Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Přichází větší regulace kryptoměnového prostoru?

Finex Coin Week – Přichází větší regulace kryptoměnového prostoru?
Zdroj: Depositphotos.com

Je pondělí a my pro vás znovu máme připravený přehled nejzajímavějších zpráv uplynulého týdne ze světa kryptoměn.

  • Německý zákon umožní institucionálním fondům držet kryptoměny
  • Předseda SEC Gary Gensler chce větší regulaci kryptoměn
  • Google zrušil zákaz reklam na krypto
  • Bitcoin SV utrpěl 51% útok
  • Na ETH proběhl hardfork London

Německý zákon umožní institucionálním fondům držet kryptoměny

Od pondělí 2. srpna platí v Německu nový zákon, který umožní institucionálním fondům držet kryptoměny. Do kryptoměn by mohly proudit investice v hodnotě až 415 miliard dolarů z německých Spezialfonds.

Německé institucionální fondy Spezialfonds mohou držet až 20 % svých aktiv v kryptoměnách, čímž možná připraví půdu pro širší mainstreamové přijetí Bitcoinu (BTC) a dalších kryptoaktiv ze strany národních penzijních fondů. Tim Kreutzmann, který pracuje pro německou asociaci investičních fondů BVI, agentuře Bloomberg řekl, že většina fondů pravděpodobně zpočátku zůstane hluboko pod hranicí 20 %.

Odhadovaná hodnota aktiv spravovaných těmito fondy, které se specializují na institucionální investory, včetně penzijních fondů a pojišťoven, se odhaduje na 2,1 bilionu dolarů. V Německu existuje více než 4 000 takových fondů.

Německo tak podniklo velký krok pro adopci kryptoměn v zemi a může se stát evropským lídrem co se týče investování do digitálních aktiv.

Přípravy těchto inovací začaly v Německu už v roce 2019 prvními regulačními opatřeními, které měly zjednodušit přístup ke kryptoměnám, aniž by ohrozily podnikatelské prostředí. Očekává se, že do konce roku 2021 bude v Německu přijato celkově až 44 opatření týkajících se technologie blockchainu a kryptoměn.

Předseda SEC Gary Gensler chce větší regulaci kryptoměn

Současný předseda SEC (americká federální agentura, jejímž úkolem je dohled nad dodržováním federálních zákonů, které se týkají obchodování cenných papírů, a následná regulace a kontrola tohoto trhu) Gary Gensler se domnívá, že by mělo dojít k větším regulatorním zásahům do světa kryptoměn.

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg Gensler přiznal, že ho oblast kryptoměn fascinuje, ale ani to by ho neodradilo od ochrany amerických investorů prostřednictvím zvýšené regulace trhu.

Zdroj: Wikipedia.org
Předseda SEC Gary Gensler
Předseda SEC Gary Gensler

Gary Gensler není v kryptosvětě žádný nováček. Tři roky vedl kurz o blockchainových technologiích na Massachusettském technologickém institutu (MIT).

Předseda SEC zatím neupřesnil povahu budoucí úpravy legislativy, avšak uvedl, že trh s kryptoměnami musí přejít pod dohled komise. Poznamenal, že Bitcoin spadá do kategorie komodit, ale téměř všechny ostatní altcoiny jsou cennými papíry a musí se řídit pravidly SEC.

Gensler nastínil, že regulace se budou týkat několika oblastí kryptoměn, včetně decentralizovaných financí (DeFi), stablecoinů a burzovně obchodovaných fondů. V důsledku toho zmínil, že požádal zaměstnance, aby ve vztahu k těmto odvětvím využili všechny své pravomoci.

Google zrušil zákaz reklam na krypto

Společnost Google ve středu aktualizovala své zásady pro inzerci. Tento krok znovu otevírá dveře pro kryptoměnové projekty a jejich reklamní kampaně.

O tom, že společnost upraví své podmínky pro finanční produkty a služby informovala už začátkem června. Nyní tyto změny vstoupily v platnost. Stále však pro tuto kategorii inzerentů platí určitá pravidla, která je třeba brát v úvahu.

Firmy mohou prostřednictvím Googlu propagovat pouze kryptoměnové burzy registrované na území USA. Musí být registrovány u sítě pro potírání finanční kriminality (FinCEN) a také splňovat všechny příslušné právní požadavky a zásady Google Ads.

Některá omezení stále zůstávají v platnosti. Jedná se především o kryptoměnové společnosti spojené s prvotními nabídkami mincí (ICO), obchodními protokoly DeFi apod.

Navzdory pozitivním zprávám by měly být se svojí propagací opatrné především velké technologické společnosti, protože jejich názory mohou být brány jako ovlivňování trhu. Příkladem je společnost Tesla a Elon Musk. Existuje totiž dostatek důkazů o tom, že americké úřady pracují na regulačním rámci, který by mohl mít dopad na další omezení a regulaci kryptoměn.

Bitcoin SV utrpěl 51% útok

Bitcoin SV je blockchain vytvořený jako fork Bitcoin Cash a propagovaný především podnikateli Calvinem Ayrem a Craigem Wrightem. Tento projekt utrpěl minulý týden další 51% útok, který znovu oslabil jeho již tak pošramocenou pověst v kryptoměnovém prostoru.

Zprávu původně sdílel Lucas Nuzzi, aktivní člen komunity Crypto Twitter a člen týmu datové analytické platformy CoinMetrics.

Podle této zprávy zahájila skupina těžařů reorganizaci řetězce 3. srpna 2021 v 11:46 hodin, přičemž se jim podařilo vytvořit 3 různé verze blockchainu, které byly současně těženy různými těžebními pooly.

Není divu, že měl útok dopad na cenu mince BSV. Ta byla v korekci již dříve, ale špatné zprávy jen urychlily její pád.

Co je 51% útok?

K 51% útoku dochází, když se nějakému subjektu podaří ovládnout 51 % celkového hashrate daného blockchainu. Tímto způsobem může jednostranně rozhodovat o tom, které nové bloky budou do řetězce přidány a tím by bylo možné znehodnotit již proběhnuté transakce. Taková síla může v zásadě měnit historii transakcí.

K 51% útoku dochází většinou u slabých projektů, které nemají dostatečnou podporu těžařů. Nejznámějšími příklady těchto typů útoku jsou kromě BSV případy Ethereum Classic (ETC), Verge (XVG) a Bitcoin Cash (BCH).

Na ETH proběhl hardfork London

Nejočekávanější událostí uplynulého týdne bylo spuštění hardforku London na síti Ethereum. London hardfork byl navržen tak, aby implementoval pět důležitých návrhů na zlepšení Etherea (Ethereum improvement proposals = EIP): EIP-1559, EIP-3198 BASEFEE opcode, EIP-3529 Snížení náhrad, EIP-3541 Odmítnutí zahájení nových smluv a EIP-3554 odložení “difficulty bomby” na 1. prosince 2021.

Protokol EIP-1559 zavádí do sítě velmi očekávaný mechanismus pálení poplatků. To znamená, že pokaždé, když je odeslána ethereová transakce, určité procento je formou transakčních poplatků (tzv. base fee) trvale odstraněno z celkové nabídky kryptoměny Ethereum.

Tyto zavedené změny mají pomoci snížit celkové transakční poplatky v síti, které byly komunitou často kritizovány. Do Etherea tímto vstupuje deflační prvek. Pálení ETH může snížit celkovou inflaci této kryptoměny, dokonce v některých okamžicích může z oběhu zmizet větší množství ETH, než se v daném okamžiku vytěží. To by mohlo mít pozitivní vliv na cenu, neboť množství kryptoměny se bude rozšiřovat pomaleji než před touto aktualizací.

Alex Svanevik, zakladatel společnosti Nansen, který na twitteru ukázal první spálené ETH, upozornil, že skutečný dopad této inovace na síť Ethereum se projeví až za nějaký čas, možná až za několik týdnů.

Tento úspěšný upgrade posunul Ethereum o kus dál na cestě ke konsensuálnímu algoritmu proof-of-stake (PoS), který by měl být spuštěn na začátku roku 2022.

Závěr k aktuální situaci

Ukončili jsme další týden optimisticky. Uzavřeli jsme týdenní svíčku nad důležitou rezistencí 42 000 dolarů a třetí týden po sobě cena BTC stoupá navzdory tomu, že se objevují další a další zprávy ohledně regulací Bitcoinu a kryptoměn. Analýzy ukazují, že zhruba 77 % nabídky bitcoinů v oběhu (14,5 milionu BTC) lze označit za nelikvidní. To znamená, že držitelé BTC ho nechtějí prodávat.

Důležité ale je, že trend má z dlouhodobého pohledu vzestupnou tendenci. Pokud klesá nabídka, ale roste poptávka, tak Bitcoin musí dlouhodobě růst. Krátkodobé výkyvy způsobené spekulanty jsou stále na denním pořádku. Jak se bude situace vyvíjet dál nám ukáže následující týden a my budeme samozřejmě u toho.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.