Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ekonomický armagedon, který se nestal. Velký omyl největších ekonomických jmen!

Jamie Dimon a Ray Dalio varovali před ekonomickou katastrofou, která nikdy nenastala. Mysleli si, že vysoké úrokové sazby zlomí ekonomiku a inflaci nezkrotí. Co teď?

Ekonomický armagedon, který se nestal. Velký omyl největších ekonomických jmen!
Zdroj: depositphotos.com

V polovině roku 2022 varoval šéf banky JPMorgan, Jamie Dimon, že americkou ekonomiku zasáhne hurikán. “Může to být menší bouře, nebo superbouře Sandy,” řekl Dimon na finanční konferenci v New Yorku.

V loňském roce předpověděl zakladatel společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio dluhovou krizi poté, co dříve předvídal dokonalou bouři ekonomických bolestí.

Stejně tak se obávali i vysoce postavení investoři a ekonomové – ti začátkem loňského roku předpovídali 61% pravděpodobnost recese v roce 2023.

Experti se výrazně mýlili. Podcenili dopad vládních stimulů a odolnost spotřebitelů a podniků. A byli příliš skeptičtí ohledně schopnosti Federálního rezervního systému stlačit inflaci níže, aniž by to vyvolalo recesi.

Kam jsme si mysleli, že směřujeme

V té době dávaly pesimistické předpovědi smysl. Od března 2022 do loňského léta Fed jedenáctkrát zvýšil úrokové sazby na nynější 23leté maximum.

V minulosti prudký růst sazeb předcházel recesi.

Objevily se i další varovné příznaky recese. Výnosová křivka se invertovala a zůstává tak i nadále, což znamená, že výnosy krátkodobých amerických státních dluhopisů jsou vyšší než výnosy dlouhodobých dluhopisů.

Tempo růstu hrubého domácího produktu USA se snížilo a inflace prudce vzrostla. Dokonce i předseda Fedu, Jerome Powell, prohlásil, že existuje jen úzká cesta, jak snížit inflaci, aniž by se americká ekonomika dostala do recese.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za posledních 10 let
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za posledních 10 let

Kde se nacházíme nyní

Co se tedy stalo? Mnoho lidí vyšší úrokové sazby nezasáhlo – například ty, kteří si před zvýšením sazeb Fedu zafixovali hypotéky s nízkým úrokem nebo přímo vlastní své domy.

Je také pravda, že američtí politici jednali mnohem rychleji než v minulých desetiletích, aby pomohli ekonomice.

Několik kol výplat pomoci v souvislosti s pandemií a další výdajové programy ponechaly mnoha spotřebitelům a firmám hotovost navíc, což podpořilo další utrácení.

Spotřebitelské výdaje tvoří zhruba 70 % americké ekonomiky.

Je také pravda, že úrokové sazby nejsou z historického hlediska až tak vysoké: Ve Spojených státech se tak lidé cítí jen proto, že prošli delším obdobím super nízkých sazeb.

Ed Yardeni, ekonom, který byl v posledních dvou letech více býčí než většina ostatních expertů, tak připisuje některé chyby v úsudku hvězd přílišnému strachu z vyšších sazeb.

Při zpětném pohledu některé ukazatele, například inverzní výnosová křivka, skutečně přesně předvídaly vážné problémy, jako byla loňská regionální bankovní krize a krach banky SVB. Fed však odvedl dobrou práci při hašení požárů v bankovnictví a potíže se nerozšířily do jiných sektorů.

Ještě nejsme z nejhoršího venku

Zdá se, že pravděpodobnost měkkého přistání se zvýšila, protože Fed signalizuje ochotu snížit sazby ještě letos. Ekonomové nedávno odhadli pravděpodobnost recese v následujících 12 měsících na 39 %, což je méně než 61 % před rokem.

Někteří z těch, kteří předpovídali těžké časy, však tvrdí, že ještě nemáme vyhráno.

Hrubý domácí produkt USA očištěný o inflaci se za poslední rok nezměnil, trh práce je slabší, než se zdá, a osobní příjmy nedrží krok s výdaji.

Dalio říká, že klíčové otázky jsou, zda se bude produktivita nadále zvyšovat – hlavně díky integraci nástrojů umělé inteligence – a zda se všechny dluhy, které americká vláda nahromadila – a z toho vyplývající splátky dluhu, které bude třeba zaplatit – vrátí zpět do ekonomiky.

Podle nejnovějších odhadů Kongresu se očekává, že americká vláda v nadcházejícím desetiletí zaplatí na úrocích dalších 1,1 bilionu dolarů.

Pokud jde o Dimona, říká, že se nadále obává vážných problémů, kterým ekonomika čelí, včetně příliš vysoké inflace, geopolitických otřesů a rostoucích vládních výdajů a dluhu. Obavy podle něj vyvolává i tzv. stagflace, tedy pomalý růst při nezdravé inflaci.

Zajíce by tak zatím nepočítal, neboť podle něj ještě není po honu.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.