Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » ČEZu loni klesl zisk skoro o polovinu. Analytici očekávají výrazný pokles dividend

ČEZu loni klesl zisk skoro o polovinu. Analytici očekávají výrazný pokles dividend

ČEZu loni klesl zisk skoro o polovinu. Analytici očekávají výrazný pokles dividend

Energetická společnost ČEZ svojí bilancí za minulý rok předčila všechna očekávání, a to ne v zrovna dobrém smyslu. Její zisk totiž loni meziročně klesl o 45 % na 10,5 miliardy korun. I když by se celá situace dala považovat za neúspěch i tak ČEZ tuto bilanci bere jako pozitivní. Bude mít ale tato skutečnost nějaký vliv na cenu akcií ČEZ?

Odhady analytiků se nenaplnily

Pokles zisků společnosti ČEZ nepřekvapil jenom samotnou firmu, ale i analytiky, kteří s ničím takovým nepočítali a jejich odhady se nenaplnily. Jak už bylo zmíněno firma 19. března zveřejnila svoji loňskou bilanci, z které vyplývá, že její zisky poklesly o 45 % na 10,5 miliardy korun. Přičemž tržby firmy loni představovaly 184,5 miliardy korun a jejich reálný meziroční růst se pohyboval kolem 11 miliard korun.

čez zisk
Přehled ročních zisků společnosti ČEZ za posledních 18 let. Zdroj: ČEZ.cz

Provozní zisk ČEZ klesl loni před odpisy (EBITDA) o 8 % na 49,5 miliardy korun, čímž čistý zisk očištěný o vlivy nesouvisející s běžným hospodařením byl nižší o 37 % s 13,1 miliardami korun. I tak v tomto roce ČEZ předpokládá zvýšení EBITDA na 57 až 59 miliardy korun a s růstem čistého zisku kolem 17 až 19 miliard. Zisk se však mohl snížit o další 4 miliardy korun, kdyby předloni ČEZ nezískal 4,5 miliardy z prodeje akcií MOL. Firma navíc stále pokračuje v investování do energetických služeb, což potvrzuje i koupě stoprocentního podílu u německé firmy En.plus.

Vše bude mít dopad i na dividendy a akcie

Podle analytiků dividendy prodělají pokles, a to z 33 korun na 24 korun za akcii ČEZu i při zachování stoprocentního dividendového výnosu.  To však ještě může ovlivnit případná změna dividendové politiky nebo přidání části nerozděleného zisku akcionářům. I tak firma očekává spíše negativní reakce. Další otázkou však je, jaký velký vliv může mít tato situace na cenu akcii, když společnost ČEZ v minulém roce vydělal o 45 % méně, než v tom předešlém?

Kdo za to může?

Podle místopředsedy představenstva a ředitele divize financí Martina Nováka meziroční pokles čistého zisky o 8,5 miliardy reflektuje neopakovatelné jednorázové vlivy v celkové výši 7,5 miliardy korun v roce 2017. Další příčinou poklesu je také narovnání se společností Sokolovská uhelná a mimosoudní dohoda s bulharskou státní společností NEK.

Další negativní vliv na čistý zisk způsobily zejména rostoucí náklady na emisní povolenky pro výrobu, které činily 1,3 miliardy korun. Tedy tržní cena povolenek stoupla a zároveň s ní klesl objem bezplatného přídělu. Navíc v loni vzrostly stálé náklady na výrobu elektřiny u klasických zdrojů.

Jak celou situaci vnímáte vy? Stále byste investovali do akcií ČEZu? Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích. Děkujeme. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo