Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Čeká nás finanční krize a propad akciového trhu? Analýza indexu S&P 500

Čeká nás finanční krize a propad akciového trhu? Analýza indexu S&P 500

Čeká nás finanční krize a propad akciového trhu? Analýza indexu S&P 500
Zdroj: etftrends.com

Příběh o finanční krizi začal být psán s prvním rozhodnutím centrálních bankéřů o monetární politice a tisknutí peněz, které měly zajistiti globální ekonomický růst. Nyní, o pár let později, tu máme extrémní inflaci. Akciový růst, reprezentovaný indexem S&P 500, poslední dva roky těžil z těchto peněz , kdy vykázal růst přes 100 %. Ale nyní to vypadá, že se soukolí globálního ekonomického růstu zaseklo. Společnosti i přes růst tržeb a reportování pozitivních hospodářských výsledků, zaznamenávají pokles svých akcií, které se dostávají do červených čísel. Jaká bude budoucnost finančního systému? Nad tím se zamyslíme v tomto článku.

Cenový graf akciového indexu S&P 500
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

První věcí, nad kterou je potřeba se zamyslet, je důvod, proč akcie společností nerostou v okamžiku zveřejnění pozitivních hospodářských výsledků? Tohoto fenoménu jsme svědky právě nyní, v období kvartálních výsledků. Společnosti jako Apple, Tesla nebo Microsoft zveřejňují nárůsty svých obchodních divizí a tržeb, ale jejich akcie se rozhodně nedostávají do růstového trendu. Ba naopak, za poslední měsíc se mnoho firem dostalo do červených čísel. Že bychom byli svědky odlivu kapitálu z překoupeného akciového trhu do jiných aktiv?

Heat Mapa akciového trhu za poslední měsíc
Heat Mapa akciového trhu za poslední měsíc
Zdroj: finviz.com

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 vykazuje velmi silnou korelaci především s velkými technologickými společnostmi, které jsme si představili výše. Od začátku letošního roku tento akciový index testuje supportní zónu na ceně 4200 USD, na kterou mnohokrát reagoval silnou nákupní aktivitou. Během svého dvouletého růstu ovšem S&P 500 nevytvářelo téměř žádné silné supportní hodnoty, které by byly podpořené Volume a v případném klesajícím trendu mírnily pád. Jediné čeho se lze chytit je Fibonacciho retracement.

Týdenní cenový graf akciového indexu S&P 500
Týdenní cenový graf akciového indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Nejbližší support se tak nachází okolo ceny 3850 USD, kde lze pozorovat krátkodobou změnu nabídky a poptávky a také již zmíněnou Fibonacciho úroveň. Je otázkou, kam by se index v případě krize mohl propadnout. Další supportní zóna, již výraznějšího charakteru, se nachází okolo ceny 3500 USD, kde je již změna nabídky a poptávky markantnější a opět v konfluenci s Fibonaccim. Nastane-li krize akciového trhu a dojde k jeho propadu, je poslední záchranou brzdou support na ceně 2900 USD, kde se vyskytuje nejsilnější Volume celého dvouletého růstu. Pokles pod tuto úroveň by znamenal rozsáhlejší problémy nejen na akciovém trhu.

Závěr

Současnou situaci na finančních trzích může ještě více zkomplikovat FED, který již oznámil blížící se zvyšování úrokových sazeb, což by byla další rána pro akciový trh a další z důvodů se obávat jeho poklesu. Do karet akciím nehraje ani odliv kapitálu z akciového trhu do digitálních aktiv, která se stávají rovnocenným partnerem klasických finančních instrumentů. Heat Mapa se pomalu červená a může být pouze otázkou času, kdy i index S&P 500 skončí zcela v červených číslech.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo