Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ray Dalio bourá mýty o tržní bublině: Co opravdu stojí za jejím nafukováním?

Investiční guru Ray Dalio se domnívá, že současné obavy z bubliny na trhu mohou být přehnané, a uvádí šestibodový kontrolní seznam pro posouzení udržitelnosti současného růstu.

Publikováno
Ray Dalio bourá mýty o tržní bublině: Co opravdu stojí za jejím nafukováním?
Zdroj: commons.wikimedia.org

V oblasti investování pojem “bublina” často vyvolává vzpomínky na prudké vrcholy a ničivé pády, jako byl například dotcomu krach na konci 90. let.

Ray Dalio, zakladatel Bridgewater Associates, navzdory výrazným přírůstkům cen akcií na americkém trhu a pozornost přitahující technologické rally, naznačuje, že obavy ze současné tržní bubliny mohou být přehnané.

Investorská legenda bublinu nevidí

Dalio, který vede největší hedgeový fond na světě, poskytl prostřednictvím příspěvku na síti LinkedIn analýzu stavu trhu. Jako svůj “měřič bubliny” využívá 6bodový checklist (kontrolní seznam), podle kterého vyhodnocuje, zda trh prochází neudržitelným růstem.

Jeho seznam shrnuje faktory do těchto 6 kategorií:

  • Vysoké ceny ve srovnání s tradičními měřítky hodnoty
  • Neudržitelné tržní podmínky
  • Mnoho nových a naivních kupujících, kteří byli přilákáni, protože trh hodně vzrostl a jeho atraktivita skokově stoupla
  • Široký býčí sentiment
  • Vysoké procento dluhově financovaných nákupů
  • Mnoho forwardových a spekulativních nákupů uskutečněných za účelem sázky na růst cen

Podle Daliovy analýzy se současný trh nachází na 52. percentilu jeho měřítka akciové bubliny, což naznačuje pozici, která se neshoduje s extrémy minulých bublin, které dosahovaly percentilu 70 a víc.

Zdroj: marketwatch.com
Bubliny na americkem akciovem trhu
Potenciální bubliny na americkém trhu dle Daliova měřítka

Velkolepá sedmička pění, ale bublina to není

Pozornost se často soustředí na akcie, které (nejenom) Dalio označuje jako “velkolepou sedmičku”, skupinu technologických akcií s velkou tržní kapitalizací, které prudce vzrostly, částečně díky nadšení z pokroku v oblasti umělé inteligence.

Tržní kapitalizace těchto společností se od ledna 2023 zvýšila o více než 80 % a nyní tvoří více než čtvrtinu celkové tržní kapitalizace indexu S&P 500. Dalio sice uznává, že tyto akcie se zdají být “trochu napěněné”, ale zdržuje se prohlášení, že jde o plnohodnotnou bublinu.

Ocenění těchto technologických gigantů se zdá být ve srovnání se současnými a předpokládanými zisky nadhodnocené. Dalio však nepozoruje charakteristické znaky bubliny, jako je nadměrný býčí sentiment, nebezpečné využívání finanční páky nebo příliv nezkušených investorů.

Tyto akcie by však mohly čelit výrazné korekci, pokud se nenaplní očekávaný pozitivní dopad generativní umělé inteligence.

Technologický sektor byl hnací silou nedávného vzestupu trhu, přičemž fascinace umělou inteligencí a jejími potenciálními aplikacemi hrála roli v nafukování ocenění.

Dalio však svým rozvážným přístupem naznačuje, že trh je sice rozehřátý, ale ještě nedosáhl bodu varu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎