Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – BTC stojí před zásadní rezistencí. Překonáme tento týden ATH?

Publikováno
Finex Coin Week – BTC stojí před zásadní rezistencí. Překonáme tento týden ATH?
Zdroj: Depositphotos.com

První říjnový týden je za námi a nás čeká ohlédnutí za nejzajímavějšími událostmi ze světa kryptoměn. Pojďme se společně podívat na ty nejdůležitější zprávy.

Axie Infinity token láme rekordy

Axie Infinity je online video hra, která byla spuštěna teprve před necelým rokem. Je založená na NFT a využívá blockchain Etherea. V posledních několika měsících však zaznamenala exponenciální růst popularity. Poptávka po platformě neklesá, částečně i kvůli netypicky vysokým odměnám, které Axie Infinity poskytuje svým uživatelům. Podle webových stránek činí aktuální RPSN 187 %.

Uživatelé, kteří se chtějí do hry zapojit, musí své tokeny AXS vsadit, což v podstatě zvyšuje poptávku a zároveň snižuje nabídku. K dnešnímu dni je vsazeno více než 12 500 000 mincí. Vyjádřeno ve fiatu – 1,84 miliardy dolarů. To znamená, že na platformě bylo vsazeno přibližně 20 % veškeré nabídky AXS v oběhu, která v současnosti činí něco přes 61 milionů.

Efekt zvýšené poptávky a nižší nabídky vyústil v působivý cenový výkon tohoto nativního tokenu. AXS za poslední týden prudce vzrostl o zhruba 130 % a na začátku minulého týdne zaznamenal čerstvé historické maximum kolem 145 USD. Jen pro srovnání, 21. září se token obchodoval pod 50 USD. To znamená, že za necelé dva týdny téměř ztrojnásobil svou hodnotu.

Hodnota AXS vzrostla na necelých 9 miliard dolarů a v důsledku toho se AXS dostal do první dvacítky mincí podle tržní kapitalizace.

Obtížnost těžby BTC stále roste

Hashrate bitcoinu v posledních třech měsících neustále stoupá, a to i poté, co 5. července klesl pod 90 exahashů za sekundu (EH/s). Trend se však obrátil a dnes již vzrostl o více než 40 %. To vedlo k pěti po sobě jdoucím nárůstům obtížnosti těžby Bitcoinu, přičemž další nárůst se očekává během následující úpravy.

V minulém týdnu byl nejvýkonnější těžební pool Antpool s 29,7 EH/s za 24 hodin, tedy 20,47 % globálního hashrate. Za Antpoolem následuje F2Pool s 23,58 EH/s neboli 16,2 % celkového hashrate BTC a na třetím místě je Poolin.

Zdroj: btc.com
Poměr výkonu jednotlivých těžařských poolů
Poměr výkonu jednotlivých těžařských poolů

Mezi další špičkové pooly, které se podílejí na velkém množství hashrate v síti BTC, patří ViaBTC, Foundry USA a BTC.com. Vrací se také neznámé těžební entity, kterým v současné době patří 1,86 EH/s nebo 1,28% celkového hashratu.

Obtížnost těžby bitcoinu nadále roste, vytěžit BTC je o 37 % obtížnější než před třemi měsíci, obtížnost se blíží k úrovni 20 bilionů.

Vzhledem k tomu, že hashrate BTC stále roste, tak se očekává, že obtížnost těžby v síti vzroste již pošesté v řadě. Zvýšení se očekává zhruba o 2,99 % na 19,57 bilionu. V současné době je těžební obtížnost BTC 19 bilionů.

Nadcházející nárůst je podobně velký jako nárůst obtížnosti před dvěma týdny, který činil zhruba 3,16 %. Největší skok v sérii po sobě jdoucích zvýšeních obtížnosti byl zaznamenán 25. srpna při výšce bloku 697 536, kdy obtížnost poskočila přibližně o 13,24 %.

BTC se poprvé od května vrátil na 56 000 dolarů

Uptober dělá čest svému jménu a cenová rally nadále pokračuje. Cena 1 bitcoinu poprvé od poloviny května dosáhl hranice 56 000 dolarů. Naposledy se z této ceny propadl po tweetu Elona Muska, který oznámil, že jeho společnost Tesla vyrábějící elektromobily přestala přijímat bitcoiny za nákup vozů.

Tato zpráva poslala Bitcoin do spirály poklesu, který následující měsíc ještě zhoršil čínský zákaz těžby bitcoinu v zemi, přičemž v polovině června dosáhl BTC svého lokálního dna pod 30 000 USD.

V posledních dnech se cena Bitcoinu zotavila po komentáři předsedy FEDu Jerome Powella, že USA “nemají v úmyslu” následovat Čínu a zakázat kryptoměny.

Zářijové oznámení čínské vlády, která zopakovala, že veškeré obchodní aktivity související s kryptoměnami jsou “nelegální”, mělo na cenu bitcoinu pouze krátkodobý dopad. Těžaři se začali z Číny přesouvat do zahraničí a v USA i jinde vznikaly nové těžební provozy, které dosáhly začátkem října příjmů z těžby až 40 milionů dolarů denně.

Podle bývalého zaměstnance americké tajné služby a whistleblowera Edwarda Snowdena měl čínský zákaz kryptoměn úplně opačný efekt. Díky tomu se největší kryptoměna podle tržní kapitalizace stala ještě silnější.

SEC schválila první firemní bitcoinové ETF

V době, kdy mnozí investoři očekávají historicky první ETF pro bitcoin, SEC (komise pro cenné papíry a burzu) schválila ETF pro “Bitcoin Revolution Companies”. Nový fond od společnosti Volt Equity poskytne investorům expozici vůči řadě společností, jako jsou MicroStrategy, Tesla, Square či PayPal, které drží větší množství kryptoměn.

Společnost Volt podala svojí žádost ke komisi už v červnu a uvedla, že bude sledovat ceny akcií přibližně 30 různých společností. Pětadvaceti procentní zastoupení fondu budou tvořit akcie společnosti MicroStrategy, která se zabývá kybernetickou bezpečností a patří mezi největší držitele bitcoinu. V současné době drží zhruba 110 000 BTC.

Podle zakladatele společnosti Volt Tada Parka by mohlo být toto procento ve skutečnosti o něco nižší, až bude fond, který se bude obchodovat pod symbolem BTCR, v příštích několika letech zaregistrován na Newyorské burze cenných papírů.

Volt Bitcoin Revoultion ETF může být zajímavou alternativou pro institucionální investory, kteří mají zájem o nepřímou expozici vůči bitcoinu.

Očekává se, že toto ETF bude méně volatilní, než cena samotného Bitcoinu, protože například akcie Tesly nebo PayPalu nejsou tak náchylné na pohyby ceny nejznámější kryptoměny. Pro investory může být ETF ve srovnání s jinými alternativními kryptoinvesticemi zajímavější také kvůli nízkým poplatkům, které jsou roční ve výši 0,85 %.

V současné době je trh poháněný očekávaným možným schválením Bitcoin Futures ETF, které by mohlo přijít už 16. října. Komise se má poprvé vyjádřit k žádosti o ETF od společnosti ProShares. Další termíny pro případné schválení jsou na přelomu října a listopadu.

On-chain data jsou stále bullish

Na závěr našeho týdenního přehledu se pojďme ještě podívat na některé ukazatele on-chain metrik. Co se týká aktuálního cenového vývoje, tak pozitivní zprávou je, že jsme prolomili klíčovou úroveň na hranici okolo 50 000 dolarů. Dokud se bude BTC držet nad touto úrovní, můžeme pomýšlet na pokračování bullrunu (viz analýza z pátku).

Další klíčovou rezistencí zůstává v krátkodobém horizontu oblast mezi 56-58 tisíci dolarů, což není nic překvapivého, protože je tam poměrně velká zásoba nabídky z počátku tohoto roku.

Jedním ze základních ukazatelů v oblasti on-chain dat je Coin Days Destroyed/Destruction (počet zničených mincí). Pro vysvětlení této metriky si představme, že si koupím/vyberu 1 BTC do své peněženky. Rozhodnu se jej v této peněžence držet 1 rok, tato mince nyní nasbírala 365 Coin Days. Na konci těchto 365 dní pošlu BTC na burzu k prodeji. Tímto zase obráceně 365 Coin Days zničím. Při bullrunu vidíme na grafu pokles, protože staré mince jsou rychle utráceny. Naopak při bear marketu vidíme, že ukazatel stoupá, protože dlouhodobí investoři hromadí levné BTC a pevně drží své zásoby pro další bullrun.

Když uděláme další krok a vydělíme CDD objemem, získáme upravenou hodnotu destrukce. Tomu se říká “spící aktivita” (dormancy). Od ledna je dormancy na poklesu, kromě výkyvu po pohybu z 30 000 dolarů. To znamená, že množství destrukce klesá – jinými slovy, staré mince se méně utrácejí.

Zdroj: glassnode.com
Coin Dormancy klesá, staré mince se utrácejí pomaleji
Coin Dormancy klesá, staré mince se utrácejí pomaleji

Dalším způsobem, jak se podívat na dynamiku nabídky, jsou tzv. Hodl Waves. Tato metrika ukazuje BTC, které se ve sledovaných časových úsecích nehýbají. Zde máme možnost vidět vůbec nejvyšší hodnotu 85,1 % nabídky bitcoinů, které se nepohnuly alespoň 3 měsíce. To naznačuje, že investoři nejsou ochotni prodávat a věří v pokračování bullrunu.

Zdroj: glassnode.com
HODL Waves
HODL Waves

Na druhou stranu můžeme sledovat vybírání zisků od velryb (zelená linie). Jedná se o 14denní klouzavý průměr všech subjektů, které drží více než 1 000 BTC. Rozhodně to není nic neobvyklého po tak silném pohybu od prázdninového poklesu k 30 000 dolarů. Tuto aktivitu je dobré i nadále sledovat.

Zdroj: glassnode.com
Graf nákupu a prodejů ze strany "velryb"
Graf nákupu a prodejů ze strany “velryb”

Závěr k aktuální situaci

Tento týden byl poněkud klidnější než týdny předchozí. Stále se vyčkává na nějakou zásadní zprávu, která by rozhodla o dalším vývoji. BTC se celý víkend pohyboval na hranici okolo 55 000 dolarů a patrně až nový týden nám ukáže, jakým směrem se vydáme.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.