Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » [Indexy] Analýza 3. 3. 2020 – Vstoupili jsme do medvědího trhu?

[Indexy] Analýza 3. 3. 2020 – Vstoupili jsme do medvědího trhu?

[Indexy] Analýza 3. 3. 2020 – Vstoupili jsme do medvědího trhu?

Globální rozšíření koronaviru "konečně" zatřáslo s akciovými trhy. Americké akcie zažily nejhorší týden za poslední dekádu. S&P 500 propadlo o 11% během 5 dní, Dow Jones klesl na nejnižší hodnoty od loňského června.

Jedná se jen o krátkodobou cenovou korekci, nebo jsme právě vstoupili do dlouhodobého medvědího trhu?

Obrat trendu, ano či ne?

Propad na denních grafech hlavních akciových indexů je opravdu znatelný. Z technického hlediska mě před jakýmkoliv vstupem do dlouhé pozice varuje protržení obou dlouhodobých klouzavých průměrů 100 a 200.

Tento signál je zpravidla vnímán jako obrat trendu.

Z hlediska price action svíčkových vzorů se však v pátek na mnoha indexech, včetně evropských, vytvořil pěkný býčí pin bar. Ani tato svíčka však pro mě není dost přesvědčivá, aby můj výhled pro nadcházející 2 týdny byl pozitivní.

Jak lze vyčíst z grafů, propad o další stovky (v příp. S&P) nebo o tisíce bodů (v příp. Dow) není nic nereálného. Žádná blízká a výrazná, několikrát otestovaná, úroveň supportu není k mání.

Osobně doporučuji nyní zaměřit pozornost na hodnotu 2 340 u S&P a hodnotu 21 700 u Dow. To jsou cenové low-swingy ze zatím posledního většího výplachu akcií ze závěru roku 2018 (konkrétně přímo z Vánoc 24.12.2018). Na grafech to jsou supportní linky vyznačené úplně dole.

Byl bych překvapený, kdyby Fed dovolil průraz i pod tyto hodnoty. Pokud ano, jednalo by se o více než 20procentní cenový skok dolů, a tedy oficiální nástup medvědího trhu.

Jinak indexy nakupovat nebo prodávat za stávající hektické nálady na trzích bych se raději vyhnul. Sentiment na trzích můžou rychle změnit k lepšímu zprávy o mimořádných sníženích úrokových sazeb. Stejně tak negativní zprávy o koronaviru (např. větší expanze viru do Afriky, zrušení Olympiády v Tokiu atd.) nebo o ekonomické recesi způsobené zpomalenou výrobou v Asii mohou potopit cenu ještě mnohem níž.

Na trhu bych si nejprve přál vidět nějakou stabilizaci, tj. zamrznutí ceny v úzkém pásmu, až potom nějaký svíčkový pattern jako právě ten páteční pin bar, a pak bych začal uvažovat o longu/shortu.

V delším časovém výhledu podle týdenních grafů vidíme, že o skutečný market crash se zatím nejedná. Na S&P se cena teprve dotkla 100denního klouzavého průměru. To v lednu/únoru 2016 a prosinci 2018 situace vypadala daleko pochmurněji.

Jaké fundamentální zprávy působily na akciový trh nejvíce?

Začněme napřed tím, co na poslední chvíli polilo akcie živou vodou v pátek večer. Jerome Powell, předseda Fedu, se nechal slyšet, že centrální banka monitoruje situaci kolem viru a ekonomiky, a bude jednat podle potřeby.

Powell dodal, že „fundamentální ukazatele ekonomiky zůstávají silné.“

Přesto trhy v noci z neděle na pondělí otevřely gapem na nižších hodnotách. Gap byl vyplněn a akcie opět mírně porostly potom, co se Bank of Japan připojila k Fedu a vydala tiskovou zprávu, že „odpovídající opatření“ budou provedena.

Celkově se prozatím do pondělního odpoledne (17:00) propad indexů zastavil. Spekuluje se, že Fed v březnovém zasedání sníží sazby rovnou o 0,5%. Trhy nyní stoprocentně očekávají, že australská centrální banka na úterním zasedání (3. 3.) sníží sazby, otázka je jen o kolik?

Tolik z hlediska pozitivních zpráv. Jinak trhy drtila jedna špatná novinka za druhou.

Světová zdravotnická organizace průběžně zvyšovala riziko pandemie. Společnosti hlásí úpadek prodejů a snížené předpovědi zisků, naposledy tak učinil Microsoft. Analytici z Oxford Economics prohlásili, že epidemie může smazat více než 1 bilion dolarů z globálního HDP.

Kompozitní PMI (průmyslový i služební sektor) ve Spojených státech vykázal kontrakci poprvé od roku 2013. Čínské výrobní PMI kleslo na historicky nejníže naměřené hodnoty.

Německo zpřísňuje hraniční kontroly a Švýcarsko zrušilo každoroční ženevskou Motor Show (zdroj). První případy koronaviru se objevily v Mexiku a Nigérii, africké nejlidnatější zemi.

Investiční příležitosti

Abychom dnešní shrnutí ukončili na pozitivní vlně, tak zdůrazněme jednu věc. Právě kvůli padajícím akciím poskytuje současnost výbornou šanci pro dlouhodobé nákupy akcií ryze investičního charakteru, např. jako součást spoření na důchod.

Není nutné se spoléhat na výnosy z běžných spořících účtů a penzijních připojištění v řádu 1-2 %, jestliže se akcie dostanou do podhodnoceného teritoria. Např. tradiční firmy z řad dividendových králů se jeví být výtečnou příležitostí pro každého, kdo má trochu peněz navíc ušetřených na bankovním účtu.

Ostatně na Finexu jsme nedávno psali i 5 nejzajímavějších dividendových ETF.

Myslíte si, že aktuální reakce trhu na epidemii koronaviru jsou přehnané? Nebo očekáváte ekonomickou recesi a ještě větší krach?

Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

Nic nenalezeno!

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo