Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Zdražuje se káva? Starbucks několikrát zvyšuje ceny kávy díky narůstající poptávce – Co na to akcie?

Zdražuje se káva? Starbucks několikrát zvyšuje ceny kávy díky narůstající poptávce - Co na to akcie?

Zdražuje se káva? Starbucks několikrát zvyšuje ceny kávy díky narůstající poptávce - Co na to akcie?
Zdroj: depositphotos.com

Americký gigant, provozující síť kaváren po celém světě, hodlá své produkty zdražovat i přes sílící poptávku po jejich kávě. Společnost Starbucks i přes 19% nárůst zisků hodlá navýšit prodejní cenu své kávy, která je v porovnání s cenami konkurence již tak dost vysoká. Jaký vliv má toto oznámení na hodnotu akcií Starbucks a dočkají se investoři pokračujícího růstu? Jedná se o poslední zdražení kávy, nebo si zákazníci ještě více připlatí? Vše se dočtete v tomto článku.

Akciový graf společnosti Starbucks
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Cenová politika společnosti Starbucks je postavena na předpokladu, že si zákazníci rádi připlatí za kvalitní produkt. Na základě tohoto modelu se nebojí společnost zvyšovat cenu své kávy. Ostatně ono již zdražení kávy proběhlo. Reakcí na zvýšenou letní poptávku, bylo první zvýšení cen kávy, které bylo podpořeno dalším zvýšením cen na konci ledna. Dvojité zdražení své kávy v loňském roce, obhajuje společnost tím, že potřebuje kompenzovat náklady spojené s narůstajícími mzdami a problémy v dodavatelských řetězcích.

Kevin Johnson (generální ředitel) : "Neustále situaci monitorujeme, abychom se ujistili, že cenové akce, které provádíme, jsou zákazníky dobře přijímány a nezpůsobují žádné problémy s úbytkem zákazníků."

Další kroky zdražení kávy se budou podle Starbucks odvíjet od narůstající inflace. Společnost plánuje prozatím dvojí zdražení. První vlna by měla přijít začátkem jara, druhá v létě. Tyto kroky společnosti Starbucks vyvolaly reakci i v politických kruzích, kdy Newyorská kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová, apelovala na to, že inflace je většinou jev způsobený „nadhodnocováním" cen korporacemi.

Technická a fundamentální analýza

Společnost v prvním čtvrtletí fiskálního roku, zaznamenala zisk více jak 800 milionů USD, což je nárůst zisků oproti Q1 loňského roku o 31 %. Tento růst zisků společnosti může být ovšem ponížen o plánované navýšení mezd, ke kterému chce společnost Starbucks přistoupit na základě tlaku odborových organizací a stávkám zaměstnanců. Svým investorům společnost proplácí čtvrtletně dividendy. Akciový graf zaznamenal své maximum v červenci roku 2021. Od té doby investoři pozorují pouze propad, který se k prozatím zastavil na hodnotě 25,5 %.

Měsíční akciový graf společnosti Starbucks
Měsíční akciový graf společnosti Starbucks
Zdroj: tradingview.com

Akciový graf se kvapem blíží k první výrazné supportní zóně, která se nachází na ceně 90 USD. Tato zóna je navíc podpořena konfluencí s 50 % Fibonacciho retracementu. Druhá výrazná supportní zóna, na které lze očekávat zvýšenou aktivitu investorů, se nachází okolo ceny 80 USD opět v konfluenci s 61,8 % Fibonacciho retracementu. Pokles ceny akcií pod hodnotu 80 USD by znamenal možnost výraznějšího oslabení k hodnotám okolo 60-50 USD za akcii.

Závěr

Společnost Starbucks sází na svou cenovou politiku, která předpokládá s růstem cen do té doby, než poklesne zájem zákazníků kupovat jejich kávu. Společnost omlouvá zdražování rostoucími náklady na mzdy, k jejichž navyšování přistoupila pod tlakem odborů a rostoucí inflace. Akciový graf společnosti se blíží k prvnímu supportu, na kterém lze očekávat nákupní aktivitu investorů.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo