Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ekonomický armagedon, který se nestal. Velký omyl největších ekonomických jmen!

Jamie Dimon a Ray Dalio varovali před ekonomickou katastrofou, která nikdy nenastala. Mysleli si, že vysoké úrokové sazby zlomí ekonomiku a inflaci nezkrotí. Co teď?

Ekonomický armagedon, který se nestal. Velký omyl největších ekonomických jmen!
Zdroj: depositphotos.com

V polovině roku 2022 varoval šéf banky JPMorgan, Jamie Dimon, že americkou ekonomiku zasáhne hurikán. “Může to být menší bouře, nebo superbouře Sandy,” řekl Dimon na finanční konferenci v New Yorku.

V loňském roce předpověděl zakladatel společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio dluhovou krizi poté, co dříve předvídal dokonalou bouři ekonomických bolestí.

Stejně tak se obávali i vysoce postavení investoři a ekonomové – ti začátkem loňského roku předpovídali 61% pravděpodobnost recese v roce 2023.

Experti se výrazně mýlili. Podcenili dopad vládních stimulů a odolnost spotřebitelů a podniků. A byli příliš skeptičtí ohledně schopnosti Federálního rezervního systému stlačit inflaci níže, aniž by to vyvolalo recesi.

Kam jsme si mysleli, že směřujeme

V té době dávaly pesimistické předpovědi smysl. Od března 2022 do loňského léta Fed jedenáctkrát zvýšil úrokové sazby na nynější 23leté maximum.

V minulosti prudký růst sazeb předcházel recesi.

Objevily se i další varovné příznaky recese. Výnosová křivka se invertovala a zůstává tak i nadále, což znamená, že výnosy krátkodobých amerických státních dluhopisů jsou vyšší než výnosy dlouhodobých dluhopisů.

Tempo růstu hrubého domácího produktu USA se snížilo a inflace prudce vzrostla. Dokonce i předseda Fedu, Jerome Powell, prohlásil, že existuje jen úzká cesta, jak snížit inflaci, aniž by se americká ekonomika dostala do recese.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za posledních 10 let
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za posledních 10 let

Kde se nacházíme nyní

Co se tedy stalo? Mnoho lidí vyšší úrokové sazby nezasáhlo – například ty, kteří si před zvýšením sazeb Fedu zafixovali hypotéky s nízkým úrokem nebo přímo vlastní své domy.

Je také pravda, že američtí politici jednali mnohem rychleji než v minulých desetiletích, aby pomohli ekonomice.

Několik kol výplat pomoci v souvislosti s pandemií a další výdajové programy ponechaly mnoha spotřebitelům a firmám hotovost navíc, což podpořilo další utrácení.

Spotřebitelské výdaje tvoří zhruba 70 % americké ekonomiky.

Je také pravda, že úrokové sazby nejsou z historického hlediska až tak vysoké: Ve Spojených státech se tak lidé cítí jen proto, že prošli delším obdobím super nízkých sazeb.

Ed Yardeni, ekonom, který byl v posledních dvou letech více býčí než většina ostatních expertů, tak připisuje některé chyby v úsudku hvězd přílišnému strachu z vyšších sazeb.

Při zpětném pohledu některé ukazatele, například inverzní výnosová křivka, skutečně přesně předvídaly vážné problémy, jako byla loňská regionální bankovní krize a krach banky SVB. Fed však odvedl dobrou práci při hašení požárů v bankovnictví a potíže se nerozšířily do jiných sektorů.

Ještě nejsme z nejhoršího venku

Zdá se, že pravděpodobnost měkkého přistání se zvýšila, protože Fed signalizuje ochotu snížit sazby ještě letos. Ekonomové nedávno odhadli pravděpodobnost recese v následujících 12 měsících na 39 %, což je méně než 61 % před rokem.

Někteří z těch, kteří předpovídali těžké časy, však tvrdí, že ještě nemáme vyhráno.

Hrubý domácí produkt USA očištěný o inflaci se za poslední rok nezměnil, trh práce je slabší, než se zdá, a osobní příjmy nedrží krok s výdaji.

Dalio říká, že klíčové otázky jsou, zda se bude produktivita nadále zvyšovat – hlavně díky integraci nástrojů umělé inteligence – a zda se všechny dluhy, které americká vláda nahromadila – a z toho vyplývající splátky dluhu, které bude třeba zaplatit – vrátí zpět do ekonomiky.

Podle nejnovějších odhadů Kongresu se očekává, že americká vláda v nadcházejícím desetiletí zaplatí na úrocích dalších 1,1 bilionu dolarů.

Pokud jde o Dimona, říká, že se nadále obává vážných problémů, kterým ekonomika čelí, včetně příliš vysoké inflace, geopolitických otřesů a rostoucích vládních výdajů a dluhu. Obavy podle něj vyvolává i tzv. stagflace, tedy pomalý růst při nezdravé inflaci.

Zajíce by tak zatím nepočítal, neboť podle něj ještě není po honu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.