Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Kryptoměny čekají velké regulace, je to začátek jejich konce?

Publikováno
Finex Coin Week – Kryptoměny čekají velké regulace, je to začátek jejich konce?
Zdroj: Depositphotos.com

Celý týden pro vás sledujeme dění na kryptoměnové scéně a vždy v pondělí vám přinášíme přehled toho nejdůležitějšího. Pojďme se tedy společně podívat na to, co nás v minulém týdnu zaujalo.

Obsah článku

Coinbase zablokovala 25 000 adres ruským uživatelům

Minulý týden jsme vás informovali, že se krypto burzy zdráhají zapojit do sankcí vůči Rusku kvůli invazi na Ukrajinu. Situace se však změnila hned v pondělí 7. března, kdy přední americká kryptoměnová burza Coinbase oznámila, že zablokovala přístup k více než 25 000 adresám souvisejících s ruskými osobami, které se údajně podílejí na nezákonných aktivitách.

Informace se objevila na oficiálním blogu společnosti, kde se uvádí: “Coinbase zablokovala více než 25 000 adres souvisejících s ruskými fyzickými nebo právnickými osobami, o nichž se domníváme, že se podílejí na nezákonné činnosti, přičemž mnohé z nich jsme identifikovali prostřednictvím našeho interního vyšetřování.”

Společnost uvedla, že bude tyto adresy sdílet s vládou USA, aby “podpořila vymáhání sankcí”. V příspěvku bylo také znovu zopakováno, že burza je “odhodlána vyhlášené sankce dodržovat”.

Během registrace na burzu Coinbase se žádost o zřízení účtu kontroluje podle seznamů osob nebo subjektů, na které se vztahují sankce, včetně seznamů vedených Spojenými státy, Velkou Británií, Evropskou unií, Organizací spojených národů, Singapurem, Kanadou a Japonskem.

Během posledních dní si mnozí kladli otázku, zda je možné díky kryptoměnám obcházet vyhlášené sankce proti Rusku. Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong k tomu uvedl, že šance použít tento způsob je minimální.

Armstrong upřesnil, že kryptoměny používají takzvanou otevřenou účetní knihu a pokus propašovat velké množství peněz prostřednictvím kryptoměn by se dal snadno odhalit. Rozhodně jednodušší způsob by bylo použití hotovosti, uměleckých děl, zlata nebo jiných aktiv.

Šéf burzy v oznámení zdůraznil, že Coinbase nemá v plánu preventivně zakazovat běžným ruským občanům jejich platformu používat.

Steve Wozniak označil Bitcoin za matematický zázrak

Počítačový inženýr, filantrop a spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak v rozhovoru pro Business Insider pochválil základní mechaniku Bitcoinu a označil tuto kryptoměnu za “jedinou, která je čistě matematická”.

Wozniak patří mezi dlouhodobé podporovatele Bitcoinu. Například v loňském roce v rozhovoru pro mexický list El Sol de Mexico označil tuto největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace za “matematický zázrak”. Chválou nešetřil ani v rozhovoru pro Yahoo Finance, kde vyzdvihl jeho “matematickou čistotu” a skutečnost, že ho nelze snadno ovládat na rozdíl od amerického dolaru, který ovládají lidé.

Naopak se Wozniak nepříliš pozitivně vyjádřil k aktuální NFT mánii. Celou tuto oblast označil za “vycucanou ze vzduchu” ​a poukázal na mnoho nedávných podvodů na přesyceném trhu.

Ve svém posledním rozhovoru se nelichotivě vyjádřil i k ostatním nově vznikajícím kryptoměnám. “Každý si najde způsob, jak vytvořit novou a ještě je podporují celebrity,” řekl, “vypadá to, že jen vybírají hromadu peněz od lidí, kteří chtějí investovat v nejranější fázi, kdy to má haléřovou hodnotu, a pak to prostě zabalí.”

Zajímavé je, že sám Wozniak vytvořil svou vlastní kryptoměnu Unicoin. Jedná se o projekt, který by mohl sloužit jako vstupní brána do světa investičních startupů. “Unicoin je sám o sobě šílený. Může mít dokonce nulovou hodnotu,” řekl Wozniak. Doufá však, že bude velmi úspěšný, alespoň není založen jen na bázi hezkých slov. Je postaven na skutečných výsledcích investic.

Unicoin není jediným Wozniakovým počinem v oblasti kryptoměn. V prosinci 2020 Wozniak spustil kryptoměnu Efforce (ticker WOZX), která podle svých webových stránek slibovala být “první platformou pro úsporu energie založenou na blockchainu”.

zdroj: decrypt.co

Senátorka Elizabeth Warrenová chce sledovat transakce z burz do privátních peněženek

Američtí zákonodárci v čele s demokratickou senátorkou Elizabeth Warrenovou se stále obávají, že je Bitcoin společně s dalšími kryptoměnami používán k obcházení sankcí, proto je třeba zavést přísnější regulace.

Senátorka Warrenová a další tři demokratičtí senátoři nedávno zaslali dopis ministryni financí Janet Yellenové ohledně dodržování sankcí ze strany kryptografických firem. Tvrdí, že existují důkazy, že některé krypto platformy nedodržují pravidla, která mají zajistit dodržování sankcí vůči Rusku kvůli invazi na Ukrajinu.

Elizabeth Warrenová uvedla, že připravuje nový návrh zákona, který zajistí, aby “Putin a jeho kumpáni nepoužívali krypto k podkopávání našich ekonomických sankcí”.

Podle zpravodajství NBC News, které zprávu přineslo, by měl návrh částečně usnadnit ověřování totožnosti zákazníků a převodů do soukromých krypto peněženek tím, že by krypto burzy musely vést podrobné záznamy o všech transakcích a předávaly je ministerstvu financí.

Z pohledu běžných krypto uživatelů, kteří se snaží zůstat v co největší anonymitě, působí z tohoto návrhu nejhůře skutečnost, že Warrenová chce vést pro Ministerstvo financí i evidenci transakcí pro privátní peněženky. To znamená, že chce evidovat i transakce vedoucí mimo burzy.

Již delší dobu se v kryptoměnové komunitě mluví o tom, že regulace kryptoměn mohou zajít tak daleko, že bez ověření privátní adresy nebude možné transakci mimo burzu uskutečnit.

Senátorka Warrenová byla jednou ze čtyř demokratických senátorů, kteří minulý týden tlačili na současnou ministryni financí Janet Yellenovou, aby se ujistila, že kryptoměnové burzy a další poskytovatelé služeb nenabízejí Rusku cestu jak sankce obcházet.

Nejznámější kryptoměnové burzy jako jsou Coinbase a Binance se však hájí tím, že podezřelé transakce aktivně monitorují a dodržují všechna nařízení. Díky těmto opatřením nedávají Rusku možnost, aby mohly být sankce prostřednictvím jejich platforem obcházeny.

Joe Biden podepsal exekutivní příkaz pro kryptoměny

Americký prezident Joe Biden ve středu podepsal exekutivní příkaz, který vyzývá vládu, aby prověřila rizika a přínosy kryptoměn. Opatření se zaměřují na šest klíčových oblastí:

  • ochrana spotřebitelů,
  • finanční stabilita,
  • nezákonná činnost,
  • konkurenceschopnost USA,
  • finanční začlenění,
  • zodpovědné inovace.

Jedná se o dlouho očekávanou směrnici rychle rozvíjejícího se trhu s digitálními aktivy, která kryptografický průmysl znervózňovala kvůli rostoucím regulačním obavám po celém světě.

O tom, že jednání nebyla jednoduchá, svědčí i to, že se objevily zprávy o neshodách mezi představiteli Bílého domu a ministryní financí Janet Yellenovou, které vedly ke zpoždění představení tohoto návrhu. Kuriozní na celé situaci je, že výsledek jednání byl zveřejněn na Twitteru s předstihem. Zveřejněny byly některé podrobnosti a návrh byl označován za “historický”. Příspěvek však během několika minut zmizel.

Důležitou součástí směrnice je ochrana spotřebitelů. Bidenova administrativa dostala za úkol vypracování směrnic, které by ochránily investory v případech, kdy mohou naletět podvodným kryptoměnám a nebo by přišli o své kryptoměny díky hackerským útokům na burzy.

V hledáčku Bidenovy administrativy jsou i takzvané stablecoiny. Jedná se o digitální tokeny, které jsou navázány na hodnotu stávajících měn, jako je americký dolar. Příkladem může být Tether, největší stablecoin na světě s 80 miliardami dolarů v oběhu. Objevují se tvrzení, že tento token není dostatečně krytý dolary drženými v rezervách.

Další klíčovou oblastí, na kterou se Bidenův exekutivní příkaz zaměřuje, je vymýcení nelegální činnosti v kryptografickém prostoru. Jedná se především o zamezení nezákonného financováním prostřednictvím kryptoměn a omezení jakéhokoliv využití k ohrožení národní bezpečnosti. Příkladem může být aktuální situace v Rusku.

V exekutivním příkazu se objevuje i téma životního prostředí. Jedná se především o těžbu kryptoměn, která je v některých případech velmi energeticky náročná. Vláda chce, aby se hledaly způsoby, jak mohou být kryptografické inovace zodpovědnější vůči naší planetě.

V neposlední řadě exekutivní příkaz myslí i na konkurenceschopnost Spojených států. Už jen samotný název napovídá, že se jedná a pozitivní zprávu pro krypto průmysl. USA se chtějí stát lídrem v této oblasti, což naznačuje, že všechny očekávané regulace by měly být nastavené tak, aby neohrozily samotný rozvoj kryptoměn.

Poplatky na Ethereu jsou nejnižší od loňského srpna

Ethereum je druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, která běží na stejnojmenném blockchainu. Tuto síť však dlouhodobě trápí vysoké transakční poplatky. Nebylo výjimkou, kdy jste museli za odeslání transakce zaplatit poplatek těžařům až 200 dolarů. Prudký nárůst poplatků koncem roku 2021 způsobila především NFT mánie, kdy síť nezvládala nápor zájemců o nezaměnitelné tokeny.

V posledních měsících jste se nesetkali se situací, kdy se ke slovnímu spojení “transakční poplatky na Ethereu” připojovala přídavná jména “vysoké” a “drahé”. Podle nové zprávy blockchainové analytické společnosti Arcane Research by však v tuto chvíli mohlo být lepším slovem “klesající”.

Ve své nejnovější zprávě Arcane čerpá z údajů společnosti CoinoMetrics a ukazuje, že sedmidenní průměr transakčních poplatků za Ethereum je nejnižší od srpna loňského roku. Od druhého lednového týdne míří strmě dolů.

Ve zprávě se píše: “Pokud jste čekali na nižší poplatky, abyste mohli provést výměnu tokenů nebo mintovat NFT, tak nyní by mohl být ten správný čas.”

Neznamená to, že pro běžné uživatele jsou poplatky opravdu levné. Arcane uvádí, že aktuální náklady na výměnu tokenů vychází přibližně na 15 dolarů, což je o poznání mnohem méně, než na podzim roku 2021, kdy jste za stejnou operaci museli zaplatit až 200 dolarů. Transakce jako například odeslání tokenů z peněženky do peněženky, které jsou podle Arcane jednodušší, se v té době pohybovaly kolem 50 dolarů.

Bližší pohled na údaje společnosti CoinMetrics ukazují, že transakční poplatky vyjádřené v ETH jsou momentálně na šestiměsíčním minimu. Je to způsobeno tím, že jsou snížené nároky na síť díky kombinaci klesajícího zájmu o kryptoměny a NFT, spolu se zvýšenou spolehlivostí rollupů a sidechainů, které zlepšují škálovatelnost. Jisté také je, že konkurenční sítě jako Solana a Avalanche ukusují Ethereu podíl na trhu tím, že nabízejí podobné služby – decentralizované finance, hry a NFT – s mnohem nižšími poplatky a vyšší rychlostí.

Závěr k aktuální situaci

V uplynulém týdnu byly kryptoměny skloňovány snad ve všech světových médiích. Objevovaly se různé zprávy, ať už pozitivní, tak i negativní. Přesně ve stejném duchu se vyvíjela i cena Bitcoinu. Uprostřed týdne se Bitcoin podíval k hranici 42 000 dolarů, ovšem vzápětí se znovu propadl pod 40 000 dolarů, kde se obchodoval i během víkendu.

Navzdory situaci na Ukrajině, kde to vypadá na dlouhodobější konflikt, si BTC vede stále poměrně dobře. Je to pro něj situace, kterou za svou relativně krátkou historii ještě nezažil. Nálada je však na trzích velmi napjatá a vše se může během několika hodin změnit. Dění na krypto scéně budeme dál sledovat a příští pondělí se sejdeme u dalšího souhrnu.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.