Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Příslib Elona Muska: Tesla představí nový revoluční produkt již v srpnu!

Vize Elona Muska o samořízených automobilech a plán společnosti Tesla na robotické taxi vyvolala novou vlnu diskuzí. V Číně už to není sci-fi.

Publikováno
Příslib Elona Muska: Tesla představí nový revoluční produkt již v srpnu!
Zdroj: depositphotos.com

Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a majitel sociální sítě X, vyvolal rozruch kolem budoucnosti autonomních vozidel.

V pátek oznámil, že Tesla 8. srpna představí dlouho očekávané robotaxi, což po skončení obchodování ve Spojených státech způsobilo 6% nárůst akcií Tesly.

Vývoj akcií Tesly za poslední týden

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Autonomně řízené vozy zatím Tesla neumí

Snaha společnosti o plně samořídící automobil je předmětem zájmu a spekulací již několik let. Musk je hlasitým zastáncem technologie autonomních vozidel a zdůrazňuje její význam jako jednoho z nejdůležitějších produktů společnosti Tesla.

Musk předpokládá, že vozidla Tesla vybavená schopností plně samostatného řízení se budou vyvíjet prostřednictvím aktualizací softwaru a postupně zlepšovat své jízdní schopnosti.

Očekává se, že nakonec budou tyto vozy fungovat jako plně autonomní taxíky, které budou svým majitelům generovat příjmy poskytováním taxislužby bez lidského řidiče.

Muskova vize se potýká s problémy a překážkami

V dubnu 2019 Tesla předpověděla, že do roku 2020 začne robotaxi provozovat, přičemž autonomní vozy budou mít životnost 11 let, ujedou 1 milion kilometrů a budou generovat zisk 30 000 dolarů ročně.

Poznámka

Navzdory očekávání a odvážným slibům je cesta k budoucnosti bez řidiče pomalá a na trh zatím nebylo uvedeno žádné zcela autonomní vozidlo.

Samořídící systém Tesla je v současné době k dispozici k vozům Tesla Model 3, za cenu 12 000 dolarů (navíc k pořizovací ceně vozu cca 40 000 dolarů).

Online popis společnosti však obsahuje zřeknutí se odpovědnosti, kde firma uvádí, že aktuální funkce “vyžadují aktivní dohled řidiče a nečiní vozidlo autonomním”.

Robotaxi jiných společností

Tesla není jedinou společností, která usiluje o autonomní služby sdílené jízdy. Tuto technologii vyvíjejí i další společnosti, například Waymo, dceřiná společnost mateřského Alphabetu, a Cruise, dceřiná společnost General Motors.

I tyto firmy se však potýkají s vlastními problémy. Cruise zastavila své testování po incidentu, kdy jeden z jejích samořízených vozů srazil a táhl za sebou chodce, což vedlo k vyšetřování americkým ministerstvem spravedlnosti.

Společnost Waymo pak musela stáhnout svá vozidla poté, co dva její vozy během několika minut narazily do stejného tahače.

V Číně se ale autonomním taxíkům daří. Apollo Go od tamní AI a vyhledávací společnosti Baidu před měsícem spustila v některých částech Wuhanu svou nonstop taxislužbu s taxíky bez řidiče.

K lednu 2024 Apollo Go poskytla více než 5 milionů jízd a aktivně rozšiřuje své plně autonomní přepravní služby do dalších míst.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎