Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dobrá zpráva pro motoristy. Těžba ropy v USA se šplhá na nové rekordy!

Podle Úřadu pro energetické informace dosáhne v příštích dvou letech těžba ropy v USA rekordních hodnot. Co to znamená pro světové trhy s ropou.

Publikováno
Dobrá zpráva pro motoristy. Těžba ropy v USA se šplhá na nové rekordy!
Zdroj: depositphotos.com

Produkce ropy v USA dosáhne v příštích dvou letech rekordních čísel. Poroste ale pomaleji, uvedl v úterý Úřad pro energetické informace USA (EIA). Aktivita vrtných plošin se totiž mírně snižuje, což bude kompenzováno vyšší efektivitou těžby.

Produkce ropy v USA letos vzroste o 290 000 barelů za den na rekordních 13,21 milionu barelů denně, uvedla EIA ve svém krátkodobém energetickém výhledu.

Úřad také předpovídá, že těžba OPEC+, s výjimkou Angoly, která blok opustila v lednu, v letos klesne o 620 000 barelů denně na 36,44 milionu barelů denně. To je výrazně méně než pětiletý průměr 40,2 milionu barelů denně před pandemií covid-19.

OPEC se pokusí udržet vyšší ceny

Páteční průzkum agentury Reuters zjistil, že těžba ropy členů Organizace zemí vyvážejících ropu v prosinci vzrostla, protože nárůsty v Angole, Iráku a Nigérii kompenzovaly pokračující škrty ze strany Saúdské Arábie a dalších v širší alianci OPEC+.

Přestože se pak má těžba v USA v letech 2024 a 2025 vyšplhat na nové rekordy kvůli efektivitě vrtů, růst nabídky se zpomalí. Neboť je v roce 2023 vzrostla nabídka americké ropy o milion barelů denně (zatímco na letošek se počítá se zmíněnými 290 000 barely denně).

Z hlediska poptávky EIA očekává růst celosvětové spotřeby kapalných paliv v roce 2024 o 1,4 milionu barelů denně a 1,2 milionu v roce 2025, což je výrazně méně než růst o 1,9 milionu v roce 2023.

Lehký pokles průměrné ceny za barel

Nižší růst spotřeby odhaduje EIA kvůli slabší čínské ekonomice, a kvůli ukončení růstového období souvisejícího s obnovou po pandemii covid-19.

Očekává se, že ceny za globální referenční ropu Brent budou v roce 2024 v průměru 82 dolarů za barel a v roce 2025 79 dolarů. EIA varovala, že zvýšené napětí na Blízkém východě a útoky na lodě v Rudém moři by mohly narušit obchodní toky a tlačit ceny nahoru.

“Předpokládáme, že OPEC+ omezí těžbu, aby zabránil poklesu cen, ale stále očekáváme, že světová produkce překročí spotřebu do poloviny roku 2025, a tudíž se zásoby ropy zvýší,” napsala EIA ve své zprávě.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎