Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dojde na světových akciových trzích ještě k dalšímu retestu letošních minim?

Dojde na světových akciových trzích ještě k dalšímu retestu letošních minim?

Dojde na světových akciových trzích ještě k dalšímu retestu letošních minim?

Trhy zažívají překotné týdny. A to nejen trhy akciové, ale i komoditní. Rychlý pokles hlavních akciových indexů vyvrcholil v pondělí 23. 3., aby pak během následujících 3 dnů v podstatě velkou část ztrát umazaly.

Například hlavní index Dow Jones tak od úterý do čtvrtka rostl o víc jak 21 %. Tím se dokonce dostal zpět do býčího trendu.

Graf vývoje DJIA
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nejrůstovější bylo přitom úterý, kdy si Dow Jones připsal počtem bodů vůbec největší růst v historii. Stalo se tak přesně týden po naopak historicky největším bodovém propadu.

Zlato může zažít silný růst

Podobné pohyby se odehrávaly i na komoditním trhu, když zlato ve stejný den zpevnilo o více jak 6 % a stříbro o více jak 8 %.

Na trhu však panuje nedostatek fyzického zlata, které vzhledem k restrikcím způsobeným koronavirem není možné nejen plně těžit, ale především přepravovat. Dostat se tak ke zlatým cihličkám v česku je teď téměř nemožné.

Graf vývoje ceny zlata
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jeho reálná cena tak může být o více jak 10 % vyšší než toho, které je v podobě derivátů obchodováno na světových burzách.

Levné nákupy

Optimismu na trzích dodala zejména zpráva o blížícím se schválení ekonomického stimulu ve výši 2 bilionů dolarů americkým Senátem. O něj se opíral i růst až do čtvrtka, ve kterém hráli roli i technické parametry.

Mnoho obchodníků bylo nuceno uzavírat krátké pozice, jejichž výše se odhaduje na stovky miliard dolarů. Akcie se při svých cenových minimech navíc staly atraktivním artiklem. Sem spadají zejména ty z řad leteckých nebo těžebních společností, na něž široce cílí i zmiňovaný ekonomický balíček.

Není proto divu, že u mnohých společností došlo k pozitivní změně doporučení na jejich akcie. Namátkou lze jmenovat třeba doporučení Deutsche Bank u Apple, American Airlines, United Airlines, Delta Airlines, JetBlue a Southwest Airlines z „hold“ na buy, doporučení Goldman Sachs na akcie Ross Stores ze „sell“ na „buy“ či doporučení JPMorgan u akcií Kraft Heinz z „neutral“ na „overweight“.

Zastavení propadu nebo jen krátký oddech?

Trh se sice dostal z teritoria a na malý okamžik se vymanil z medvědího trendu, ale jak ukazuje historie, rozhodně ještě nemá vyhráno. Tomu nasvědčoval i páteční obchodní den, kdy se od rána evropské akciové indexy pohybovaly v červených číslech a nakonec jej takto i zakončily. Později se přidaly i ty americké.

Pokud se podíváme na graf z doby poslední ekonomické krize v roce 2008, uvidíme, že i po silném propadu akcií, během kterého začal americký FED se silným kvantitativním uvolňováním a říjnovém záchranném balíčku, došlo na krátkodobé procentuálně silné růsty.

Pohyby cen akcií po jejich silném propadu a ekonomických stimulačních nástrojích v roce 2008-2009. Zdroj Yahoo Finance
Pohyby cen akcií po jejich silném propadu a ekonomických stimulačních nástrojích v roce 2008-2009. Zdroj Yahoo Finance

To však nezabránilo v nastoupeném medvědím trhu a vytvoření nových minim o několik měsíců později. Teprve poté se vytvořila plynulejší růstová trajektorie.

Trhy budou dále pod tlakem

Důležité také je, jak se bude vyvíjet pandemie viru COVID-19, která je motorem současných turbulencí na trzích. USA ve čtvrtek v počtu evidovaných infikovaných osob předstihly Čínu a to podle mnohých expertů to hlavní má ještě před sebou.

Prezident Trump sice naznačil, že zvolňování restrikcí by mohlo nastat již od velikonoc, oponenti však namítají, že v té době bude nákaza v USA vrcholit a takové datum je nereálné.

Je také možné, že americká vláda přijde s dalšími opatřeními na podporu ekonomiky. Nakolik by takovéto kroky za dané situace měly potenciál nastartovat pozitivní sentiment na trzích, je však diskutabilní.

Mnohé firmy sahají k úsporám a propouštěním. Ve čtvrtek zveřejněná čísla ukazují, že jen v minulém týdnu o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech požádalo rekordních téměř 3,3 milionů osob.

Mnohé centrální banky a vlády doporučují, aby banky a firmy pozastavily vyplácení dividend. Jejich výpadek může dále tlačit pozornost od akcií směrem k jiným aktivům, například drahým kovům nebo kryptoměnám.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo