FinexAkcieČeká akcie Nvidia velký pád? Potopí "čínský Google” Teslu? | Burza s odstupem
Čeká akcie Nvidia velký pád? Potopí “čínský Google” Teslu? | Burza s odstupem
Proč se Bitcoinu podařilo opět pokořit hodnotu 60 000 dolarů? Proč může být propad akcií Nvidia už za rohem? Jakým hrozbám z Číny aktuálně čelí Muskova Tesla?
Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč se Bitcoinu podařilo opět pokořit hodnotu 60 000 dolarů, proč může být propad akcií Nvidia už za rohem a jakým hrozbám z Číny aktuálně čelí Muskova Tesla.
Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Rotace se ukázala jako výhodná pro společnosti s malou kapitalizací
Americké akcie s malou a střední kapitalizací se poprvé od poloviny dubna výrazněji posunuly vzhůru.
Průmyslový index Dow Jones, index S&P 500 a technologický Nasdaq 100 se posunuly na rekordní denní maxima, ale největší nárůst zaznamenal index Russell 2000 akcií s malou kapitalizací, který si připsal více než 5 % a zaznamenal tak nejlepší týden od začátku listopadu.
Hodnotové akcie také výrazně překonaly růstové akcie, což se nakonec projevilo drobným týdenní propadem indexu Nasdaq 100.
Objemy obchodů byly po většinu týdne nízké, což odráželo jednak sezónu letních dovolených a také vyčkávání investorů na příchod důležitých zpráv o hospodářských výsledcích.
Neoficiální začátek výsledkové sezóny odstartoval v pátek, kdy byly zveřejněny výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí velkých amerických bank – JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup.
Akcie všech tří společností při zahájení pátečního obchodování klesly, přičemž JPMorgan a Wells Fargo nesplnily odhady a druhá jmenovaná společnost snížila svůj výhled.
Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Jízda Nvidie dostává vzácným snížením ratingu trhlinu
Co jde nahoru, musí jít dolů – nebo, v případě Nvidie mu může být snížen rating.
Po krátkém působení na pozici nejhodnotnější společnosti světa se král AI čipů propadl ze svého červnového maxima. Uprostřed korekce snížili analytici New Street rating akcií a podobnou melodii začínají zpívat i další odborníci.
Ve vzácném snížení ratingu se analytici New Street domnívají, že se již Nvidia plně oceňuje – což není nepravděpodobné vzhledem k tomu, že je Nvidia nejdražší akcií v indexu S&P 500 z hlediska poměru ceny k předpokládaným tržbám.
Po prudkém nárůstu o více než 800 % od začátku roku 2023 (a 3 000 % během pěti let) se podíl akcií Nvidia v portfoliu S&P 500 nafoukl nad 6 % – jejich pád by tak s sebou mohl stáhnout širší trh.
Blíží se konec monopolu Nvidie?
Některé z jejích vlajkových grafických procesorů Blackwell dosahují ceny 40 tisíc dolarů, ačkoli jsou přirovnávány k “pozlacenému Ferrari”, nejsou čipy Nvidia levné.
Stále více technologických společností jako Google, Microsoft a Meta investuje do čipů vyráběných na zakázku, aby minimalizovaly svou závislost na široce dostupných, ale drahých GPU Nvidia.
Při pohledu do budoucna tak je dlouhodobý obraz Nvidie nejistý – dokonce i insideři vybírají peníze po 200% meziročním růstu. Jedno je jisté: jak se závod v umělé inteligenci zrychluje, pozlacené Ferrari společnosti Nvidia může ztratit tempo ve prospěch škodovek postavených na zakázku.
X má 251 milionů denně aktivních uživatelů, ale zaznamenalo stagnaci růstu, který meziročně vzrostl jen o 1,6 %, zatímco Threads za tu dobu oslovil všech svých 38 milionů denně aktivních uživatelů.
Příjmy X se v roce 2023 snížily o 45 % ve srovnání s obdobím největšího rozkvětu Twitteru, částečně kvůli odchodu inzerentů po Muskových kontroverzních komentářích a příspěvcích.
Další velké lákadlo služby Threads:
Meta má však v rukávu trik, jehož cílem je potěšit inzerenty odlehčeným obsahem a vyhnout se celkovému pobouření, které trápí X.
Meta ví, jaké jsou preference inzerentů – jen na výdajích za reklamu získala 40x více než X v roce 2023.
Jejich nejlepší reklamní síť ve své třídě by mohla bez problémů zapojit i Threads, což by mediálnímu gigantovi umožnilo křížový prodej umístění a nalákat marketéry hledající bezpečnější břehy.
Výnosy francouzských a německých státních dluhopisů klesaly v souladu s výnosy amerických státních dluhopisů poté, co americká inflace zpomalila více, než se očekávalo.
Výnosy britských dluhopisů rovněž většinově klesaly, až v závěru týdne si mírně polepšily, protože květnový hospodářský růst ve Spojeném království překvapil pozitivně, což podnítilo nejistotu ohledně toho, zda Bank of England uvolní měnovou politiku.
Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Inflace v eurozóně v červnu mírně klesla – srovnání s ČR a USA
Inflace v eurozóně v červnu nepatrně klesla. Meziročně dosáhla 2,5 % oproti květnovým 2,6 %. Hlavním přispěvatelem byly opět ceny služeb, které vzrostly meziročně o 4,1 %, což je stejný růst jako v květnu.
Následovaly ceny potravin, alkoholu a tabáku s nárůstem o 2,6 % po květnovém růstu o 2,8 %. Ceny průmyslového zboží mimo energie vzrostly stejně jako v předchozím měsíci o 0,7 %. V měsíčním srovnání se index spotřebitelských cen v eurozóně zvýšil v červnu o 0,2 %.
Pro srovnání, meziroční růst spotřebitelských cen v USA v červnu zpomalil na 3 % z květnových 3,3 %. Meziroční inflace v ČR pak v červnu dosáhla na 2 % oproti 2,6 % v květnu. Zpomalení růstu cen bylo výrazné zejména u potravin a nealkoholických nápojů, kde ceny meziročně klesly o 4 %.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Akcie Baidu se těší zájmu investorů, kterému nahrává čínský tlak na rozvoj robotaxi
Čínské automobilky se předhánějí v dosažení plně samořídících vozidel a technologický gigant Baidu se chystá převzít vedení díky své špičkové technologii robotických vozů.
Po zveřejnění návrhu pravidel a zařazení Šanghaje mezi města, která povolují provozování taxíků bez řidiče a bez dohledu, vzrostly akcie Baidu v týdnu o 12 %.
Přesto se jeví poměrně podhodnoceně, neboť se v meziročním srovnání obchodují ve výrazné slevě – za posledních 12 měsíců se propadly o 33 %.
Společnost Baidu, která je často nazývána “čínským Googlem”, v reakci na zpomalení čínské ekonomiky, které ovlivňuje příjmy z reklamy, výrazně investovala do umělé inteligence a autonomního řízení.
Baidu není v této snaze samo. Čínská vláda dala zelenou osmi dalším automobilkám k testování autonomních vozidel třetí úrovně, která za určitých podmínek umožňuje provoz bez lidského dohledu – což je milník, který přesahuje to, čeho dosáhly západní společnosti.
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Kryptoměny se vrátily na růstovou trajektorii
Po týdnech konsolidace a mírných propadů se digitální aktiva pomalu, ale jistě vrátila na rostoucí trajektorii, protože medvědí vládní aktéři ztratili vliv na širší trh.
Ačkoli se obchodovalo převážně do strany, cena Bitcoinu zaznamenala za posledních sedm dní mírný 4,5%růst a kolem nedělní 11. hodiny se nacházela nad úrovní 60 000 dolarů, přičemž se stabilizovala výrazně nad svým minimem 53 900 dolarů z minulého pátku.
Zdá se, že přední kryptoaktivum je nyní téměř zbaveno prodejního tlaku ze strany německé vlády, která v pátek poslala na burzy poslední zbývající bitcoiny. Státní peněženka, která se až do konce června několik měsíců pyšnila 50 000 BTC, nyní zaznamenala snížení zůstatku na nulu.
Výprodeje bitcoinů z Německa, Spojených států a od věřitelů Mt. Gox byly v posledních několika týdnech převládajícím narativem, který strašil celý krypto ekosystém.
Nyní, kdy obtížnost těžby Bitcoinu výrazně klesá a krátkodobí obchodníci panicky prodávají se ztrátou, se on-chain analytici domnívají, že aktivum může být na lokálním dně nebo blízko němu.
To je dobré i pro altcoiny, které si tento týden vedly z velké části ještě lépe než Bitcoin. Ethereum si připsalo přes 6 % a obchoduje se nad hodnotou 3 200 dolarů za minci, přičemž emitenti ethereových ETF dokončují poslední papírování s regulátory před spuštěním svých produktů.
Držitelé ETH se tento týden dočkali určité úlevy od regulačních orgánů poté, co Rostin Benham – předseda Komise pro obchodování s komoditami a futures (CFTC) – oznámil, že Ethereum bylo v rozhodnutí federálního soudu ze začátku tohoto měsíce “potvrzeno” jako komodita.
Ačkoli se jedná o nezávazné rozhodnutí, je to něco, co mohou soudy zohlednit v budoucích případech souvisejících s kryptoměnami, včetně těch, které se týkají tokenů s menší kapitalizací.
Mnoho takových tokenů se totiž tento týden těšilo značným ziskům. BNB vzrostl o téměř 6 % poté, co společnost Paxos ve čtvrtek potvrdila, že Komise pro cenné papíry a burzy ukončila vyšetřování sesterského stablecoinu Binance USD.
XRP a Cardano – oba tokeny, které v minulosti čelily kontrole SEC – vzrostly dokonce okolo 20 %.
Pokud se podíváme na kryptoakcie, akcie MicroStrategy za posledních pět obchodních dní vzrostly o 6,06 %. Dne 8. srpna společnost plánuje podstoupit rozdělení akcií v poměru 10:1, takže během následujících týdnů může být aktivita kolem těchto akcií mnohem vyšší.
Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Zlato v týdnu pokořilo cenu 2 400 dolarů
Cena ropy po třech týdnech nepřetržitého růstu tentokrát klesla. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování nad cenou 82 dolarů za barel, když v průběhu týdenního obchodování ztratila necelé procento.
Téměř 2 % pak ztratil globální ropný benchmark – ropa Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil nad cenou 86 dolarů za barel.
Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Fyzické zlato po růstu o téměř 3 % v přecházejícím týdnu tentokrát posílilo o necelé procento. Opět pokořilo úroveň 2 400 dolarů za unci a zakončilo týdenní obchodování na ceně 2 413 dolarů za unci.
Nejaktivněji obchodovaný srpnový futures kontrakt se momentálně obchoduje o 3 dolary výše.
Cena stříbra naopak o 1,5 % spadla. Po více než 7% růstu v předcházejícím týdnu tentokrát přišla korekce a menší sourozenec zlata zakončil týdenní obchodování na úrovni 30,77 dolaru za unci.
Nejaktivněji obchodovaný zářijový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje nad úrovní 31 dolarů za unci.
Co mě tento týden zaujalo:
Další rok, další technologický gigant s revoluční náhlavní soupravou, která nic nezměnila.
Ambiciózní náhlavní souprava Vision Pro za 3,5 tisíce dolarů od společnosti Apple, která se pustila do smíšené reality, se jen těžko prosazuje a její prodeje od minulého čtvrtletí klesly o 75 %. Proto jako číslo týdne volíme 75.
Zařízení už dokonce vrací první zákazníci kvůli jeho hmotnosti a nedostatku obsahu. Odborníci tak předpovídají, že v příštím roce bude prodej nadále klesat.
Tržní konsenzus očekával v prvním roce prodej alespoň 700 tisíc kusů, ale analytici nyní předpovídají asi 400 tisíc.
Apple produkt vybavil prémiovými technologiemi, aby podpořil vysokou cenu, ale analytici se domnívají, že potenciální zákazníci zatím nevidí v produktu za tuto cenu odpovídající hodnotu.
Klopýtnutí Applu s brýlemi Vision Pro odráží neúspěch brýlí Google Glass za 1,5 tisíce dolarů před deseti lety, neboť poukazuje na přetrvávající rozdíl mezi špičkovou technologií a skutečnou poptávkou na trhu.
Mezitím se brýle Meta Quest prosadily za cenu, která je pro peněženku příznivější.
Apple si tohoto neúspěchu samozřejmě všímá a očekává se, že tento technologický gigant oživí zájem o virtuální brýle v roce 2025 cenově příznivější variantou, jejíž cena bude pravděpodobně poloviční oproti ceně Vision Pro.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.