Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké ukazatele sledují analytici při odhadování budoucích cen ropy?  

Publikováno
Jaké ukazatele sledují analytici při odhadování budoucích cen ropy?  

Vysoká volatilita v kombinaci se schopností reagovat na data z trhu činí z ropy oblíbený instrument pro online trading. Tento článek vám prozradí, které tržní ukazatele sledovat, abyste dokázali dění na ropných trzích patřičně zpeněžit.

Netřeba dodávat, že ropa je hybnou silou dnešní světové ekonomiky, což z ní dělá nejobchodovanější komoditu na světě. Díky charakteristikám, jako je zajímavá volatilita ropy v průběhu obchodního dne anebo hojnost ekonomických a technických indikátorů, které pomáhají předvídat směřování ceny ropy v krátkodobém horizontu, si však ropa našla své příznivce i mezi obchodníky na finančních trzích. Na ropě se zkrátka pořád něco děje a pokud jste připraveni, máte šanci přijít si na potenciálně velmi zajímavé zisky.

Obsah tohoto článku

Makroekonomické fundamentální indikátory

Zásoby ropy

Zásoby ropy jsou indikátorem, který ukazuje množství ropy aktuálně uskladněné pro budoucí použití. Stav tohoto ukazatele a jeho změny v průběhu času dávají traderům představu o vývoji produkce a spotřeby ropy za určité období. Tento ukazatel zveřejňuje EIA (Energy Information Administration) každou středu v 16:30 našeho času a zahrnuje veškerou americkou ropu, která je v daném okamžiku skladována v rafinériích, v ropovodech a v terminálech ropovodů.

Zveřejnění zásob ropy je téměř vždy provázeno vyšší volatilitou, protože se jedná o zprávu zásadního významu. Proto byste měli být v době zveřejnění této zprávy obezřetní.

Platí, že pokud zásoby ropy postupně rostou, pak to naznačuje, že produkce převyšuje poptávku, což by mělo vést ke snížení cen energií. A naopak, pokud zásoby ropy klesají, pak poptávka převyšuje nabídku a cena ropy by měla stoupat.

Měsíční reporty OPEC

OPEC je organizace zemí vyvážejících ropu, kterou v současnosti tvoří 13 členských zemí (Alžír, Angola, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon, Írán, Irák, Kuwait, Libye, Nigérie, Saúdská Arábie, Spojené Arabské Emiráty a Venezuela).

Tyto země kontrolují 40 % globální nabídky ropy a až 75 % celkových zásob. Není proto divu, že tento report má na ceny ropy naprosto zásadní vliv.

Ostatně, jaký vliv mají na cenu ropy zprávy týkající se aktivit OPEC, to ukazuje následující graf.

Ropa typu WTI v době zprávy WSJ dne 21. 11. 2022
Ropa typu WTI v době zprávy WSJ dne 21. 11. 2022

Zde vidíme, že 21. listopadu 2022 WSJ publikoval zprávu, že OPEC zvažoval zvýšení produkce ropy o 500 000 barelů denně. Cena ropy WTI okamžitě klesla z 80 USD za barel k ceně 76 USD. Ropa Brent klesla z 87 na 83 USD za barel. Několik hodin poté však OPEC tuto zprávu dementoval a cena ropy vyskočila zpět na původní úrovně.

Co z toho plyne? Bez sledování zpráv a reportů OPEC se v dlouhodobém horizontu úspěšně ropa obchodovat nedá. To platí tím spíše, pokud obchodujete ropu swingově a chcete držet pozice na ropě v řádu několika týdnů či měsíců.

Ekonomické ukazatele

Z ekonomických ukazatelů je pro obchodování ropy důležité sledovat zejména vývoj HDP (hrubý domácí produkt) a PMI (index nákupních manažerů), a to zejména pro velké ekonomiky, jako jsou například USA, Čína, Japonsko, Německo atd.

Důvodem sledování těchto ukazatelů je, že pokud ekonomika rychle roste, bude pravděpodobně spotřebovávat více ropy, tudíž poptávka po ropě by měla růst, což by mělo tlačit cenu ropy směrem nahoru. V opačném případě, když ekonomika směřuje do recese, by omezení poptávky mělo cenu ropy vést spíše k poklesu.

Vliv ukazatele PMI na cenu ropy máme na grafu č.2, kde je ropa typu Brent na 5minutovém grafu.

Ropa Brent na 5 min grafu po reportování PMI v Číně
Ropa Brent na 5 min grafu po reportování PMI v Číně

Na grafu je situace, kdy 1. 3. 2023 Čína reportovala informace PMI. Tato data byla výrazně lepší, než se čekalo. Okamžitě po uvedení zprávy následoval rychlý pohyb ropy směrem nahoru, protože silná ekonomická data naznačila silnější ekonomický růst po obdobích útlumu daných covidovými opatřeními.

Jak na obchodování ropy v praxi?

Pokud vás zajímá možnost nahlédnout do světa obchodování ropy, autor tohoto článku bude mít v sobotu 15. 4. 2023 od 14:00 přednášku “Jak se stát úspěšným obchodníkem s ropou: Základní principy a strategie” na konferenci MoneyExpo Praha 2023.

Těším se na vás!
Petr Lajsek, Purple Trading

Kromě výše zmíněné přednášky Petra Lajska na vás na konferenci čeká mnoho dalších zajímavých přednášek, diskusních panelů nebo doprovodného programu v podobě virtuální reality a čítárny odborné literatury. Přijďte se opět společně osobně potkat a probrat finanční trhy a další možnosti investování probrat ze všech stran.

➡️ Vstup na konferenci je ZDARMA, stačí se jen ZAREGISTROVAT.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎