Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Historický milník: Pražská burza dosáhla nejvyšší hodnoty za posledních 16 let!

Růst akcií VIG a Erste podpořil index pražské burzy, který se dostal nad úroveň, kterou naposledy zaznamenal začátkem století před ekonomickou krizí.

Historický milník: Pražská burza dosáhla nejvyšší hodnoty za posledních 16 let!
Zdroj: Pse.cz

Pražská burza zaznamenala ve středu významný milník, když index PX stoupl o 0,64 % na 1 580,29 bodu. Tato úroveň je nejvyšší od června 2008, tedy období před globální ekonomickou krizí.

Růst byl podpořen zejména akciemi pojišťovací skupiny Vienna insurance group (VIG) a bankovní skupiny Erste.

Index PX-TR, který zahrnuje i hodnotu vyplacených dividend, dosáhl hodnoty 4 064,60 bodů, tedy nejvyšší hodnoty ve své historii.

Komplikovaná cesta pražské burzy

Historie pražské burzy za posledních šestnáct let ukazuje několik klíčových milníků. V polovině roku 2008 byl index PX naposledy nad 1 600 body. Ve druhé polovině roku však pod vlivem hospodářské krize klesl až k 600 bodům.

V následujících letech index procházel volatilním obdobím, kdy střídavě rostl a propadal o řádově stovky bodů. V roce 2010 dokonce dosáhl i na úroveň 1 300 bodů, než zase ustoupil.

Krizové období trvalo do roku 2015. Od následujícího roku až do začátku doby covidové v roce 2020 domácí burza rostla a překonala 1 100 bodů. Začátkem roku 2020 však prudce klesla až pod 700 bodů.

Z pandemické krize se během roku 2020 a 2021 český akciový trh dostal a dokonce překonal několikaleté maximum. Koncem roku 2021 měl index hodnotu téměř 1 450 bodů, než Putin vtrhnul na Ukrajinu a trhy po celém světě klesaly.

Vývoj hodnoty indexu PX od covidového propadu

Od podzimu 2022 pak česká burza setrvale rostla obdobně jako třeba index S&P 500 a tento růst vyvrcholil tento týden překonáním šestnáctiletého maxima.

Růst VIG táhne burzu, inflace zpomalila, koruna slábne

Největší růst zaznamenaly akcie VIG, když připsaly 2,88 % a dosáhly hodnoty 785 korun. Druhým největším vítězem byla Erste s růstem ve výši 1,04 % na 1 162,50 korun.

Aktuální vývoj cen akcií VIG a Erste

Aktuální cena
Změna
VIG / VIG
Načítání
Načítání
Načítání
Erste group / RBAG
Načítání
Načítání
Načítání

Akcie ČEZ vzrostly včera o 0,17 % na 895 korun. Moneta zažila skromný růst o 0,19 % na 104,20 koruny.

Největší pokles zaznamenal Gevorkyan, který klesl o 0,78 % na 256 korun.

Na trhu se pravděpodobně pozitivně projevuje vývoj inflace. Podle ČSÚ růst cen v červnu zpomalil, když meziroční inflace v České republice dosáhla 2 %. V květnu to bylo 2,6 %. Jarní prognóza ČNB při tom odhadovala červnovou inflaci na 2,4 %.

Kurz české koruny k dolaru i euru ve středu klesl. Při závěru obchodování se za euro platilo 25,35 koruny (EUR/CZK), tedy o 8 haléřů víc, než v úterý. Oproti dolaru klesla koruna o 6 haléřů na 23,42 korun za dolar (USD/EUR).

Aktuální vývoj kurzu EUR/CZK

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.