Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká koruna dramaticky posiluje! Vítaná zpráva před letními dovolenými

Česká koruna posílila vůči euru i dolaru. Jak bude tento vývoj pokračovat? Všechny oči se upírají k rozhodnutí ECB o úrokových sazbách, které se uskuteční 6. června!

Publikováno
Česká koruna dramaticky posiluje! Vítaná zpráva před letními dovolenými
Zdroj: depositphotos.com

Od poloviny dubna posílila česká koruna vůči euru přibližně o dvě procenta a vůči dolaru o více než čtyři procenta.

To představuje situaci, která byla naposledy pozorována na přelomu let 2022 a 2023. Jestli tento vývoj bude pokračovat dále se dozvíme již brzy. První červnový čtvrtek bude totiž Evropská centrální banka (ECB) rozhodovat o úrokových sazbách. A očekávání směřují k jejich možnému snížení.

Aktuální graf vývoje měnového páru EUR/CZK

Koruna od dubna posiluje

Od dubna loňského roku česká koruna vůči euru nepřetržitě klesala a vůči dolaru se vyvíjela smíšeně. Zhruba před pěti týdny se však tento trend oslabování zastavil a česká měna začala vůči oběma hlavním měnám získávat na hodnotě.

V současné době je koruna vůči euru zhruba o dvě procenta silnější než v polovině dubna a dolary lze nakupovat až o čtyři procenta levněji.

Aktuální graf vývoje měnového páru USD/CZK

ECB drží od září základní sazbu na 4,5 %

Hlavním důvodem této změny je zřejmě rostoucí očekávání, že ECB konečně sníží své úrokové sazby. Takový krok by mírně zvýšil úrokový diferenciál mezi českými aktivy a aktivy denominovanými v eurech.

Doposud snižovala své sazby pouze Česká národní banka (ČNB), zatímco ECB od září 2023 udržuje svou základní sazbu na 4,5 %, což je nejvyšší hodnota v její historii.

Když ČNB loni v prosinci poprvé snížila své sazby, koruna se stala méně atraktivní pro investory, kteří se rozhodují mezi českými a eurovými aktivy.

Následné snížení sazeb ČNB v únoru, březnu a květnu dále snížilo úrokový diferenciál mezi Českou republikou a eurozónou. Tento stav však nemůže trvat navždy.

Na měnovém trhu, kde se koruna obchoduje vůči euru, sílí přesvědčení, že ECB také začne snižovat své sazby. Tím se úrokový diferenciál mezi českou ekonomikou a eurozónou opět rozšíří.

O snížení se rozhodne 6. června

Evropská centrální banka (ECB) bude ohledně úrokových sazeb rozhodovat ve čtvrtek 6. června. Nedávná vyjádření hlavního ekonoma ECB, Philipa Lanea, jen posílila očekávání, že ECB své sazby skutečně sníží. To by mělo být pro českou korunu příznivé.

Zatím však není stále jasné, jaký bude případný rozsah snížení sazeb ze strany ECB. To, zda snížení bude odpovídat tržním očekáváním, nedosáhne jich, nebo je překoná, významně ovlivní budoucí vývoj kurzu české měny.

Menší, než očekávané snížení sazeb ze strany ECB, by mohlo vést k mírnému oslabení koruny, zatímco výraznější snížení by mohlo korunu posílit vůči euru.

Info

Z dlouhodobého hlediska je kurz koruny vůči euru ovlivněn jinými faktory než úrokovým diferenciálem. Hlavními z nich jsou reálná ekonomická konvergence Česka k eurozóně a sbližování cenových hladin.

V obou těchto aspektech se česká ekonomika přibližuje k eurozóně, což by mělo mít za následek spíše posilování koruny vůči euru v dlouhodobém hledisku.

Na sazbách závisí budoucnost posilování koruny

Nedávné posílení české koruny vůči euru a dolaru znamená výrazný posun ve vývoji měny, který je do velké míry způsoben očekáváním blížícího se snížení sazeb ze strany ECB.

Zatímco krátkodobé výkyvy jsou ovlivňovány úrokovým diferenciálem, dlouhodobý výhled pro korunu zůstává pozitivní a je podporován pokračující konvergencí české ekonomiky k eurozóně.

Uvažujete o obchodování na forexu? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
U 71.65 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Halley Comet

Mně to tedy žádnou radost pred dovolenou nedělá. Příjem v dolarech a investice v dolarových akciích, každé posílení koruny je pro mě snížením majetku i příjmu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.