Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínské akcie dál klesají. Vláda slíbila pomoc, ale zatím zůstalo pouze u slov

Čínská vláda slíbila podporu finančních a kapitálových trhů. Sliby ale postrádají konkrétní rámec. Investoři se navíc bojí útlumu mezinárodního obchodu po volbách v USA.

Publikováno
Čínské akcie dál klesají. Vláda slíbila pomoc, ale zatím zůstalo pouze u slov

Důvěra investorů v čínské akciové trhy v pondělí poklesla a indexy dále ztrácely. Hang Seng kopíroval klesající trend z minulého týdne a uzavřel s poklesem o 0,2 % na hodnotě 15 510,01.

Tento pokles navázal na 2,6% pokles z předchozího týdne. Podobně se o srovnatelnou hodnotu snížil i index Hang Seng Tech, zatímco index Shanghai Composite zaznamenal pokles o 1 %.

Vývoj Hang Seng indexu v uplynulém týdnu

Faktory zvyšující tlak na čínské trhy

K nevýraznému výkonu trhu přispělo několik faktorů. Patří mezi ně absence razantních vládních podpůrných opatření a hrozící geopolitické napětí.

Nedávné prohlášení Čínské komise pro regulaci cenných papírů investory neuklidnilo, protože postrádalo jasnou strategii na posílení důvěry investorů nebo stabilizaci akciového trhu.

Geopolitický vývoj také vrhl stín na obchodní aktivity. Vyhlídka na uvalení vysokých cel na čínské zboží v případě znovuzvolení Donalda Trumpa představuje významnou hrozbu pro obchodní vztahy a má potenciál prohloubit obavy investorů.

Trh také reagoval na zprávu o odstoupení hvězdného manažera čínských fondů Wang Yaweie z každodenního řízení jeho investiční společnosti Qianhe Capital.

Toto oznámení, které bylo učiněno o víkendu, podpořilo spekulace v souvislosti se zvěstmi na sociálních sítích o Wangově zadržení vládou a možné likvidaci produktů jeho fondu v rámci širšího vyšetřování korupce ve finančním sektoru.

To jsou nejnovější faktory, které tlačí čínské akcie dolů, ale obecně jde o dlouhodobější problém, o kterém jsme již informovali.

Širší rámec čínského poklesu

V letošním roce index Hang Seng poklesl o téměř 9 %, vykazuje tak nejhorší výkonnost mezi globálními benchmarky.

Podle statistického úřadu navíc čínský výrobní sektor v lednu klesl již čtvrtý měsíc v řadě, což ještě zvyšuje obavy o domácí poptávku.

Analytici, jako například Wang Jun ze společnosti BOC International, naznačují, že oživení akciového trhu závisí na stabilizaci klíčových ekonomických ukazatelů a zlepšení likvidity. Bez nich budou trhy pravděpodobně i nadále pod tlakem.

Nejvíce se situace dotýká velkých firem z indexu CSI 300, který za poslední 3 měsíce ztratil přes 15 %.

Vývoj CSI 300 za poslední 3 měsíce

Medvědí nálada se ale rozšířila i na menší čínské společnosti. Index CSI Smallcap 500 a index CSI 1000 byly silně zasaženy a klesly o 2,3 %, resp. 6,2 %.

Pozitivní obrat ale začátkem tohoto týdne zaznamenala například společnost Wuxi AppTec, která se po ujištění, že nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost žádné země, odrazila o 4 % na 45,45 HKD.

Podobně její dceřiná společnost Wuxi Biologics stoupla o 3,1 % na 17,30 HKD, přičemž obě se zotavily z výrazného 32% poklesu v předchozím týdnu.

Investoři se nyní potýkají s nejistotou, která je poznamenána přísliby regulačních orgánů ohledně stabilizace trhu, které postrádají konkrétní podrobnosti, geopolitickými riziky, jež ohrožují mezinárodní obchod, a řadou ekonomických ukazatelů, které naznačují, že oživení tržního sentimentu čeká náročná cesta.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎