Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena zlata klesá! Motor, který ji hnal nahoru se zastavil. Naopak prudce roste cena Palladia

Cena zlata klesla pod kritickou hranici 2 000 USD. Inflace v USA je vyšší, než se očekávalo, což změnilo očekávání investorů ohledně snížení sazeb Fedu a to nehraje zlatu do karet.

Publikováno
Cena zlata klesá! Motor, který ji hnal nahoru se zastavil. Naopak prudce roste cena Palladia
Zdroj: zlato.cz

Ceny zlata ve středu klesly pod kritickou hranici 2 000 USD za unci a pokračovaly tak v klesajícím trendu v důsledku údajů o vyšší americké inflaci něž se odhadovalo.

Vyšší inflace by měla zlato podpořit, nicméně zároveň vedla investory k přehodnocení očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. A právě díky vysokým úrokovým sazbám zlato, z jehož držení investorovi neplyne žádný příjem, ztrácí na lesku.

Další komodity zažily růst. Například palladium vzrostlo o více než 7 % a platina o 2,2 %.

Proč zlato klesá

Cena zlata ve středu dosáhla minima 1 986 USD za unci, když poklesla o 0,3 %. Dostala se tak na nejnižší úroveň od 13. prosince loňského roku. Tomu předcházel výraznější úterní pokles, kdy zlato ztratilo během dvou hodin 1,8 %.

Cena zlata v uplynulém týdnu

Bob Haberkorn, tržní stratég ve společnosti RJO Futures, připisuje tento pokles nejnovějším údajům o indexu spotřebitelských cen (CPI).

Ty odhalily, že spotřebitelské ceny v USA v lednu meziročně vzrostly o 3,1 %, takže o 0,2 procentního bodu více, než byl odhad ve výši 2,9 %.

To vedlo obchodníky k úpravě očekávání ohledně snižování sazeb. Nyní předpovídají v roce 2024 pouze tři snížení sazeb o 25 bazických bodů , což se shoduje s prosincovými projekcemi Fedu.

Očekávání blížícího se snížení sazeb bylo podle něj hlavním motorem růstu zlata nad úroveň 2 000 USD.

Haberkorn naznačuje, že cena zlata aktuálně klesá spolu s pravděpodobností, že Fed sníží v brzké době sazby a předpokládá, že pokles bude pokračovat.

Vyhlídka na vyšší úrokové sazby zvyšuje oportunitní náklady držby zlata.

Jinými slovy pokud obchodníci své prostředky zainvestují do zlata, de facto přicházejí o výnos, který by jim mohly stejné prostředky plynout z dluhopisů.

Investoři a obchodníci nyní obracejí svou pozornost k nadcházejícím zveřejněním ekonomických údajů, včetně maloobchodních tržeb v USA a indexu cen výrobců, které se očekávají ve čtvrtek, resp. v pátek.

Kromě toho je v průběhu týdne naplánováno vystoupení nejméně pěti představitelů Federálního rezervního systému, což by mohlo také poodkrýt výhled měnové politiky.

Další drahé kovy

Na rozdíl od zlata zaznamenala spotová cena palladia výrazný cenový skok a dosáhla hodnoty 927,50 USD, což představuje nárůst o 7,4 %, čímž vymazalo úterní pokles a ještě povyrostlo výš. V době psaní článku mělo palladium o 11 % vyšší hodnotu než na začátku týdne.

Daniel Ghali, komoditní stratég společnosti TD Securities, naznačil, že nedávný pokles cen přilákal kupce, protože ceny palladia se již několik měsíců pohybují na sestupné trajektorii.

Začátkem tohoto měsíce ceny palladia poprvé od dubna 2018 klesly pod ceny platiny.

Vývoj ceny palladia, platiny a stříbra od začátku týdne

Aktuální cena
Změna
Palladium / 1 oz palladia
Načítání
Načítání
Načítání
Platina / 1 oz platiny
Načítání
Načítání
Načítání
Stříbro / 1 oz stříbra
Načítání
Načítání
Načítání

Zisky ve středu zaznamenala také platina, která vzrostla o 2 % na 890,71 USD. Úterní ztrátu tak platina překonala a od začátku týdne připsala přes 2 %.

Stříbro se rovněž v úterý propadlo a to o 3,7 % z ceny 22,85 USD, v průběhu středy se ale vyšplhalo na 22,56 USD, čímž část ztrát umazalo, ke konci středečního obchodování však bylo ve ztrátě o 0,39 %.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎