Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin se propadl na 42 000 dolarů!

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin se propadl na 42 000 dolarů!
Zdroj: Depositphotos.com

Po týdnu se opět scházíme u souhrnu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. Vítejte u našeho Finex Coin Week. Jako vždy se toho stalo opravdu mnoho a my pro vás vybíráme tyto zprávy.

Obsah dnešního článku

Propad trhu využily instituce k dalším nákupům BTC

Koncem minulého týdne zachvátila veškeré trhy panika ohledně nové varianty koronaviru s názvem Omicron. Během pátečního rána se propadly akciové trhy, komodity i kryptoměny. Strachu z dalšího pádu využily společnosti k opětovným nákupům BTC.

Mezi nimi nesměla chybět společnost MicroStrategy, která přidala do svého portfolia dalších 7 002 BTC v celkové hodnotě 414 milionů dolarů za průměrnou cenu 59 187 dolarů za minci.

Generální ředitel společnosti MicroStrategy Michael Saylor nakup oznámil v pondělí na svém twitteru. Společnost MicroStrategy prodala v období od 1. října do 29. listopadu 571 001 akcií společnosti po 732,16 USD za kus, čímž získala celkem 414,4 milionů USD v hotovosti na vykoupení dalšího dipu.

V srpnu 2020 společnost MicroStrategy prohlásila, že přijme bitcoin jako své rezervní aktivum, přičemž uvedla, že bitcoin je “spolehlivým uchovatelem hodnoty” a atraktivní investicí s větším potenciálem dlouhodobé návratnosti než držení hotovosti. Kromě toho firma upozornila na bezprecedentní stimuly v rámci boje proti COVID-19, což způsobuje zvyšování inflace a následného znehodnocení fiat měn. Od té doby společnost MicroStrategy téměř pravidelně přikupuje bitcoin každé čtvrtletí.

Stejnou strategii zvolil také prezident Salvadoru Nayib Bukele. Ten využil pátečního propadu, aby pro svou zemi přikoupil dalších 100 BTC, čímž zvýšili částku v portfoliu na 1 220 BTC. Poslední investice v podobě nákupu 100 BTC měla hodnotu přesahující 5 milionů dolarů.

El Salvador začal s bitcoinem 7. září letošního roku, kdy se tato kryptoměna stala v zemi zákonným platidlem. Zisky z těchto investic využívá země na vybudování místní infrastruktury. Poslední investicí byl projekt na výstavbu 20 škol a velké nemocnice pro zvířata.

Prezident Bukele nedávno představil i další ambiciózní projekt – vybudování takzvaného “Bitcoin City“. Jeho financování bude zpočátku zajišťovat první bitcoinový dluhopis na světě v hodnotě 1 miliardy dolarů. Avšak odhaduje se, že na dokončení projektu bude potřeba více než 17 miliard dolarů.

Jack Dorsey končí jako šéf Twitteru

Bitcoinový maximalista a zakladatel společností Square a Twitter oznámil, že končí jako generální ředitel Twitteru. Ze společnosti úplně nezmizí, zůstane členem správní rady. Bude se tak naplno věnovat společnosti Square a fascinujícímu odvětví kryptoměn.

Dorsey je dlouholetým fanouškem bitcoinu a svou vášeň pro největší kryptoměnu na světě přisuzuje její funkci “základní internetové technologie, kterou neovládá ani neovlivňuje žádný jednotlivec ani subjekt”.

Společnost Square vyvíjí hned několik projektů zaměřených na kryptoměny. V roce 2018 společnost zahájila obchodování s bitcoiny prostřednictvím aplikace Cash, která uživatelům umožňuje nakupovat a prodávat bitcoiny. V roce 2019 společnost vytvořila nezávislý tým Square Crypto, který se věnuje práci na bitcoinovém open-source projektu. V loňském roce Square založila Cryptocurrency Open Patent Alliance (COPA), neziskovou organizaci zaměřenou na sdružování patentů s cílem podpořit kryptoinovace.

V červenci Square uvedla, že vytváří novou firmu zaměřenou na tvorbu decentralizovaných finančních aplikací (DeFi) pro bitcoin. V říjnu generální ředitel Square uvedl, že by se společnost mohla vrhnout na těžbu bitcoinů a začátkem tohoto měsíce vydala white paper, v níž podrobně popsala plány na spuštění “tbDEX”, vlastní decentralizované burzy pro nákup a prodej kryptoměn.

Tom Lee, vedoucí výzkumu ve společnosti Fundstrat Global Advisors, v rozhovoru pro CNBC poznamenal, že Dorseyho rozhodnutí odejít z pozice generálního ředitele Twitteru by mohlo být pro kryptoměny dobrým znamením.

Na inovace v oblasti kryptoměn opravdu není vyčleněno dost kapitálu, takže bude potřeba, aby se lidé jako Jack Dorsey do toho opravdu zakousli,” řekl Lee a naznačil, že Dorsey bude mít nyní více času věnovat se Bitcoinu.

Ethereum šlape na paty Bitcoinu

Poptávka po druhé největší kryptoměně podle tržní kapitalizace Ethereum díky nezaměnitelným tokenům a NFT a meme mincím stále roste. Díky tomu je na dobré cestě k takzvanému flippeningu.

Pár ETH/BTC dosáhl nejvyšší úrovně od května 2018 poté, co úspěšně překonal hlavní rezistenci na úrovni 0,077 BTC. Ethereum je oproti bitcoinu v rostoucím trendu, přičemž cenu tlačí nahoru řada faktorů. K překonání rekordu na grafu ETH/BTC je však potřeba další růst, jak můžete vidět na grafu níže.

Zdroj: tradingwiev.com
graf eth btc
Graf ETH/BTC

Zatímco zprávy okolo Bitcoinu se točí hlavně o jeho vlastnostech uchovávat hodnotu, Ethereum se na druhou stranu stalo hlavním cílem vývojářů decentralizovaných aplikací a vydavatelů NFT, čímž se kryptoměna dostala ještě více do povědomí veřejnosti. Zastánci ETH navíc tvrdí, že díky deflačním vlastnostem je tato mince ještě lepším uchovatelem hodnoty než BTC.

Bitcoin sice od začátku roku vzrostl o 97 %, ale ve srovnání s Ethereem, které za stejné období přidalo neuvěřitelných 551 %, je to jen zlomek.

Bitcoin zahájil letošní rok velkolepě, když v květnu dosáhl ATH. Vše se však otočilo poté, co společnost Tesla přestala tuto kryptoměnu přijímat kvůli obavám o životní prostředí. Toto rozhodnutí posílilo obavy z nepříznivých dopadů těžby kryptoměn založené na principu proof-of-work (PoW). Minulý měsíc švédské úřady navíc podpořily celoevropský zákaz těžby BTC kvůli její uhlíkové stopě.

Ethereum se naopak chystá k přechodu na algoritmus proof-of-stake (PoS), který by měl snížit spotřebu energie až o 99,5 %.

Zatímco se dva rivalové perou, musí si dávat pozor i na nově vznikající projekty, které jim dýchají na záda. Jedná se především o projekty, které jsou zaměřené na poskytování smart kontraktů. Patří mezi ně hlavně Binance Chain, Solana, Cardano, PolkadotAvalanche.

Adidas uzavírá další partnerství s metaverse projekty

Přední světová firma vyrábějící sportovní oblečení, obuv a sportovní potřeby Adidas pokračuje s uzavíráním dalších partnerství s projekty zabývajícími se virtuálními projekty. Koncem týdne si německý koncern změnil profilovou fotografii na Twitteru a oznámil partnerství s úspěšnými NFT projekty Punks Comic, GMoney a Bored Ape Yacht Club (BAYC).

GMoney je předním sběratelem a podporovatelem nezaměnitelných tokenů NFT. Punks Comic je komiksová série NFT, kterou vytvořil Chris Wahl. Tento talentovaný umělec mimo jiné pracoval pro Marvel a DC Comics.

A konečně – Bored Ape Yacht Club je jednou z nejúspěšnějších NFT kolekcí s opicemi, které se prodaly za desítky milionů dolarů v etherech. Letos v srpnu si hvězda NBA Steph Curry koupil Bored Ape za 180 tisíc dolarů. Společnost Adidas Originals si udělala z jedné takové opice svou novou profilovou fotku na Twitteru, což vyvolalo nadšení všech dosavadních sběratelů.

Populární sportovní značka zveřejnila také krátkou videoupoutávku oslavující jejich nové partnerství. GMoney, Punks Comic a Bored Ape jsou zobrazeni, jak společně letí z vesmíru směrem k Zemi za zvuků písně Louise Armstronga “What a wonderful world”. “Je čas vstoupit do světa neomezených možností,” uvedla společnost ve svém tweetu.

https://twitter.com/adidasoriginals/status/1466443459951271939

Před několika dny Adidas potvrdil partnerství s kryptoměnovou burzou Coinbase a své oznámení pojal oblíbenou sarkastickou poznámkou “probably nothing”. Mluvčí společnosti CityAM minulý týden uvedl, že partnerství má zvýšit pozici Adidasu v metaversu. Zatím však není zřejmé, jakým způsobem se tato oblíbená značka do této spolupráce zapojí.

Adidas však má i nějaké konkrétnější plány. Blockchainová hra The Sandbox nedávno oznámila, že pro společnost byl vyčleněn pozemek v jejich hře. Zda byl tento pozemek společnosti Adidas darován nebo odkoupen není známo.

Další krvavé lázně na kryptoměnách

Bitcoin a celý kryptoměnový trh zažil druhý Black Friday. V noci z pátku na sobotu se bitcoin propadl až na hranici 42 262 dolarů. Jedná se o největší jednodenní pokles od 15. května, kdy cena bitcoinu klesla na 33 000 dolarů.

Tržní cena BTC se za týden propadla o 26,4 % a klesla z 57 206 dolarů až na 42 268 dolarů. Podle údajů společnosti ByBit došlo na trhu s bitcoiny za jednu hodinu k celkové likvidaci 1,3 miliardy dolarů.

Díky tomuto propadu jsme porušili dva měsíce trvající bull run, který začal 29. září. Od té doby BTC vzrostl o 63 % a 10. listopadu dosáhl své historické maximum 69 045 dolarů. Řada analytiků včetně TechDev však poukazují na to, že podobný trend se u Bicoinu odehrává každý rok.

Dalším možným důvodem k tomuto propadu mohou být obavy z regulací kryptoměn. Americké regulační orgány si pozvaly na slyšení generální ředitele významných krypto burz včetně FTX a Binance US.

Na druhou stranu se někteří domnívají, že cena bitcoinu se nyní po poklesu může stabilizovat. Uvedl to například generální ředitel kryptografické vzdělávací platformy Eight Global Michaël van de Poppe.

Navzdory obavám spojeným s volatilitou a nedodržováním tradičních finančních postupů Bitcoin nadále roste jako životaschopné aktivum pro jurisdikce s nestabilní ekonomikou.

Stejně jako minulý pátek, tak i tento pátek využil El Salvador k vykoupení dipu. Na svém twitteru to oznámil Prezident Nayib Bukele. Nejdříve oznámil, že nakoupili 150 BTC za cenu 48 670 dolarů. Následně přidával další příspěvky, ve kterých oznámil další nákupy, protože cena dál klesala.

Po vzoru Salvadoru uvažuje o běžném používání Bitcoinu i vláda Zimbabwe. Uvedl to Charles Wekwete, stálý tajemník a vedoucí technologického oddělení úřadu prezidenta.

Podle Wekweteho mají úřady v úmyslu vypracovat předpisy na ochranu spotřebitelů před finančními hrozbami, jako jsou neregistrované přeshraniční převody a praní špinavých peněz.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Nechcete-li sledováním kryptoměnového trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte Finex.cz a my tuto práci uděláme za vás. Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu kromě článků ze série Finex Coin Week shrnujeme i v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů.

Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Závěr k aktuální situaci

První prosincový týden je za námi. Náročný musel být hlavně pro začínající investory. Sotva se trh vzpamatoval z prvního propadu na konci minulého týdne, přišel další, který byl ještě větší. Na trhu panuje v současné době extrémní strach. Potvrzuje to i oblíbený indikátor nálady Fear and Greed index, jehož ručička během víkendu ukazovala na hodnoty pod číslem 20.

Poslední propad byl velmi podobný tomu, který jsme zažili letos v květnu. Cena BTC se propadla až k 30 000 dolarů za minci a bylo zlikvidováno opravdu velké množství spekulantů. Pokud se nestane nic zásadního, mohla by konsolidace pokračovat až do konce letošního roku. Až poté bychom mohli opět pomýšlet na překonávání dalších historických maxim.

Líbil se vám tento článek?
7
2

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tom

Když se člověk koukne na graf, nevím nevím kokrekce může být za dveřmi jako v květnu první strmý pád, lehké pozdvižený a znovu strmý pád a to se teď stalo, ted se rozhodne jestli nebude ještě jeden a pokud ano tak tomu dost pomůžou okolnosti omikron, strach atd.. Jsem neznalec ale ztratilo to support a jestli se může vytvořit nový v těchto číslech…