Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZu loni klesl zisk skoro o polovinu. Analytici očekávají výrazný pokles dividend

ČEZu loni klesl zisk skoro o polovinu. Analytici očekávají výrazný pokles dividend

Energetická společnost ČEZ svojí bilancí za minulý rok předčila všechna očekávání, a to ne v zrovna dobrém smyslu. Její zisk totiž loni meziročně klesl o 45 % na 10,5 miliardy korun. I když by se celá situace dala považovat za neúspěch i tak ČEZ tuto bilanci bere jako pozitivní. Bude mít ale tato skutečnost nějaký vliv na cenu akcií ČEZ?

Odhady analytiků se nenaplnily

Pokles zisků společnosti ČEZ nepřekvapil jenom samotnou firmu, ale i analytiky, kteří s ničím takovým nepočítali a jejich odhady se nenaplnily. Jak už bylo zmíněno firma 19. března zveřejnila svoji loňskou bilanci, z které vyplývá, že její zisky poklesly o 45 % na 10,5 miliardy korun. Přičemž tržby firmy loni představovaly 184,5 miliardy korun a jejich reálný meziroční růst se pohyboval kolem 11 miliard korun.

čez zisk
Přehled ročních zisků společnosti ČEZ za posledních 18 let. Zdroj: ČEZ.cz

Provozní zisk ČEZ klesl loni před odpisy (EBITDA) o 8 % na 49,5 miliardy korun, čímž čistý zisk očištěný o vlivy nesouvisející s běžným hospodařením byl nižší o 37 % s 13,1 miliardami korun. I tak v tomto roce ČEZ předpokládá zvýšení EBITDA na 57 až 59 miliardy korun a s růstem čistého zisku kolem 17 až 19 miliard. Zisk se však mohl snížit o další 4 miliardy korun, kdyby předloni ČEZ nezískal 4,5 miliardy z prodeje akcií MOL. Firma navíc stále pokračuje v investování do energetických služeb, což potvrzuje i koupě stoprocentního podílu u německé firmy En.plus.

Vše bude mít dopad i na dividendy a akcie

Podle analytiků dividendy prodělají pokles, a to z 33 korun na 24 korun za akcii ČEZu i při zachování stoprocentního dividendového výnosu. To však ještě může ovlivnit případná změna dividendové politiky nebo přidání části nerozděleného zisku akcionářům. I tak firma očekává spíše negativní reakce. Další otázkou však je, jaký velký vliv může mít tato situace na cenu akcii, když společnost ČEZ v minulém roce vydělal o 45 % méně, než v tom předešlém?

Kdo za to může?

Podle místopředsedy představenstva a ředitele divize financí Martina Nováka meziroční pokles čistého zisky o 8,5 miliardy reflektuje neopakovatelné jednorázové vlivy v celkové výši 7,5 miliardy korun v roce 2017. Další příčinou poklesu je také narovnání se společností Sokolovská uhelná a mimosoudní dohoda s bulharskou státní společností NEK.

Další negativní vliv na čistý zisk způsobily zejména rostoucí náklady na emisní povolenky pro výrobu, které činily 1,3 miliardy korun. Tedy tržní cena povolenek stoupla a zároveň s ní klesl objem bezplatného přídělu. Navíc v loni vzrostly stálé náklady na výrobu elektřiny u klasických zdrojů.

Jak celou situaci vnímáte vy? Stále byste investovali do akcií ČEZu? Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích. Děkujeme. 

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.