Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Cena kávy konečně klesá, protože lepší počasí pomáhá zemědělcům doplnit zásoby

Cena kávy konečně klesá, protože lepší počasí pomáhá zemědělcům doplnit zásoby

Cena kávy konečně klesá, protože lepší počasí pomáhá zemědělcům doplnit zásoby
Zdroj: depositphotos.com

Vzpomínáte si, jak jste kouleli očima na vaše prarodiče, kteří si stěžovali na cenu kávy, a pak jste se podívali do zrcadla a uvědomili si, že jste se stali oním prarodičem? Dobrá zpráva! Cena kávy na globálních komoditních trzích začíná klesat.

Káva je jednou z nejvíce obchodovaných zemědělských komodit a její cena je ovlivňována zejména vztahem mezi nabídkou a poptávkou. Na začátku letošního roku poptávka po kávě rostla, zatímco zásoby se snižovaly, což vedlo k vyšším cenám šálku kávy ve všech oblastech světa. Nyní se však situace s kávou mění. Počasí v klíčových zemích, kde se káva pěstuje, se zlepšuje a úroda se vrací k normálu, což zvyšuje nabídku natolik, že ceny klesají.

Jen za poslední měsíc se ceny propadly o více než 20 %, přičemž futures na kávu Arabica klesly o celých 22 %. Levnější kávová zrna robusta klesla o něco méně, a to o 15 %.

V únoru cena kávy dosáhla na jedenáctileté maximum

Za tento pokles částečně vděčíme vlhkému počasí v místech, jako jsou Brazílie a Indonésie. V Brazílii srážky za posledních 45 dní překročily sezónní průměr. A americká Národní meteorologická služba předpokládá, že vlhké počasí v této oblasti bude pokračovat, což mnohé vede k předpokladu, že se úrodě kávy bude dařit a nabídka se zvýší.

Současný pokles cen je zcela odlišný od toho, co kávový průmysl zažíval v letošním roce. Kvůli suchu a mrazům v Brazílii vzrostly futures kontrakty na kávu v únoru na jedenáctileté maximum 2,58 dolaru za libru kávy. Poté ceny mírně klesly, ale koncem srpna se opět zvedly. Nyní jsou asi o 30 % nižší než tehdy.

Navzdory kolísání cen zůstává poptávka po kávě silná. Během pandemie si více lidí začalo připravovat ranní a odpolední šálek doma, což přispělo k nafouknutí cen. Současný pokles ilustruje návrat k normálu, ovšem neznamená to, že se sníží cena vaší objednávky ve Starbucks.

I po zvýšení cen v posledních měsících vykazují prodejci kávy dobrá čísla. Například společnost Starbucks tento měsíc vykázala vyšší tržby, než se očekávalo, když tržby ve stejných prodejnách meziročně vzrostly o 7 %. A společnosti Nestlé se daří hlavně díky prodeji kávy Nescafé – Její kávová divize ve třetím čtvrtletí roku vzrostla v meziročním srovnání o 8 %.

Kromě toho může také chvíli trvat, než se ceny futures projeví na maloobchodním trhu (pokud vůbec). Na vyšší cenu kávy v restauracích i obchodech bychom si tak raději měli zvyknout – spíše se díky poklesu ceny kávy na komoditním trhu bude lépe dařit v příštím roce kávovému průmyslu a společnostem, které jsou na něj bezprostředně navázané.

Vývoj ceny kávy za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Průměrná cena šálku kávy v první pololetí letošního roku vzrostla o 7,6 %

Podle společnosti NPD Group, která se zabývá průzkumem trhu, stál šálek kávy v prvních šesti měsících letošního roku v průměru o 7,6 % více než loni. Částečně za to mohla inflace, ale svou roli sehrálo i zmíněné počasí. V loňském roce postihla pěstitele v Brazílii, která je největším světovým vývozcem kávových zrn, katastrofa, když chladné počasí zničilo třetinu úrody arabiky v zemi.

Začátkem tohoto měsíce se trhy připravovaly kvůli nedostatku zásob na kávovou apokalypsu, když agentura Reuters informovala, že se ve skladech shromažďují pytle zrn arabiky, aby se doplnily zásoby a bojovalo se proti šířící se kávové inflaci. Takže nárazová úroda se stala skutečnou záchranou a dlouhodobé vyhlídky se rovněž zlepšily:

  • Brazílie nyní očekává, že její produkce kávy v příštím roce vzroste nejméně o 8 %, přičemž i konec letošního roku vypadá pozitivně, protože již spadlo hodně srážek a další se předpovídají.
  • Vietnam, druhý největší vývozce kávy na světě, rovněž očekává dobrou úrodu. To je dobrá zpráva zejména pro milovníky espressa, protože Vietnam se specializuje na pěstování kávových zrn robusta, která se využívají právě pro přípravu tohoto typu kávy.

Jak už však bylo řečeno, milovníci kávy by neměli slavit předčasně. To, že klesne cena kávových zrn, ještě neznamená, že tuto změnu pocítíme i v peněženkách.

Minimálně někteří z restauratérů, řetězců kaváren i obchodů se mohou rozhodnout, že na poklesu v cenách kávy vydělají především oni a spotřebitelé přijdou zkrátka.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo