Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Situace na kryptoměnovém trhu je v současné době alarmující. Retailoví investoři se vrhají po všem, co začne aspoň trochu významněji růst. Často se jedná o mince či tokeny, o které se před pár měsíci téměř nikdo nezajímal a mnoho investorů a vývojářů je považovalo za mrtvé.
Ukázkovým příkladem je Ethereum Classic, které navzdory svým bezpečnostním problémům stoupá na cenové úrovně, jaké tady ještě nikdy nebyly. Za poslední týden cena ETC vyrostla o 300 %!
Mnozí se možná domnívají, že Ethereum Classic vzniklo jako hardfork z měny Ethereum, ale opak je pravdou. Druhá největší kryptoměna ETH podle tržní kapitalizace vznikla jako hardfork právě z ETC. Stalo se to v době, kdy bylo na Ethereu spuštěno DAO, tzv. Decentralizovaná Autonomní Organizace. Převratný vynález, kdy akcionáři (držitelé mincí ETC) mohli dávat návrhy na projekty, které byly poté dalšími členy schvalovány a pomocí smart kontraktů byly uvolňovány peníze.
Chvíli po spuštění DAO se ale objevila chyba, která způsobila, že bylo 60 milionů dolarů přesunuto do nezabezpečeného účtu. Někdo totiž odhalil v systému chybu, které využil, a uzamknuté tokeny si přivlastnil.
Následně proběhlo hlasování, ve kterém se mělo rozhodnout, zda bude tato chyba opravena, historie blockchainu se vrátí pár dní zpět a vše pojede “nanovo”. Jedná se ale samozřejmě o velmi závažnou změnu, která jde proti principu blockchainu jako takového.
Komunita se nakonec nedohodla, rozpůlila se na dva tábory, které oba chtěly něco jiného, a vznikl nový blockchain s vymazanou historií. Nový se jmenuje Ethereum a původní, kde minulost zůstala nezměněna, je právě Ethereum Classic.
Mezi výhody ETC patří například to, že je možné ho těžit i doma na grafické kartě. Funguje na algoritmu PoW a při současném růstu zájmu může být slušně profitabilní. Za zmínku rozhodně stojí i to, že ETC má ve svém portfoliu i společnost Grayscale.
Zájem investorů je ale poslední dobou minimální a obchoduje se se zápornou prémií. Pro nové investory může být lákavé i to, že stojí mnohem méně než ETH.
Poslední 51% útok se na ETC odehrál loni v srpnu. Nadace, která za projektem stojí, útok na síť potvrdila a slíbila, že pracuje na dalších bezpečnostních aktualizacích.
Ethereum Classic nemá téměř žádnou podporu od vývojářů a jejich aktivita je u tohoto projektu minimální. Právě kvůli tomu tomu tento coin trpěl a stále trpí častými 51% útoky, díky kterým bylo již ukradeno několik milionů dolarů.
Jak historie ukazuje, každý parabolický růst o stovky procent byl následován stejně rychlým propadem. Parabolický růst v tomto týdnu způsobil, že na některých směnárnách začaly “docházet mince” a obchodování muselo být pozastaveno. Jako například na burze Coinbase Pro.
Our ETC-USD, ETC-BTC, ETC-EUR & ETC-GBP order books will enter limit-only mode. Limit orders can be placed and cancelled, and matches may occur. Market orders cannot be submitted.
— Coinbase Exchange 🛡️ (@CoinbaseExch) May 5, 2021
Bitcoinu se v minulých dnech opět nepodařilo překonat rezistenci na 60 000 dolarech a tak se investoři poohlížejí po rizikovějších investicích. Dogecoin stoupá na měsíc, Bitcoin Cash, jako “levnější brácha” vyrost za týden o 50 % a Ethereum Classic dosáhlo svého ATH 170 dolarů za minci a zařadilo se tak na třináctou pozici kryptoměn podle tržní kapitalizace.
Otázkou není jestli ETC opět spadne, ale spíše kdy a z jaké ceny spadne. Jeho růst ale ještě rozhodně nemusí být u konce.
Proto buďte v investicích do těchto projektů velmi opatrní a investujte do nich pouze takové částky o které jste ochotni přijít.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.