Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chevron a Exxon Mobile mají velké plány pro budoucnost, je čas nyní investovat do těchto ropných akcií?

Exxon mobile vydal prohlášení o růstu svých tržeb a Chevron investuje do zelené energie. Bude to stačit na růst jejich akcií?

Publikováno
Chevron a Exxon Mobile mají velké plány pro budoucnost, je čas nyní investovat do těchto ropných akcií?
Zdroj: depositphotos.com

V případě ropných akcií můžeme pozorovat zajímavý fenomén. Velcí představitelé tohoto segmentu totiž vykázaly meziroční poklesy tržeb v řádu desítek procent, přičemž to nemělo žádný negativní vliv na hodnotu akcií.

Díky čemu jsou ropné akcie tak odolné a existuje možnost jejich dalšího růstu? To se dozvíte v tomto článku.

Korelační graf akcií Exxon Mobil a Chevron

Aktuální cena
Změna
ExxonMobil / XOM
Načítání
Načítání
Načítání
Chevron / CVX
Načítání
Načítání
Načítání

Plán společnosti Exxon Mobil počítá do roku 2027 se zvýšením ročních zisků o 14 miliard USD. Tento předpoklad byl vytvořen na základě ceny ropy, která by se měla pohybovat okolo 60 USD za barel.

Jakákoliv vyšší hodnota ropy bude společnosti pouze k dobru. Společnost také hodlá zúročit své investice v Guyaně a Brazílii.

Důvodem, proč je pro investory zajímavá společnost Chevron, je její snaha o investice do zelené energie. Investoři to považují za zajímavý krok v rámci diverzifikace.

Nově Chevron oznámil investici do společnosti ION Clean Energy, která disponuje technologií odstraňování a zachytávání uhlíku z ovzduší. Investice zatím má za sebou první kolo, při kterém bylo zainvestováno 45 milionů USD. Další kola financování budou ještě následovat.

Nyní se již pojďme blíže podívat na jednotlivé společnosti a přibližme si jejich současnou fundamentální situaci a technické postavení jejích akcií.

Exxon Mobil

Společnost Exxon Mobil si prošla v loňském roce výrazným propadem tržeb a vykázala meziroční pokles 15,68 %.

Ani výhled na tržby budoucí není nikterak pozitivní. Pro rok 2024 se očekává stagnace tržeb okolo 340 miliard dolarů. V roce 2025 se očekává opět menší pokles a to k hodnotě 338 miliard USD. Exxon Mobil vyplácí kvartální dividendu 0,95 USD za akcii.

Pokles tržeb ovšem nemá žádný vliv na cenu akcií Exxon Mobil. Ty se od roku 2023 obchodují v postranním trendu, který se odehrává na samotných cenových maximech. Doposud neproražené cenové maximum se nachází na hodnotě 120 USD. Proražení této rezistence může pomoci akciím k dalšímu výraznějšímu růstu.

Naopak, pokud dojde k cenovému poklesu pod hodnotu 100 USD, může akcie Exxon Mobil potkat výraznější cenový pokles, protože nejbližší support se nachází až na hodnotě 70 USD za akcii.

Vzhledem k negativní predikci tržeb by měli investoři vzít v potaz i tento negativní scénář.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti ExxonMobil
Měsíční akciový graf společnosti Exxon Mobil

Chevron

I společnost Chevron vykázala pokles tržeb, a to o 17,43 %. Pro rok 2024 se ovšem očekává mírný růst, a to na hodnotu 204,4 miliardy USD.

Pro rok 2025 se ovšem predikuje opět pokles tržeb, které by měly klesnout na hodnotu 198 miliard USD. Společnost vyplácí kvartální dividendu 1,63 USD za akcii.

Akcie Chevron se obchodují na hodnotě klesající trendové čáry. Pokud tato situace skončí průrazem, mohou akcie Chevron růst až na hodnotu nejbližší rezistence 170 USD za akcii. Průraz trhu nad tuto hodnotu otevře akciím cestu až na ATH.

Do růstového trendu se akcie dostaly po odrazu trhu od nejbližšího supportu na ceně 140 USD.

Díky tomuto testu se může v budoucnosti snížit validita supportu, což může podpořit cenový pokles v případě, že se trh od trendové čáry odrazí a bude pokračovat v down trendu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Chevron
Měsíční akciový graf společnosti Chevron

Závěr

V tomto článku jsme se zaměřili na akcie z ropného segmentu. Konkrétně jsme vyhodnocovali fundamentální stav společností Exxon Mobil a Chevron, které mají před sebou velké plány, ovšem v současnosti si prochází výrazným poklesem tržeb.

Akciím těchto společností propad tržeb ovšem nevadí a zajímavě rostou. Expanze společnosti Chevron do zelené energie a expanze společnosti Exxon Mobile do Brazílie, jsou největšími lákadly pro investory.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎