Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Do této směšně levné akcie se Warren Buffett zamiloval už před více než 30 lety!

Zjistěte, proč je investice do oblíbené akcie Warrena Buffetta stále chytrým krokem. On sám ji drží přes 30 let a za tu dobu mu vydělala miliardy dolarů.

Do této směšně levné akcie se Warren Buffett zamiloval už před více než 30 lety!
Zdroj: depositphotos.com

Investoři často váhají, když se jim zdá, že je cena akcie prémiová. Pokud však zváží širší souvislosti, můžou odhalit skrytou hodnotu a najít v ní výhodnou koupi.

Hodnotový přístup ke stockpickingu ztělesňuje miliardář Warren Buffett. Své jmění nashromáždil nákupem hodnotových akcií s cílem maximalizovat dlouhodobé výnosy. Díky této strategii jeho Berkshire Hathaway trvale překonává index S&P 500.

Jedna z jeho nejoblíbenějších akcií, kterou drží už přes 30 let, je poměrně levná i když se tak na první pohled nemusí tvářit.

Společnost Coca-Cola

Snad nejpřesvědčivějším důvodem pro investici do společnosti Coca-Cola je její obchodní model. Na rozdíl od mnoha jiných nápojových společností se Coca-Cola odklonila od stáčení do lahví. Místo toho prodává ochucené koncentráty místním nezávislým stáčírnám.

To společnosti umožňuje soustředit se na její hlavní kompetenci: marketing. Tím, že se zbavila provozních rizik spojených s výrobou a distribucí, může Coca-Cola udržovat stálý cash flow i v náročných ekonomických podmínkách.

Společnost pravidelně inkasuje licenční poplatky bez ohledu na výrobní náklady, které vznikají stáčírnám.

Jaký to má dopad?

Společnost Coca-Cola je dojná kráva – slangový výraz pro společnosti, které nemusí nutně dosahovat velkého ročního růstu, ale jsou schopny generovat peněžní toky v dobrých i špatných časech.

V tomto duchu Coca-Cola v pandemií zmítaném roce 2020 vydělala čistý zisk v hodnotě téměř 7,8 miliardy dolarů, což je o mírných 14 % méně než v roce 2019.

Provozní peněžní tok ve výši více než 9,8 miliardy dolarů byl i v tomto roce navzdory protivětru na dohled 10,5 miliardy dolarů z roku 2019.

A obě čísla byla v loňském roce mnohem vyšší, což podtrhuje odolnost společnosti spolu s její pomalou, ale stabilní růstovou trajektorií.

Coca-cola je známá pro svůj ikonický kolový nápoj. Její portfolio však dalece přesahuje rámec jejího stejnojmenného produktu.

Vlastní celou řadu sycených nápojů, jako je Sprite a Barq’s, a také nesycených nápojů, jako jsou džusy Minute Maid, čaj Gold Peak nebo voda Dasani. Díky této rozmanité nabídce výrobků má Coca-Cola co nabídnout každému spotřebiteli bez ohledu na jeho chuťové preference.

Obrovský rozsah společnosti navíc poskytuje řadu výhod. Společnost může agresivněji inzerovat a využít své velikosti k vyjednávání výhodných podmínek s distributory a maloobchodními partnery.

Akcie Coca-cola

Konečným cílem každé investice je její návratnosti. Podíl Berkshire v Coca-Cole ve výši 25 miliard dolarů není výjimkou. Buffettův zájem o akcii vychází ze schopnosti společnosti trvale přeměňovat rostoucí tržby na rostoucí zisky, z nichž je velká část rozdělována akcionářům ve formě dividend.

Historicky jsou přibližně tři čtvrtiny zisku společnosti vyplaceny v dividendách.

V roce 2021 vygenerovalo 400 milionů akcií Coca-Cola společnosti Berkshire 736 milionů dolarů v dividendách.

Působivé je, že společnost zvyšuje dividendy již 62 let po sobě. To ji řadí do skupiny těch nejlepších dividendových akcií, kterým se přezdívá dividendoví králové.

Jsou akcie Coca-Cola skutečně levné?

Přestože historie a rodokmen společnosti Coca-Cola jsou přesvědčivé, někteří investoři mohou váhat kvůli jejímu ocenění. Akcie jsou v současné době oceněny na 25násobek klouzavého zisku (P/E poměr) a více než 22násobek předpokládaného zisku na akcii na následujících 12 měsíců. Podle běžných oceňovacích měřítek tedy nejsou levné.

Aktuální vývoj akcií Coca-Cola

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nicméně “levné” je relativní pojem. Faktory, jako je schopnost společnosti udržet současnou úroveň rizika, hospodářské výsledky nebo růst, mohou lépe definovat, jak levná, nebo drahá akcie je. Z tohoto pohledu jsou akcie Coca-Coly skutečně levné.

Když Berkshire Hathaway začala po krachu na trhu v roce 1988 nakupovat akcie Coca-Coly, zaplatila za ně přibližně 17násobek klouzavého zisku.

Následné nákupy se uskutečnily za poměry ceny k zisku (P/E) na úrovni 20násobku. Přesto cena akcií Coca-Coly od doby, kdy je Buffett v polovině 90. let přestal kupovat, prudce vzrostla a nadprůměrné ocenění akcií nebránilo jejich výkonnosti

Warren Buffett jednou prohlásil:

Cena je to, co zaplatíte, hodnota je to, co dostanete.

To dokonale platí pro akcie Coca-Cola. Ačkoli akcie mohou mít vysoký poměr ceny k zisku, hodnota, kterou nabízejí, je může být stále výhodná.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.