Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Český hypoteční trh na vzestupu. Kdy můžeme opět očekávat 2% hypoteční sazby?

Publikováno
Český hypoteční trh na vzestupu. Kdy můžeme opět očekávat 2% hypoteční sazby?
Zdroj: depositphotos.com

Český hypoteční trh zažívá pozoruhodné oživení, objem nově poskytnutých úvěrů se v meziročním srovnání více než zdvojnásobil. Přestáli jsme nejhorší období?

Český hypoteční trh zažívá pozoruhodné oživení, objem nově poskytnutých úvěrů se v meziročním srovnání více než zdvojnásobil. Z údajů Hypomonitoru České bankovní asociace vyplývá, že v listopadu poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 16,2 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 121 %. Ondřej Šuchman, hypoteční manažer Komerční banky, se domnívá, že nejhorší období pro hypoteční trh za poslední léta je již za námi.

V listopadu se průměrná výše hypotéky mírně snížila na 3,21 milionu korun, i tak je to druhý nejvyšší průměr v letošním roce. Jedná se jen o mírný pokles oproti nejvyšší průměrné hypotéce zaznamenané v listopadu 2021 ve výši 3,46 milionu korun.

Úrokové sazby nových hypoték bez refinancování klesly na nejnižší úroveň od července 2022, a to z říjnových 5,71 % na listopadových 5,67 %. V porovnání s posledními dvěma desetiletími však tyto sazby zůstávají stále velmi vysoké.

Trh se pomalu vzpamatovává

Lucie Drásalová, analytička společnosti Sirius Finance, předpokládá, že by se úrokové sazby mohly v průběhu příštího roku stabilizovat kolem 4,5 %. Ekonom Jakub Seidler z České bankovní asociace však nabádá k opatrnosti a upozorňuje, že trh potřebuje dlouhodobější trend poklesu sazeb.

I přes zjevný růst hypotečního trhu je objem poskytnutých hypoték za celý rok stále zhruba o třetinu nižší než úrovně z let 2017 a 2018.

V listopadu dosáhl objem nově poskytnutých hypoték bez refinancování 13,4 miliardy korun a vykázal meziměsíční nárůst o 1,3 %. Počet nově poskytnutých hypoték v listopadu činil 4 166, což představuje více než 90% nárůst oproti loňskému listopadu a nejvyšší hodnotu od června předchozího roku. Tento prudký nárůst lze částečně přičíst deaktivaci ukazatele poměru dluhové služby k příjmům (DSTI) na začátku července a očekávání snížení sazeb centrální bankou v příštím roce.

Očekávání do budoucna

Tržní očekávání se přiklánějí ke snížení sazeb Českou národní bankou v příštím roce, což by mohlo vést k rychlejšímu poklesu sazeb hypoték. Cena finančních prostředků na mezibankovním trhu se v posledních týdnech výrazně snížila, což odráží tržní očekávání budoucího snížení úrokových sazeb.

S blížícím se koncem roku se klienti připravují na očekávaný pokles úrokových sazeb na začátku příštího roku, přičemž mnozí se rozhodli vyčkat a řešit hypoteční záležitosti až v lednu.

Souběžně s tím český realitní trh letos zaznamenal pokles nabídkových cen bytů až o 20 %. Vladimír Brůna, šéf B & K Real Estate Investments, se domnívá, že éra superlevných peněz skončila a výhody 2% hypotečních sazeb se pravděpodobně nebudou opakovat. Není proto příliš reálné očekávat, že by sazby v příštích dvou letech dosáhly čtyř nebo dokonce tří procent.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎