Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Může být tato akcie nejlepší investicí v roce 2024?

Společnost Roche Holding je předním inovátorem v oblasti léčiv, který čelí výzvám, ale nabízí investorům značný potenciál. Mohou být tyto akcie nejlepší investicí letošního roku?

Může být tato akcie nejlepší investicí v roce 2024?
Zdroj: Midjourney.com

Společnost Roche Holding je proslulá svými inovativními kroky ve farmaceutickém průmyslu. Není jen lídrem v oblasti inovací léků a diagnostiky, je to společnost, která trvale vykazuje solidní finanční zdraví, přesto její akcie v posledním roce setrvale klesají.

Díky vysokým ziskový maržím a slibnému výhledu růstu a generování hotovosti představuje Roche Holding pro investory zajímavou alternativu. I proto jsme tuto akcii zařadili do našeho portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč.

Pojďme se podívat na akcie Roche Holding důkladněji v této fundamentální a technické analýze.

Proč uvažovat o investici do akcií Roche Holding

  • Inovátor v oblasti léčiv a diagnostiky: Roche Holding je společnost považována za nadprůměrného inovátora ve farmaceutickém průmyslu. Solidní výsledky v oblasti vývoje nových léků jsou podpořené nejvyšším rozpočtem na výzkum a vývoj na trhu, a to jak v absolutních číslech, tak v poměru k tržbám.
  • Vysoké marže a ziskovost: Společnost vykazuje vysoký poměr EBITDA k tržbám, což vede k významným maržím před odpisy a daněmi. O této finanční síle svědčí vysoké ziskové marže společnosti ve srovnání s ostatními konkurenty z odvětví.
  • Pozitivní výhled růstu a generování hotovosti: Stávající portfolio společnosti slibuje silný střednědobý výhled růstu a tvorby hotovosti. Tato stabilita poskytuje společnosti čas a finanční kapacitu pro další rozvoj jejího portfolia a zvažování strategických akvizic.
  • Strategické akvizice a expanze: Nedávné strategické kroky, jako je vstup na trh s léky na hubnutí a akvizice společnosti Carmot Therapeutics za 2,7 miliardy dolarů, vyjadřují záměry Roche Holdings rozšířit svou přítomnost na trhu i sortiment výrobků. Expanze potenciálně vede k novým zdrojům příjmů a posiluje její – už tak silné – postavení na trhu.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií Roche Holding zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií Roche Holding?

  • Klesající hodnota akcií: Hodnota akcií Roche Holding za poslední rok setrvale klesá. Tento trend poukazuje na potenciální riziko pro investory, neboť naznačuje nižší úroveň důvěry investorů nebo zájmu o akcie.
  • Chybějící vývoj v pozdní fázi: Společnost se potýká s některými neúspěchy v pozdní fázi vývoje svých produktů. Tyto zmeškané příležitosti ve vývoji by mohly mít dopad na inovační potenciál společnosti a budoucí zdroje příjmů.
  • Konkurence v odvětví: Roche Holding čelí silné konkurenci v odvětví léčiv a diagnostiky. Konkurenti jako AstraZeneca, Novartis a další neustále inovují, což samozřejmě může do budoucna ohrozit tržní podíl společnosti a její ziskový potenciál.

Fundamentální data Roche Holding

Roche Holding vykazuje trvale rostoucí tržby, které v roce 2022 dosáhly 66 miliard USD, při čistém zisku 12 miliard USD. Čistá zisková marže společnosti se dlouhodobě pohybuje mezi 20 a 25 %, což je velmi vysoké číslo.

Společnost nepřetržitě roste od roku 2011 s výjimkou pandemického roku 2020, kdy došlo k mírnému poklesu tržeb. Za první pololetí loňského roku pak došlo ke stagnaci tržeb. Přibližně čtvrtinu tržeb pak společnost pravidelně investuje do výzkumu a vývoje.

Čistý zisk společnosti za prvních 6 měsíců loňského roku klesl o přibližně 20 %, nicméně silný růst vykázaly novější léky, jako jsou Vabysmo, Ocrevus, Hemlibra, Evrysdi a Tecentriq, které významně přispěly k finančním výsledkům společnosti. Akcie se obchodují za 18násobek zisku (P/E poměr) a charakterizuje je dividendový výnos necelá 4 %.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za říjen, listopad a prosinec.

Business model společnosti Roche Holding

Roche Holding, založená v roce 1896 se sídlem v Basileji ve Švýcarsku, je celosvětovým průkopníkem v oblasti léčiv a diagnostiky. Je jednou z největších biotechnologických společností na světě. Zaměřuje se především na vývoj léků a diagnostiky, které významně zlepšují životy lidí. Široké portfolio společnosti zahrnuje léčby nejrozšířenějších onemocnění – oblast onkologie, imunologie, infekčních chorob, oftalmologie a neurověd.

Roche Holding je zejména lídrem v oblasti diagnostiky in vitro (ve zkumavce) a tkáňové diagnostiky rakoviny, stejně jako přední společností v oblasti léčby cukrovky.

Díky svému závazku k inovacím ve zdravotnictví a dobrým finančním výsledkům je společnost klíčovým hráčem v celosvětovém zdravotnictví, který díky svým špičkovým produktům a řešením posouvá tuto oblast kupředu.

Jak se akciím Roche Holding aktuálně daří?

Za poslední rok akcie Roche Holding zaznamenaly pokles hodnoty o přibližně 13 %. To naznačuje určité výkyvy a problémy na trhu. Hodnota beta, která měří volatilitu akcie ve vztahu k trhu, činí 0,7073 – hodnoty nižší než 1 naznačují nižší volatilitu aktiva ve srovnání s širším trhem.

Za posledních 12 měsíců sledujeme u akcií sestupný trend, když jejich maximální cena činila 322 USD a minima se dotkla na konci října loňského roku na úrovni 257 USD. Od té doby nastal obrat a akcie si za přibližně 2,5 měsíce připsaly okolo 15 %.

Info

Dle portálu TipRanks je je aktuální férová cena akcií Roche Holding 327,97 USD. Přibližně 12 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií Roche Holding

Akcie společnosti Roche Holding mají podle analytiků z Wall Strett před sebou úspěšný rok 2024. Cenové predikce pro tyto akcie se účastnilo 8 analytiků z nichž 2 věří v agresivní cenový růst s cílovou cenou 451,77 USD. Většina analytiků ovšem zastává postoj konzervativního cenového růstu s cílovou cenou 328 USD.

Dva analytici poté očekávají pokles hodnoty akcií na 264 USD, přičemž z pohledu technický analýzy může trh jak klesat, tak i růst.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie Roche od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie Roche od analytiků z Wall Street

Akcie Roche Holding se totiž obchodují sice pod hodnotou krátkodobé klesající trendové čáry, ale v dlouhodobém up trendu. Akcie navíc reagovaly na hodnotu silného supportu nákupním pohybem, což může vyústit v průraz klesající trendové čáry. Pokud by se akcie od trendové čáry odrazily a jejich hodnota klesla pod swingové low na ceně 260 USD, může dojít k výraznějšímu cenovému poklesu, na hodnotu dalšího supportu na ceně 180 USD.

Pozitivní predikce analytiků z Wall Street počítají s průrazem klesající trendové čáry. Cílová cena konzervativní predikce očekává atakování silné rezistentní úrovně, která se nachází pod cenovými maximy.

Naopak pozitivní predikce očekává průraz i této rezistence a vytvořením nových cenových maxim. Trhu ovšem v růstu bude bránit mnoho rezistencí, takže pozitivní predikce může být vzhledem k technické analýze trochu nadceněná. Negativní predikce akciového poklesu očekávají pokles na hodnotu nejbližšího suportu v podobě swingového low, okolo ceny 260 USD za akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Roche
Měsíční akciový graf společnosti Roche

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.