skoro 190 miliard v hotovosti. Prodal další část svého podílu v Applu!

Buffett hovořil s akcionáři nad výsledky hospodaření Berkshire Hathaway. Akcie Applu částečně prodal, ale firmě pořád věří. Jaké čtvrtletní výsledky firma měla?

Publikováno
Buffett drží skoro 190 miliard v hotovosti. Prodal další část svého podílu v Applu!
Zdroj: midjourney.com

Berkshire Hathaway, investiční konglomerát Warrena Buffetta, vykázal výrazný nárůst provozního zisku. Zároveň oznámil snížení podílu v Applu, který je Buffetovou největší držbou.

Jednalo se také o první výsledkovou zprávu, kterou společnost zveřejnila od smrti místopředsedy představenstva Charlieho Mungera. Munger, který zemřel loni v listopadu ve věku 99 let, byl spolu s Buffettem klíčovou postavou při budování impéria Berkshire.

Akciím Berkshire, z nichž je pro investory atraktivní spíš dostupnější třída B, se letos zatím daří.

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Provozní zisk Berkshire Hathaway v prvním čtvrtletí roku vzrostl o 39 % na rekordních 11,22 miliardy USD.

Čistý zisk sice klesl o 64 % na 12,7 miliardy USD, ale Věštec z Omahy si z toho nedělá těžkou hlavu. Je známý tím, že jako měřítko výkonnosti upřednostňuje provozní zisk před čistým ziskem.

Buffett tvrdí, že provozní zisk přesněji odráží výkonnost podniku, protože vylučuje kolísavost spojenou s kapitálovými investicemi.

Společnost rovněž oznámila, že její hotovostní rezervy dosáhly historického maxima 189 miliard USD, což Buffett považuje za dobrou pozici vzhledem k současné globální nejistotě.

V loňském roce Buffett upozornil na obtíže při hledání vhodných investičních příležitostí na akciovém trhu a situaci zjevně vnímá stejně i letos.

Prodej akcií Applu

Dalším významným bodem pro valnou hromadu byl i klesající podíl investičního konglomerátu v Applu. V prvním čtvrtletí totiž hodnota podílu klesla o 22 %, zatímco cena akcií Applu poklesla “pouze” o 11 %.

Hodnota investice tedy klesla na 135,4 miliardy USD ze 174,3 miliardy USD na konci předchozího roku. Z toho vyplývá, že Berkshire prodala přes 100 milionů akcií amerického výrobce iPhonů.

To je zhruba 13 % akcií. Přesto Apple stále představuje výrazně největší držbu Berkshire a podílí se na portfoliu konglomerátu ze 40 %.

Prodávali jsme akcie, ale řekl bych, že je pravděpodobné, že na konci roku bude Apple pořád naší největší investicí, kterou držíme. – Warren Buffett.

Buffett se k prodejům na valné hromadě vyjádřil a zdůraznil neutuchající důvěru v tuto investici a v další růst Applu. Vyzdvihl manažerské dovednosti současného šéfa Tima Cooka, kterého považuje za výborného nástupce Steva Jobse.

I přes prodej značného množství akcií, je tedy Apple skutečně základem Buffettova portfolia a snížení podílu nutně neznamená snížení investorovy důvěry v technologického giganta.

Podíl v Applu je i po tomto snížení větší, než dalších 5 největších držeb dohromady. Akcie Bank of America, American Express, Coca Coly, Chevronu a Occidental Petroleum tvoří celkem 37,5 % Buffettova portfolia.

Apple ožívá

Apple v minulém týdnu oznámil zisk za druhé fiskální čtvrtletí, který překonal odhady, a jeho akcie po tomto oznámení vzrostly o 7 %.

Vývoj ceny akcií Applu od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Představenstvo společnosti navíc schválilo zpětný odkup akcií v hodnotě 110 miliard USD, což představuje největší zpětný odkup v historii.

Kromě těchto pozitivních zpráv firma také zveřejnila své celkové tržby, které klesly o 4 % a prodej iPhonů meziročně klesl o 10 %.

Neférové srovnání

Generální ředitel společnosti Tim Cook pokles tržeb přičítá především náročnému srovnání s údaji z předchozího roku.

Ty totiž zahrnovaly prodej iPhonu 14 v hodnotě 5 miliard USD, opožděným kvůli problémům s dodávkami souvisejícím s covidem.

Cook prohlásil, že kdyby těchto 5 miliard nespadlo do 2. fiskálního čtvrtletí 2023, Apple by ve druhém kvartálu 2024 zaznamenal růst.

Čistý zisk Applu zaznamenal mírný pokles o 2 % na 23,64 miliardy USD, tj. 1,53 USD zisku na akcii.

Tržby z prodeje počítačů Mac vzrostly o 4 % na 7,45 miliardy USD, a to díky novým modelům MacBook Air s modernizovaným čipem M3.

Tržby v kategorii ostatních produktů, kam patří hodinky Apple Watch a sluchátka AirPods, však klesly o 10 % na 7,9 miliardy USD.

Tržby za iPad se rovněž snížily o 17 % na 5,6 miliardy USD, přičemž se očekává brzké oznámení nových modelů, které by mohly oživit poptávku.

Tržby v tzv. Velké Číně, třetím největším regionu společnosti Apple, klesly o 8 % na 16,37 miliardy USD, ale i tak byly lepší, než očekávali analytici.

Světlým bodem však byly služby společnosti, jejichž tržby vzrostly o 14,2 % na 23,9 miliardy USD. Dobré výsledky divize služeb společnosti spolu s více než 1 miliardou placených předplatných podtrhují úspěšnou diverzifikaci společnosti mimo prodej hardwaru.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎