Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dejte si pozor: 2 největší pasti, do kterých můžete nyní spadnout!

S indexem S&P 500 v blízkosti rekordních hodnot se mnozí investoři potýkají s otázkami, kdy a jak investovat. Zde jsou dvě největší chyby, kterým byste měli v aktuálním finančním prostředí rozhodně předejít.

Dejte si pozor: 2 největší pasti, do kterých můžete nyní spadnout!
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 si v loňském roce polepšil o 24,2 %, protože známky odolnosti ekonomiky vzbuzovaly v investorech stále větší důvěru v měkké přistání ekonomiky. Tedy scénář, kdy Federální rezervní systém úspěšně dostane inflaci pod kontrolu, aniž by způsobil recesi.

Tato dynamika se přelila i do roku 2024. Během tříměsíčního období, které skončilo v březnu, se index S&P 500 posunul o dalších 10,2 %, což představuje druhý nejvyšší výkon v prvním čtvrtletí za posledních deset let.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku 2023

Ještě působivější je, že index letos již dosáhl 22 rekordních maxim. Podobný růst může investory donutit přemýšlet. Problém však je, že se myšlenky často stočí špatným směrem.

Zde jsou dvě nejhorší chyby, které mohou investoři právě teď udělat.

Chyba 1: Vyhýbání se akciovému trhu nebo prodej akcií bez dobrého důvodu

Isaac Newton kdysi řekl: “Co jde nahoru, musí jít dolů.” Toto axiomatické tvrzení je nevyvratitelné, pokud jde o gravitaci, ale investoři by nikdy neměli tuto logiku aplikovat na finanční svět. Akciový trh není povinen po svém vzestupu klesat.

Ve skutečnosti byla investice do indexu S&P 500 na jeho vrcholu historicky chytrým rozhodnutím, jak nedávno napsali stratégové z JPMorgan Chase: “Za posledních 50 let platilo, že pokud byste investovali do indexu S&P 500 na historickém maximu, vaše investice by byla o rok později výše v 70 % případů, přičemž průměrný výnos by činil 9,4 % – oproti 9% průměru při investování v jakémkoli okamžiku.”

S ohledem na tento fakt je nejhorší chybou, kterou mohou investoři v současné době udělat, vyhýbat se akciovému trhu nebo prodávat akcie jen proto, že se obávají možné korekce.

Citujme také slavného investora Petera Lynche, který prohlásil: “Mnohem více peněz ztratili investoři, kteří se na korekce připravovali nebo se je snažili předvídat, než kolik jich ztratili při samotných korekcích.”

Aby bylo jasno, nelze tvrdit, že americký akciový trh v nadcházejících měsících určitě poroste. Pouze poukazujeme na to, že vrcholů trhu se není třeba obávat. Důležitější je, že si trpěliví investoři v minulosti vedli docela dobře.

Index S&P 500 se za posledních dvacet let přinesl návratnost okolo 570 %, což představuje složenou roční míru růstu 10 % – přestože v tomto období prodělal tři medvědí trhy a sedm korekcí.

Chyba 2: Propadnout strachu z promeškání příležitosti

Existuje ještě druhá chyba, neméně nebezpečná než ta první, které se investoři musí vyvarovat: propadnout strachu z promeškání příležitosti (FOMO).

I ti nejvyrovnanější investoři mohou být v pokušení ignorovat fundamenty a honit se za dynamikou, když akciový trh prudce roste, ale nákup akcií bez ohledu na jejich cenu se jim nakonec vymstí.

Skvělým příkladem je frenetické nadšení kolem umělé inteligence (AI). Je pravděpodobné, že umělá inteligence v příštích desetiletích změní svět, možná více než jakákoli jiná technologie v historii lidstva. Stejně jako nyní považujeme mobilní telefony a internet za samozřejmost, budou lidé v budoucnu za samozřejmost považovat samořídící auta a autonomní roboty.

To však neznamená, že je každá AI akcie výhodnou investicí.

A co je důležitější, ani ty nejlepší AI akcie se nevyplatí kupovat za každou cenu. Investoři musí při investování svých peněz na trhu vždy zvažovat ocenění.

Warren Buffett se k tomuto tématu vyjádřil ve svém dopise akcionářům Berkshire Hathaway z roku 1982, když napsal: “Příliš vysoká nákupní cena za akcie vynikající společnosti může zrušit účinky následného desetiletí příznivého vývoje podnikání.”

S ohledem na tuto skutečnost se index S&P 500 v současné době obchoduje za 20,5násobek forwardových zisků, což je výrazná prémie oproti desetiletému průměru (17,7násobek).

To znamená, že se mnoho akcií obchoduje za zvýšené ocenění, takže investoři by měli být v současném tržním prostředí obzvláště opatrní. Citujme ještě jednou Buffetta: “Buďte bázliví, když jsou ostatní chamtiví.”

Slovo závěrem

Dvěma nejhoršími chybami, kterých se nyní mohou investoři dopustit, jsou vyhýbání se akciovému trhu nebo prodej akcií bez dobrého důvodu a propadnutí strachu ze zmeškání příležitosti.

Index S&P 500 si historicky vedl z rekordních hodnot docela dobře, ale ani ty nejlepší akcie se nevyplatí kupovat za každou cenu. Investoři by měli při nákupu akcií vždy zvažovat jejich ocenění a nikdy by neměli kupovat akcie, které nejsou připraveny se držet nad hladinou i při poklesu trhu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.