Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Změna tendence potvrzena. Tučná léta na burze pomalu končí

Publikováno
Burza s odstupem: Změna tendence potvrzena. Tučná léta na burze pomalu končí
Zdroj: Depositphotos.com

Pravidelné čtenáře burzy s odstupem nemohly výprodeje akciových trhů překvapit. V podstatě od začátku roku 2022 kdy Fed oznámil, že bude zvedat sazby, trhy nemohly jednat jinak. Znovu se potvrdilo pravidlo, že investovat proti Fedu se nevyplatí. A to platí v obou směrech. Jakmile v březnu 2020 prakticky všechny centrální banky snížily sazby k nule nebo do záporů a byly připraveny udělat prakticky cokoli, aby zachránily světovou ekonomiku a s ní i akciové trhy, bylo neprozíravé začít shortovat. Fed spolu s ostatními centrálními bankami vyhnal světové indexy k rekordním hodnotám a to přesto, že reálná ekonomika zaostávala a jela na půl plynu.

Trhy rostly bez toho, aby nějak reflektovaly změny chování nálad zákazníků zasažených lockdowny. Ignorovaly i to, že výrobní řetězce a postupy se budou muset adoptovat na novou situaci konce globalizace. Současně se podceňovalo zdražování energie a přechod k ekologičtějším formám výroby energie. Na to vše budeme potřebovat masivní investice, které však zadlužené státy nebudou moci poskytnout. Ve výčtu odtržení akciových trhů od ekonomické reality bychom mohli pokračovat dlouho, ale to tu není cílem.

Důležité je ukázat, že není dobré hrát proti Fed. Nyní Fed je rozhodnut ukočírovat inflaci za cenu zvedání sazeb. Fed nyní bude zvedat sazby aspoň v několika příštích měsících. Kdo si myslí, že akcie budou zázračně růst proti snaze Fed riskuje, že přijde o své těžce vydělané peníze. To neznamená, že nezažijeme dny jako pátek 13. května, kdy trhy silně rostly po několika dnech výprodejů. Ani to, že nebudou žádné akcie, které zakončí rok v plusových hodnotách.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ti co před rokem 2022 investovali do defenzivních titulů nejsou jistě ani dnes zklamáni, například akcie ropné společnosti Chevron od začátku roku posílily o pěkných 40 %. Avšak obecná tendence na trzích bude klesající a to zejména na technologických akciích.

Tento fenomén můžeme dobře pozorovat na indexu Nasdaq100, ten se jistě jen tak rychle nepodívá na své rekordní hodnoty okolo 16 000 bodů. Nyní se vrátil k metě 12 000 bodů, která odpovídá podzimu 2020. To je ale i důvod, proč ještě nemusíme propadat panice. Index Nasdaq100 vymazal zisky ze zimy 2020 a roku 2021. Toto období bylo vyhnané právě díky přílivu hotovosti z centrálních bank na světové trhy.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Navíc během Covidu investování do akcií zažilo velký boom a to jak ze strany malých hráčů, kteří často používají platformu Robinhood, tak i investorů ze střední třídy. Důvodem bylo, že k akciím nebyla alternativa. Již v březnu 2021 se v USA začala projevovat inflace. Pro ty, kdo chtěli uchránit svoje úspory a zároveň ne moc riskovat byly akcie jasnou volbou. To nyní již neplatí. Pokud je náš investiční horizont v řádech měsíců či jednoho roku, měli bychom investovat jen velmi opatrně a snažit se uzavírat pozice v co nejkratším čase i když výnosy nebudou tak velké jako v minulých letech.

Jak rozumět růstu z pátku 13. května?

Když se znovu podíváme na index Nasdaq100, uvědomíme si, že index dosáhl svého vrcholu na konci března, a od začátku dubna nepřetržitě klesal až do teď. Je logické, že trhy si někdy musí vydechnout i při sestupu.

Proto bychom neměli hned propadnout nadšení a vrátit se v plné síle na trhy. Pravdou je, že nikdo neví, co bude dál. Jak jsme uvedli dříve, investor si musí říct, že prozatím Fed hodlá porazit inflaci a bude zvedat sazby a to zákonitě odnesou akciové trhy. Fed si nyní vybral boj s inflací před akciovými trhy.

Samozřejmě toto rozhodnutí také není konečné a může se změnit prakticky kdykoli. Zásadní otázka je, za jakých podmínek může tento obrat v politice Fedu nastat?

Kdy být připraven na návrat na trhy?

Touto otázkou anticipujeme vývoj nejméně na půl roku dopředu. Fed jistě nezmění svůj postoj v následujícím měsíci a asi ani v tom dalším. První signály k obratu mohou nastat nejdříve na podzim 2022. Jaké tedy budou?

První signálem mohou být propady trhů, které přesáhnou práh bolesti. Čím větší budou akciové výprodeje, tím větší bude tlak, aby Fed změnil svou politiku.

Nesmíme zapomínat, že akciových trhů je nesmírně důležitý zejména pro Američany. Velká část populace vlastní akcie. Ty jsou často vlastněny americkými penzijními fondy. Velký pokles akciových trhů tak znamená pro mnoho Američanů budoucí nízký důchod.

To samozřejmě vyvolává obecný politický tlak. A jelikož Ameriku čekají tzv. midterms, demokrati udělají cokoliv, aby zabránili drtivé porážce. Politici v čele s prezidentem Bidenem se budou snažit, aby se průměrným Američanům jevila jejich ekonomická situace v době voleb alespoň jako dobrá. Investor může očekávat silné tlaky, pokud by se v nejbližší době Nasdaq100 dostal rychle pod hranici 10 000 bodů.

Druhou eventualitou je pokles inflace. Ten asi v nejbližší době nenastane díky zvedání sazeb, protože to se v reálné ekonomice projeví až s ročním odstupem. Avšak inflaci může zastavit například ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. I když nic tomu zatím nenasvědčuje, obnovení mírových jednání by bylo dobrým signálem pro zlevňování energií.

Třetí možností je paradoxně velká recese v USA. Právě velký propad amerického HDP by donutil Fed šlápnout na brzdu. Tento propad by musel být větší než 2 %, protože Fed již naznačil, že je ochoten tolerovat technickou recesi. Pro investory tak platí, že špatné makroekonomické zprávy jsou v podstatě dobré, protože budou na Fed vytvářet tlak na změnu politiky. Dokud se nebudeme přibližovat aspoň k jedné z možností, tak není důvod k silnému optimismu.

Kapitulace Cathie Wood

Naší čtenáři si vzpomenou na intelektuální souboj mezi investory Michaelem Burrym a Cathie Wood. Na podzim 2021 Michael Burry upozorňoval, že technologické akcie jsou přeceněny. Jejich fundamenty neodpovídají cenám akcií. Navíc se nacházíme v těžké době. Cathie Wood obvinila Burryho z pesimismu a výzev k shortování akcií technologických akcií. Burry svými výroky nejenom že škodí cenám akcií těchto firem, ale snižuje i jejich možnost se zadlužit a tím pádem i investovat do inovací. Burry tak vypadal pro příznivce Cathie Wood jako starý bílý muž škodící pokroku. Při pohledu na vývoj ceny ARK Innovation ETF musíme dát bohužel za pravdu Burrymu. ETF Wodové ztratilo od začátku roku přes 60 %. Sázka na společnosti typu Tesla, Zoom nebo Spotify se ukázaly jako velmi ztrátové.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Problém pro Cathie Wood je v tom, že ona nemůže investovat do něčeho jiného něž jsou inovativní a technologické společnosti. Investoři, kteří kupují její ETF, tak čekají mix nejlepších akcií právě z těchto oborů. Pro ni není možné nechat jistit své portfolio defenzivními společnostmi z petrolejářského průmysl. Wood tak nemá jinou možnost než si vybírat akcie v oboru, který zasáhl silný výprodej.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Coinbase Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Wood však na technologie nezanevřela a využila velkého poklesu Bitcoinu k nákupu společnosti Coinbase, který je cenou Bitcoinu přímo ovlivněn. Do akci Coinbase Wood vložila nové 3 milióny dolarů. Je to pochopitelné, protože technologické akcie nečeká v blízké budoucnosti zázračný růst. Růst technologických akcií byl prozatím zastaven Fedem. Ale cena Bitcoinu je prakticky nezávislá na zásahu centrálních bank. I když možná existuje jistá korelace mezi cenou Bitcoinu a úrokovým sazbami, vzhledem k volatilitě Bitcoinu je prozatím zanedbatelná. Bitcoin má určitě větší potenciál návratu k růstu, než technologické akcie. Pokud Bitcoin chytne druhý dech, Wood aspoň z části umaže ztráty z tohoto pro ni těžkého roku.

Centrální banka: ČNB zná jméno nového guvernéra, kterého však trhy neocenily

Nový guvernérem bude Aleš Michl. Novináři ze Seznamu mají velmi dobré zdroje, protože o jeho jmenování informovali s několikadenním předstihem. Michl ve své reakci na jmenování podtrhl, že je příznivcem stabilních úrokových sazeb. Dalo by se říct nejenom stabilních, ale i nízkých, protože Michl jako člen bankovní rady ČNB vždy hlasoval proti zvyšování sazeb. Dá se očekávat, že se po poslední schůzi ČNB v červnu sazby na delší dobu ustálí. To dává prostor tomu, aby se guvernér Rusnok rozloučil pořádným „hikem“. Už teď se mluví o 75 bazických bodů jako o očekávané hodnotě.

Koruna v důsledků Michlova jmenování oslabila až k hodnotám 25,5 korun za euro. To donutilo ČNB mimořádně jednat a intervenovat proti oslabování. Jelikož ve světě se ještě rozvolňování sazeb nechystá. Opak je pravdou. Pro Michlovo řešení stability sazeb tak bude velký risk slabá koruna. Slabá koruna by ještě víc zrychlovala inflaci, kterou chce ČNB porazit.

Centrální banky: Utahování měnové politiky pokračuje

Nikoho nepřekvapí, že i tento týden můžeme uvést několik zemí, které se rozhodly zvednout sazby. Například je zvedlo Jordánsko o 50 bazických bodu na 3,25 %, Rumunsko o 75 bazických bodu na 3,75 %, Malajsie o 25 bazických bodu na 2 %, Srbsko o 50 bazických bodů na 2 %, Peru o 50 bazických bodů na 5 %, Mexiko o 50 bazických bodů na 7 %.

Indexy: Páteční obchodování odvrátilo katastrofu

Pověrčivý investor musel být překvapený z toho, že jsme pátek 13. května silnou růstovou seanci. Bez ní by světové indexy vykázaly ztrátu. V Asii se dařilo burze v Šanghaji, která posílila o 2,76 %. Hongkongský index Hang Seng skončil ve ztrátě 0,52 %. Japonský Nikkei odepsal 2,13 %.

V Evropě se nejvíc dařilo německému indexu DAX, který posílil o 2,59 %. Solidního zisku dosáhl i francouzský index CAC40, který si připsal 1,67 %. Britský FTSE vzrostl o 0,41 %

Trhům v zámoří, ani poslední seance nepomohla, aby celkový výsledek byl pozitivní. Dow Jones odepsal 2,14 %. Index S&P 500 ztratil 2,41 %. Technologický Nasdaq100 se propadl o 2,8 %.

Komodity: Ropa atakuje hranici 110 dolarů

Černé zlato se znovu vydalo na sever a jeho cena roste. Americká lehká ropa se prodávala za 108,3 dolarů za barel. Ropa Brent pak stála 111,2 dolarů za barel. Ropa sice zastavila silnou růstovou tendenci, ale i tak její cena zůstává stále vysoko. Na naší analýze se tak nic nemění. Ropa i nadále zůstává v dlouhodobém růstovém kanále.

Komodity: Zlato i ostatní kovy oslabují

Poptávka po zlatě ve světě klesá. Cena zlata se dostala velmi blízko k hranici 1800 dolarů. Trojská unce zlata tak vyšla kupce na 1810 dolarů. Právě hranice 1800 dolarů, přesněji 1802, tvoří důležitý bod. Pokud bude proražen, můžeme se zlatem dostat velmi rychle dolů. Zlato okolo 1750 dolarů by již mohla být velmi zajímavá investice i pro longaře.

Zlato však není jedinou komoditou, kterou tento týden zasáhl výprodej. Stále trvající lockdown v Číně tlačí cenu komodit dolů. Dřevo zažilo propad o 23 % za pouhý jeden týden. Nikl odepsal 8,9 %, Zinek 6,15 %, Stříbro 5,21 % a Měď 1,26 %. Propady komodit napovídají, že riziko recese ve světě je opravdu velké.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Slovo závěrem: Vyčkávat na konec prázdnin?

Pokud nejste shortaři a akcie kupujete s tím, že je za nějakou dobu výhodně prodáte, čeká vás dlouhé období, kdy je lepší neinvestovat. Je velmi pravděpodobné, že při každém zvednutí sazeb Fedem se dočkáme obdobné situace jakou jsme zažili v první polovině května. Akcie, hlavně technologických a růstových firem, budou padat. Dno je nedohlednu. Daleko důležitější bude nyní sledovat chování trhů, než snaha chytat se dna. Někdy není až tak důležité peníze vydělat, ale hlavně je neztratit. A právě nyní vstupujeme do této fáze. A hlavním cílem tak může být také neprodělat na burze kalhoty.

Líbil se vám tento článek?
19
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎