Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Šokující růst na trhu s českými hypotékami – čísla, která nelze ignorovat!

Publikováno
Šokující růst na trhu s českými hypotékami – čísla, která nelze ignorovat!
Zdroj: depositphotos.com

Banky a spořitelny poskytly v říjnu úvěry za 16,1 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 123 %. Úroková sazba u nových hypoték klesla ze zářijových 5,74 % na říjnových 5,71 %, a byla tak nejnižší od července 2022. Data vycházejí ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.

Meziměsíční zaznamenaný objem poskytnutých hypoték vzrostl o 18,4 %. Za nárůstem stojí podzimní akční nabídky některých bank a taky zmírnění pravidel ze strany České národní banky. Na první pohled se zdá, že objem hypoték meziročně roste, přesto zůstává o 50 % nižší než v říjnu 2020.

V meziročním srovnání jsme ve třetím kvartálu roku 2023 poprvé po dvou letech zaznamenali výraznější nárůst v počtu uzavřených smluv. Zároveň delší dobu sledujeme postupný nárůst poptávky po kratších fixacích. Je vidět, že na českém hypotečním trhu pominul prvotní šok po skokovém zvýšení sazeb a lidé si na jejich aktuální výši pomalu zvykají, zároveň však očekávají jejich pokles v nejbližších letech,” sdělil ředitel úvěrové divize Fio banky Jakub Schmid.

Počet nových hypoték, které byly v říjnu poskytnuty, se zvýšil na 4 100, což je nejvyšší číslo od června minulého roku. Průměrná hypotéka se v říjnu dostala na 3,2 mil. Kč. Jedná se tak o nejvyšší hodnotu od března minulého roku.

Klesají úrokové sazby

Vzhledem v významnému dopadu úrokových sazeb na celkovou splátku hypoték se nelze opadnutí zájmu o nové hypotéky divit. Růst hypotečních sazeb o jedno procento znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1 500 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou z dřívějších let znamená současná sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o zhruba 6 000 Kč.

Hypoteční sazby zůstávají mezi nejvyššími za poslední 20 let, ačkoli v letech 2008 a 2009 byly také na obdobně vysokých hodnotách. Nabídkové sazby v posledních měsících mírně klesají, stále se však pohybují v průměru okolo 6 %.

“Trh v současnosti očekává, že základní sazba ČNB se na konci příštího roku bude pohybovat poblíž 4 procent. I přes očekávaný pokles hlavní sazby ČNB o tři procentní body je výhled na delší úrokové sazby stabilnější, a právě tyto úrokové sazby jsou pro úrokové sazby hypoték klíčové,” sdělil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎