Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin si stále drží svou pozici neutrality a vyčkává na 40 000 dolarech

Finex Coin Week – Bitcoin si stále drží svou pozici neutrality a vyčkává na 40 000 dolarech
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou první březnový týden, který byl opět bohatý na zajímavé události ze světa kryptoměn. Sledujeme pro vás dění napříč všemi oblastmi a přinášíme vám krátký přehled toho nejzajímavějšího.

Obsah článku

Bitcoin během jediného dne posílil o 6 000 dolarů

Bitcoin zažívá období, které ve své historii nezažil. Po úvodním šoku, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, následoval scénář, který každý asi očekával. Bitcoin se propadl podobně jako největší světové akciové indexy. Poté, co na začátku týdne svět uvalil tvrdé ekonomické sankce na ruského agresora, se situace zásadně změnila.

Zatímco akciové indexy pokračovaly v poklesu, BTC a ostatní kryptoměny se vydaly opačným směrem.

Během 24 hodin Bitcoin posílil o více než 15 %. V pondělí ráno se BTC obchodoval pod hranicí 38 000 dolarů, zatímco v úterý ráno se zastavil na 43 000 dolarů. Podobný scénář se odehrál i u druhé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace Ethereum, která se vrátila k hranici 3 000 dolarů.

Důvody takového razantního posílení mohou být různé, ale s největší pravděpodobností to má souvislost s aktuální situací na Ukrajině. Západní svět uvalil na Rusko bezprecedentní sankce, včetně odpojení od platebního systému SWIFT. Ruský rubl se následně ocitl na historickém minimu oproti americkému dolaru.

Rusko se tak během víkendu stalo izolovanou zemí podobně jako Severní Korea. Běžní ruští občané se v pondělí ráno snažili vybrat ze svých účtů alespoň část svých úspor, za které si koupí o mnoho méně, než v době před ruskou invazí na Ukrajinu. Před ruskými bankami se díky tomu začaly tvořit nekonečné fronty.

V souvislosti se sankcemi a zprávami o tom, že občané Ruska i Ukrajiny mají problémy s přístupem k tradičním bankovním a finančním službám, reagovaly decentralizované měny, které vláda nemůže kontrolovat, prudkým posílením. Například Terra posílila za 24 hodin o neuvěřitelných 25 % a dostala se na sedmou pozici kryptoměn podle tržní kapitalizace. Nadprůměrné výsledky zaznamenala také Solana, která za den posílila o 17 %.

Růstu tomuto sektoru mohly přispět i zprávy o tom, že kryptoměny mohou pomoci Rusku a ruským oligarchům obejít uvalené sankce a vyhnout se větším ekonomickým ztrátám. Díky tomu se může stát, že čím dál více politiků bude volat po přísnějších regulacích. Příkladem může být tweet americké senátorky Elizabeth Warrenové.

Tlak na omezení přístupu ke krypto burzám ruským uživatelům sílí

Hillary Clintonová, bývalá první dáma a senátorka, kritizuje Bidenovu administrativu a evropské vlády za to, že dostatečně netlačí na kryptoměnové burzy, aby zamezily přístup ke kryptoměnám ruským uživatelům.

Podle ní by se regulační orgány “měly důkladně zabývat tím, jak zabránit tomu, aby kryptoměnové trhy poskytovaly způsob jak obejít ekonomické sankce a umožnovaly vládní či soukromé transakce z Ruska a do Ruska”.

Clintonová v pondělí večer v rozhovoru na televizní stanici MSNBC uvedla: “Byla jsem zklamaná, když jsem viděla, že některé z takzvaných krypto burz, ne všechny, ale některé, odmítají ukončit transakce s Ruskem kvůli nějaké filozofii libertariánství nebo čeho.”

Místopředseda ukrajinské vlády Mychajlo Fedorov v neděli na Twitteru požádal všechny hlavní kryptoměnové burzy, aby zablokovaly adresy všech ruských uživatelů. “Je nezbytné zmrazit nejen adresy spojené s ruskými a běloruskými politiky, ale také sabotovat běžné uživatele,” zmínil.

Několik velkých kryptoměnových burz však uvedlo, že jeho požadavku nevyhoví a odmítají plošně zmrazit účty všech ruských uživatelů. Patří mezi ně Binance, Coinbase a Kraken. Společnost Binance uvedla, že i přes odmítnutí požadavku daruje Ukrajině alespoň deset milionů dolarů na humanitární pomoc a zahájila sbírku.

Coinbase uvádí, že jednostranný zákaz by potrestal běžné ruské občany, kteří prožívají historickou destabilizaci měny v důsledku agrese jejich vlády proti demokratickému sousedovi.

Generální ředitel krypto burzy Kraken Jesse Powell uvedl, že jeho burza nemůže zmrazit účty ruských uživatelů, dokud k tomu nebude existovat zákonný požadavek ze strany vlády. Doporučil všem uživatelům, aby své kryptoměny stáhli z burz do svých privátních peněženek.

Podle odborníků Rusko sankce díky kryptoměnám neobejde

Geopolitická situace se v Rusku a na Ukrajině stále vyvíjí. Množí se hlasy, že by mohlo Rusko díky BTC a dalším kryptoměnám obejít sankce uvalené Evropskou unií, Velkou Británií či USA kvůli invazi na Ukrajinu.

Podle odborníků na kryptoměny jsou tato tvrzení neopodstatněná. Shodují se na tom, že současný kryptoměnový trh není dostatečně velký a likvidní na to, aby byl schopen pojmout objemy financí, které Rusko potřebuje pro fungování své země. Navíc v Rusku není dostatečně vytvořená infrastruktura pro digitální aktiva.

K celé situaci se vyjádřil například Jake Chervinsky, známý odborník na kryptoměny a šéf americké asociace Blockchain Association. Chervinsky ve středu na Twitteru zveřejnil dlouhé vlákno, v němž vysvětluje, proč “Rusko nemůže a nebude používat kryptografické technologie k tomu, aby se vyhnulo sankcím”.

Mnoho politiků v posledních dnech volá o přísnější regulaci kryptoměn, protože se obávají, že by kryptoměny mohly Rusku poskytnout prostředky k obejití přísných finančních sankcí. Například bývalá první dáma Spojených států Hillary Clintonová, o které jsme psali výše, či šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.

Rusko je z velké části odříznuto od platebního systému SWIFT, americké společnosti včetně společností z mnoha západních zemí mají znemožněno v Rusku podnikat či provádět transakce s ruskými bankami.

Červinskij uvedl tři důvody, proč je nepravděpodobné, že by Rusko využilo kryptoměny k obcházení amerických sankcí. Prvním z nich je, že se netýkají jen amerického dolaru, ale i jiných měn a pro jakoukoli americkou firmu nebo občana je nyní nezákonné s Ruskem vůbec obchodovat. Řekl: “Nezáleží na tom, jestli používají dolary, zlato, mušle nebo bitcoin.” V případě, že se jedná o Rusko, je to podle něj jedno.

Druhým důvodem je, že finanční potřeby země, jako je Rusko, daleko přesahují současné možnosti kryptografických trhů. Třetím důvodem je to, že se země již několik let snaží o vytvoření “odolnosti vůči sankcím”, ale nepodařilo se jí vybudovat žádnou smysluplnou krypto infrastrukturu, a dokonce ani dohodnout na regulaci kryptoměn.

Švýcarské Lugano otevírá dveře Bitcoinu

Ve čtvrtek se v médiích objevila velice zajímavá zpráva o tom, že město Lugano na jihu Švýcarska plánuje zavést Bitcoin jako zákonné platidlo. Ředitel města Pietro Poretti to oznámil v živém vysílání spolu se starostou Michele Folettim a technickým ředitelem společnosti Tether Paolem Ardoinem.

Město nyní spolupracuje s více než 200 obchodníky, aby podpořilo zavedení plateb pomocí bitcoinu, případně přes jeho druhou vrstvu Lightning Network. Projekt s názvem Plan ₿ má za cíl přilákat do města bohatství, “chytré mozky” a nové příležitosti.

Plan ₿ zahrnuje vytvoření fyzického místa v centru města, které bude fungovat jako centrum pro bitcoinové a blockchainové startupy, jež mají zájem, aby se město stalo jejich novým domovem. Místo bude také sloužit pro networkingové akce a pořádání bitcoinových setkání a workshopů.

Když se stal Bitcoin zákonným platidlem v Salvadoru zvýšilo se v zemi HDP o 10 % a cestovní ruch o 30 %,” řekl Ardoino. “Představte si, co můžeme dokázat ve městě v centru Evropy.”

Poretti uvedl, že město “rozvine červený koberec” pro bitcoinové firmy a nadšence, přivítá návštěvníky a potenciální obyvatele přívětivým podnikatelským prostředím s minimální byrokracií a ideálními podmínkami pro podnikání.

Plan ₿ také počítá s vytvořením dvou investičních fondů. První z nich vyčlení až 3,26 milionu dolarů na podporu přijetí Bitcoinu, USDT a LVGA, městského stablecoinu v hodnotě jedné setiny švýcarského franku, který bude v Luganu rovněž zákonným platidlem. Druhý představuje vytvoření fondu až do výše 108,6 milionu dolarů pro startupy v oblasti Bitcoinu a blockchainu, které se budou chtít do města přestěhovat, zřídit v něm sídlo a přivést nové pracovní příležitosti.

Další aspekt luganského Plan ₿ zahrnuje úzké vztahy s akademickou obcí. V rámci partnerství s místními univerzitami plánuje vytvořit specializované učební osnovy o Bitcoinu a Lightningu s cílem zvýšit dovednosti mladých studentů v oblasti těchto nových technologií.

Koncem října bude město Lugano hostit Bitcoin World Forum, celosvětovou akci zaměřenou na urychlení přijetí Bitcoinu a prosazování svobody projevu.

Při představení Plan ₿ přišla řeč i na těžbu BTC. Autoři projektu oznámili, že zkoumají, která města mají dostatek energie z obnovitelných zdrojů a mohla by se do případné těžby zapojit.

Ukrajině přichází čím dál víc financí prostřednictvím kryptoměn

Válkou sužovaná Ukrajina hledá finanční pomoc všemi možnými způsoby. Jedním z nich jsou příjmy darů pomocí kryptoměn. Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mikhailo Fedorov každým dnem rozšiřuje možnosti, jak mohou případní zájemci pomoci.

V prvních dnech invaze bylo možné přispět pouze dvěmi největšími kryptoměnami Bitcoinem a Ethereem. Nyní se nabídka pomoci rozšiřuje i na další kryptoměny. Poté, co zakladatel Polkadot Gavin Wood poslal na pomoc Ukrajině pět milionů dolarů v kryptoměně DOT, se možnost pomoci rozšířila i na nejznámější meme kryptoměnu Dogecoin.

Informaci oznámil na Twitteru Mikhailo Fedorov s poznámkou, že cena tokenu je už vyšší vůči americkému dolaru než hodnota ruského rublu. Ten zažil prudký pád díky sankcím, které zavedly západní země oproti Rusku kvůli invazi na Ukrajině.

Fedorovov vyzval všechny fanoušky DOGE, včetně generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska a zakladatele Dogecoinu Billyho Markuse, aby přispěli ukrajinské armádě a “zachránili životy před ruskými útočníky”. Podle blockchainových záznamů obdržela zveřejněná peněženka během několika hodin ze 607 transakcí více než 397 848 DOGE. Jedná se o dary v hodnotě zhruba 53 000 dolarů.

Zakladatel Dogecoinu Billy Markus uvedl, že lidé, kteří používají DOGE, nejsou příliš bohatí, protože se používá především pro malé transakce, ale jsme starostlivá a vášnivá parta. Každý, kdo bude chtít pomoci, tak pomůže i malou částkou.

Oficiální Twitterový účet Ukrajiny také uvedl, že ve čtvrtek provede jakýsi airdop pro uživatele, kteří zemi přispěli svými kryptoměnami. Není zatím jasné, co hodlají úředníci uživatelům kryptoměn darovat na oplátku, ale zpráva naznačovala, že se bude jednat o nějakou “odměnu”:

V současné době existují i další organizace, které vyzývají k pomoci formou kryptoměn na podporu Ukrajiny. Jedná se například o nevládní organizaci Come Back Alive, UkraineDAO vedené Naďou Tolokonnikovou z ruské hudební skupiny Pussy Riot a další. Podle blockchainových záznamů se do konce minulého týdne podařilo v devíti sledovaných fondech vybrat zhruba 80 milionu dolarů v kryptoměnách.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Už za pár dní budeme s odběrateli našeho kryptoměnového newsletteru sdílet vybrané tokeny, do kterých budeme přesouvat své kryptoměnové portfolio. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Závěr k aktuální situaci

Minulý týden byl jako na houpačce. Zatímco na začátku týdne Bitcoin silně posílil a dostal se přes hranici 40 000 dolarů a atakoval důležitou úroveň 45 000 dolarů, na konci týdne následoval opět prudký propad. Objevovaly se různé zprávy o tom, jak jsou kryptoměny využívány během války. Na jednu stranu, že jsou využívány v Rusku k obcházení sankcí a na druhou stranu, že pomáhají napadené Ukrajině získávat potřebné finance na obranu své země.

Možná i díky těmto zprávám si Bitcoin drží stále slušnou cenu a nepropadl se na mnohem nižší cenové hladiny. Stále však není jisté kam bude v následujících dnech pokračovat. Je zřejmé, že Bitcoin má problém překonat důležitou hranici na 45 000 dolarů, kde přišlo už druhé odmítnutí. To znamená, že není vyloučeno, že se můžeme podívat až na 32 000 dolarů. Na rozuzlení této situace si budeme muset pár dnů počkat. Budeme situaci nadále sledovat a další souhrn událostí přineseme opět v pondělí.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.