Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pondělní růst technologických akcií, který pomohl zvýšit index Nasdaq 100 o 1,5 %, přinesl trhům po Bidenově oznámení o ukončení kandidatury klid. Vývoj však naznačuje, že investoři zohledňují i další faktory.
Velké oživení technologických akcií pomohlo zvednout hlavní akciové indexy a navrátit trhům klid po bouřlivém konci předchozího týdne.
Index S&P 500 vzrostl včera o 1,1 % a přerušil tak třídenní sérii ztrát, která se z velké části opírala o akcie Nvidia a další výrobce čipů. Technologický index Nasdaq 100 si po poklesu o 4,2 % během předchozích tří obchodních seancí připsal 1,5 %. Průmyslový index Dow Jones přidal 0,3 %, tj. zhruba 128 bodů.
Pondělní zisky následovaly po nedělním oznámení prezidenta Bidena, že ukončuje svou prezidentskou kandidaturu, což vneslo do voleb novou nejistotu, která by mohla mít rozsáhlé důsledky pro trhy a ekonomiku.
Historicky vzato, politická nejistota často vede k vyšší volatilitě na trzích, protože investoři přehodnocují své strategie a očekávání.
Překvapivá politická rozhodnutí mohou mít rychlý a výrazný dopad na tržní sentiment.
Mezi investory a analytiky však panovala jen malá shoda na tom, co by Bidenovo oznámení mělo pro trhy v krátkodobém horizontu znamenat, a pondělní pohyby byly zřejmě ovlivněny jinými faktory.
Mezi ně patří: nedávné poklesy cen akcií, které se zpočátku soustředily převážně na technologický sektor, ale koncem minulého týdne se rozšířily.
Údaje zveřejněné 11. července, které ukazují zpomalení inflace, vyvolaly velkou rotaci z velkých technologických akcií do akcií malých a středních společností. Ty dříve zaostávaly za většími akciemi a jsou považovány za větší beneficienty, pokud Federální rezervní systém v nadcházejících měsících sníží úrokové sazby.
I ony však v posledních dnech klesaly, což připravilo půdu pro pondělní oživení, které se týkalo akcií velkých i malých společností.
V předchozích týdnech výnosy dlouhodobých amerických státních dluhopisů rostly, když se zdálo pravděpodobnější, že republikáni mohou získat kontrolu nad Kongresem i Bílým domem.
Zvyšovalo to šance, že by republikáni mohli prosadit daňové škrty, které by zvýšily rozpočtový deficit a inflační tlaky.
V pondělí se výnosy dlouhodobějších státních dluhopisů zpočátku snížily – pravděpodobně v důsledku horších vyhlídek na vítězství republikánů – ale před obědem amerického času tento pohyb obrátily.
Na konci seance se výnosy desetiletých státních dluhopisů USA ustálily na úrovni 4,259 %, což je více než v pátek, kdy činily 4,238 %.
Sledujte trh s dluhopisy jako indikátor ekonomického sentimentu. Změny výnosů státních dluhopisů často odrážejí očekávání ohledně budoucí inflace a ekonomického růstu.
Někteří investoři se domnívají, že nedávné pohyby na trhu nesouvisejí ani tak s politikou, Fedem nebo dokonce inflací, jako spíše s tím, co považují za nebetyčně vysoké ocenění akcií.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.