Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čeká nás finanční krize a propad akciového trhu? Analýza indexu S&P 500

Publikováno
Čeká nás finanční krize a propad akciového trhu? Analýza indexu S&P 500
Zdroj: etftrends.com

Příběh o finanční krizi začal být psán s prvním rozhodnutím centrálních bankéřů o monetární politice a tisknutí peněz, které měly zajistiti globální ekonomický růst. Nyní, o pár let později, tu máme extrémní inflaci. Akciový růst, reprezentovaný indexem S&P 500, poslední dva roky těžil z těchto peněz , kdy vykázal růst přes 100 %. Ale nyní to vypadá, že se soukolí globálního ekonomického růstu zaseklo. Společnosti i přes růst tržeb a reportování pozitivních hospodářských výsledků, zaznamenávají pokles svých akcií, které se dostávají do červených čísel. Jaká bude budoucnost finančního systému? Nad tím se zamyslíme v tomto článku.

První věcí, nad kterou je potřeba se zamyslet, je důvod, proč akcie společností nerostou v okamžiku zveřejnění pozitivních hospodářských výsledků? Tohoto fenoménu jsme svědky právě nyní, v období kvartálních výsledků. Společnosti jako Apple, Tesla nebo Microsoft zveřejňují nárůsty svých obchodních divizí a tržeb, ale jejich akcie se rozhodně nedostávají do růstového trendu. Ba naopak, za poslední měsíc se mnoho firem dostalo do červených čísel. Že bychom byli svědky odlivu kapitálu z překoupeného akciového trhu do jiných aktiv?

Zdroj: finviz.com
Heat Mapa akciového trhu za poslední měsíc
Heat Mapa akciového trhu za poslední měsíc

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 vykazuje velmi silnou korelaci především s velkými technologickými společnostmi, které jsme si představili výše. Od začátku letošního roku tento akciový index testuje supportní zónu na ceně 4200 USD, na kterou mnohokrát reagoval silnou nákupní aktivitou. Během svého dvouletého růstu ovšem S&P 500 nevytvářelo téměř žádné silné supportní hodnoty, které by byly podpořené Volume a v případném klesajícím trendu mírnily pád. Jediné čeho se lze chytit je Fibonacciho retracement.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf akciového indexu S&P 500
Týdenní cenový graf akciového indexu S&P 500

Nejbližší support se tak nachází okolo ceny 3850 USD, kde lze pozorovat krátkodobou změnu nabídky a poptávky a také již zmíněnou Fibonacciho úroveň. Je otázkou, kam by se index v případě krize mohl propadnout. Další supportní zóna, již výraznějšího charakteru, se nachází okolo ceny 3500 USD, kde je již změna nabídky a poptávky markantnější a opět v konfluenci s Fibonaccim. Nastane-li krize akciového trhu a dojde k jeho propadu, je poslední záchranou brzdou support na ceně 2900 USD, kde se vyskytuje nejsilnější Volume celého dvouletého růstu. Pokles pod tuto úroveň by znamenal rozsáhlejší problémy nejen na akciovém trhu.

Závěr

Současnou situaci na finančních trzích může ještě více zkomplikovat FED, který již oznámil blížící se zvyšování úrokových sazeb, což by byla další rána pro akciový trh a další z důvodů se obávat jeho poklesu. Do karet akciím nehraje ani odliv kapitálu z akciového trhu do digitálních aktiv, která se stávají rovnocenným partnerem klasických finančních instrumentů. Heat Mapa se pomalu červená a může být pouze otázkou času, kdy i index S&P 500 skončí zcela v červených číslech.

Líbil se vám tento článek?
23
10

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎