Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Relativně klidný týden díky zpomalení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, avšak strašák inflace udeřil v plné síle

Publikováno
Burza s odstupem – Relativně klidný týden díky zpomalení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, avšak strašák inflace udeřil v plné síle
Zdroj: Depositphotos.com

V porovnání s tím, co se dělo na trzích minulý měsíc, máme za sebou klidnější týden. Přichází krátký čas oddechu. Z velké části vděčíme za klid Rusku, které oznámilo, že skončila první fázespeciální vojenské operace“.

Podle vojenských expertů tažení ruské armády nepovede k bezprostřednímu zničení Ukrajiny. Situace se dostává do určitého patu, kdy je jasné, že dobytí Kyjeva a dalších ukrajinských měst by způsobily Rusku velké ztráty na životech, vojenském materiálu a ekonomicky by byly náročné.

Ve hře je tak spíše scénář, kdy Rusko propojí dvě rebelující republiky koridorem s Krymem. Situace by se následně mohla uklidnit a válka by se přesunula k jednacím stolům. To je scénář, by nejvíce vyhovoval trhům. Proto se tento týden snížila volatilita na trzích. I přes tento klid však trhy pokračují i nadále sektorovou rotací, kde se daří především defenzivním a energetickým titulům.

Ceny ropy znovu blízko 120 dolarům za barel

Uklidnění bojů však nepřineslo pokles cen ropy. Naopak, černé zlato se znovu šplhá nahoru. To není nic nepředvídatelného. Pokles ceny ropy, který jsme zažili v minulých týdnech byl vázán především na oznámení o uvolnění rezerv. Toto uvolnění rezerv má vždy jen krátkodobý charakter.

Druhým důvodem jsou zprávy opětovném růstu případů Covidu a lockdownu v Číně. Počet nakažených roste exponenciálně v Jižní Koreji, ale i u naších sousedů, jako je Německo a Rakousko. Zdá se, že počet nemocných je obrovský, avšak průběhy onemocnění nejsou tak zlé jako při variantách alfa a delta. Samozřejmě tento druh zpráv má negativní vliv na cenu ropy, protože nemocní lidi zůstanou doma a bude se spotřebovávat méně benzínu. Ale i tato skutečnost nebude trvat dlouhodobě. Minulost nám ukázala, že jakmile epidemie dosáhne svého vrcholu, začne opět ustupovat.

Cena ropy však bude stoupat, až efekt těchto krátkodobých zpráv vyprchá. Vzhledem k současným výrobním kapacitám, podfinancovanosti celého sektoru a nedostatku nových nalezišť, kde je možné těžit ropu s nízkými náklady, bude cena ropy stoupat. Už nyní mnoho analytiků mluví o standardní cenně ropy 135 dolarů za barel. V těchto odhadech nejsou započítány další eskalace konfliktu na Ukrajině. Zmiňme ještě jeden opomíjený faktor.

Díky nízkým cenám ropy v letech 2020 až 2021 se petromonarchie v čele se Saudskou Arábií musely vypořádat s výpadkem příjmů do státních rozpočtů. To mělo za následek ochladnutí konfliktu v Jemenu. Politici se soustředili především na domácí problémy. Avšak nyní, kdy ceny ropy a zemního plynu opět rostou, jsou znovu na scéně a na Blízkém Východě se znovu stávají důležitým faktorem. S nový přílivem peněz, moci a strategické důležitosti můžeme čekat mezi eskalaci napětí mezi Íránem a Saudskou Arábií.

Evropa a USA se nyní snaží udržet dobré vztahy s oběma mocnostmi a hlavně předejít vzájemnému konfliktu, kde by Írán využil svého postavení a přidal se na stranu Ruska. Díky tomu bychom se mohli znovu dostat do obrovských problémů a cena ropy by bez problémů atakovala hranici 200 dolarů za barel. Od těchto scénářů jsme ještě daleko, ale prozíravý investor by s nimi měl počítat. Jako velmi pravděpodobná se jeví možnost, že ropa nebude levná minimálně dva až tři roky.

To bude mít neblahý důsledek na inflaci a pokles kupní síly.

Strašák inflace

Ceny ropy a energií budou mít negativní dopad na kupní sílu obyvatel. Můžeme se připravit na zdražení prakticky všeho. Inflace teď nebude způsobená tím, že existuje převis poptávky nad nabídkou způsobenou přerušením výroby díky koronaviru, ale systematickým růstem v důsledku zvyšujících se nákladů. Vysoké ceny ropy a zemního plynu se brzy odrazí v rostoucích cenách potravin. Zemní plyn je důležitý pří výrobě hnojiv. Ropa pak zvyšuje náklady na pěstování a dopravu vypěstovaných zemědělských komodit.

Bohužel posledních několik let si Evropa zvykla na levnou přepravu tohoto zboží a díky tomu se do mnoha evropských zemí dovážely plodiny, kterým nemohli místní zemědělci konkurovat. Teď se tento dovoz řádně prodraží, avšak naši zemědělci nebudou schopni reagovat na domácí poptávku dostatečně rychle.

Dopad inflace tak bude dvojí. První dopad na kupní sílu obyvatel bude nutit spotřebitele přemýšlet, za co bude ochoten své peníze utratit. Bude muset čím dál víc přemýšlet zda danou službu či věc opravdu potřebuje. Proč již dnes nevidíme pokles spotřeby? To je způsobeno právě tím, že má mnoho lidí stále úspory díky omezení spotřeby během korony. Až tyto úspory začnou docházet situace se rapidně zhorší.

Druhým dopadem inflace bude radikální změna monetární politiky. Čím dál víc je jasné, že tak vysokou inflaci neporazíme změnami o 25 bazických bodů jednou za dva či tři měsíce. Jerome Powel již mluvil o tom, že se musí přehodnotit strategie Fedu. Daleko pravděpodobnější se nyní jeví zvedání sazeb místo 25 bazickými body rovnou 50 bazickými body. Stejně tak naše ČNB se vyjádřila, že i na příštím zasedání mohou sazby skokově růst. A to i nad hranici 5 %, která se brala dříve jako strop.

Bohužel zvedání sazeb má velkou časovou setrvačnost. V reálné ekonomice se projeví až za velmi dlouho. Hrozí, že se propadne do velmi silné recese, protože se v jednom okamžiku spojí recese z hospodářského útlumu způsobeného válkou a recese způsobená růstem úrokových sazeb. Druhé pololetí roku 2022 tak bude ekonomicky více než náročně.

Centrální banky: Trend zvedání sazeb pokračuje napříč celým světem

V poslední burze s odstupem jsme rozebírali měnovou strategií Fedu, a prostor jsme nevěnovali tradičnímu přehledu centrálních bank zvyšujících sazby. Tento dluh dnes doženeme. Je důležité pochopit, že prozatím existuje pouze jedna strategie jak porazit inflaci – a to zvedání sazeb. Státy se liší jen v tom jak rychle sazby zvedají. Prozatím špatná zprava je, že ani jednomu státu se nepodařilo inflaci dostat pod kontrolu.

Mezi hlavní lídry ve zvedání úrokových sazeb patří státy střední a jižní Ameriky. Kostarika zvedla svoje sazby o 75 bazických bodů na 2,5 %, Brazílie o 100 bazických bodů na 11,75 %, Paraguay o 50 bazických bodů na 6,25 %, Mexiko taktéž o 50 bazických bodů na 6,5 %. Tyto státy jen ukazují, že se před námi otvírá svět, kde úrokové sazby se znovu budou pohybovat mezi 6 až 10 %. To je velmi dobrá zpráva pro budoucí vlastníky dluhopisů nikoliv však těch současných.

Existují však velká skupina států s křehkou ekonomikou, kde ani zvedání sazeb nemusí stačit k zastavení inflace a vysoké sazby naopak jejich ekonomika nezvládne a země se propadne do hyperinflace. Místní občané se budou zbavovat státní měny ve prospěch silných zahraničních devíz. Seznam zemí s obdobnými potížemi začíná být dlouhý. Arménie zvedla svoje sazby o 125 bazických bodů na 9,25 %, Ázerbájdžán o 25 bazických bodů na 7,75 %, Ghana o 250 bazických bodů na 17 %, Egypt o 100 bazických bodů na 9,25 %, Moldávie o 200 bazických bodů na 12,5 %, Jižní Afrika o 25 bazických bodů na 4,25 %.

Pro nás však zůstávají nejzajímavější evropské ekonomiky, které se rozhodly pro tento krok. Jejich ekonomická a hospodářská struktura je podobná té naší. Anglická centrální banka zvedla sazby o 25 bazických bodů na 0,75 %. Britská libra je tak první co se výše sazeb týče z mezinárodních deviz používaných k vytváření devizových zásob po celém světě. Zároveň vzhledem k tomu, že Velkou Británií sužuje inflace 5,4 %, která je největší za posledních 30 let, bude muset anglická centrální banka na tempu růstu sazeb hodně přidat. Maďarsko zvýšilo sazby o rovných 100 bazických bodů na 4,4 %. Maďarsko se tak přiblížilo na dostřel k našim sazbám na koruně. Otázkou zůstává o kolik zvedneme náskok po dalším zasedání rady České centrální banky.

Firemní zprávy: GameStop znovu na scéně

Akcie GameStopu zažívá znovu zlaté časy. Od půlky března prakticky zdvojnásobila svojí cenu z 75 dolarů na současných 150 dolarů. Jsme sice ještě velmi daleko od maxim z ledna 2021, kdy akcie lámala rekord, když dosáhla hodnoty 300 dolarů. Za růstem GameStopu jsou dvě zprávy. První je zpráva o insider nákupu akcí GameStop. Prezident GameStopu Ryan Cohen nakoupil přes 100 000 akcií. Jeho podíl ve firmě tak dosahuje 11,9 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GameStop Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Druhá zpráva je spekulativní, protože pochází z fóra Reddit. Uživatel Thump4 ve vláknu WallStreetBets, tvrdil, že akcie GameStopu se nyní prodává podhodnocena o 58,2 % v porovnání s 15 měsíčním průměrem. Tento post znovu spustil lavinu zájmu u uživatelů fóra a jistě přispěl k silnému růstu této akcie.

Indexy: Dominance zámořský trhů

Uvolněnější atmosféru na trzích dobře demonstroval pokles indexu VIX, který oslabil o 12,8 %. Tento pokles byl zapříčiněn solidním růstem zámořských akcií. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,32 %. Index S&P 500 vzrostl o 1,79 %. Tahounem však byl technologický index Nasdaq100, který přidal 1,98 %.

V Asií se akciovým trhům s výjimkou Japonska nedařilo. Nad Čínou pořád stále visí hrozba Covidu a počet nově nakažených v Jižní Koreji naznačuje, že epidemie stále nekončí. Burza v Šanghaji oslabila o 1,19 %. Hongkongská burza zůstala na červené nule a oslabila o 0,04 %. Naopak burza v Tokiu se stala vítězem a vzrostla o solidních 4,93 %. Japonské akcie budou velmi zajímavé v současném devizovém napětí. Japonský jen je považován za bezpečný přístav a japonské akcie navázané na tuto měnu jsou dobrou alternativou vůči evropským akciím zasažený konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou.

Francouzský index CAC 40 oslabil o 1,01 %. Německý DAX ztratil 0,74 %. Nejlépe si vedle britský FTSE, který přidal 1,06 %. Za zmínku stojí znovuotevření moskevské burzy. Ruský index Moex všechny překvapil svým růstem 0,55 %. Moskevská burza zastavila propady. Naopak výprodejové ceny ruských firem lákaly investory z celého světa. Ruská vláda byla taktéž připravena ruským akciím pomoci a měla na nákupy připravené několik miliard amerických dolarů.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Komodity: Kdy ropa narazí na svůj strop?

Americká lehká ropa se obchodovala v závěru týdne na hodnotě 112 dolarů za barel. Ropa Brent se prodávala za 119 dolarů za barel. Tyto ceny znamenají nárůst cen ropy o 10 % během jediného týdne. Z pohledu technické analýzy je cena ropy nadále v rostoucí tendenci. Ještě jsme nenarazili na technický strop cen. Cena ropy tak může jít hodně nad 120 dolarů.

Srovnaní cen ropy a nalezení horní rezistence budou úkoly pro příští týden. Doufejme, že se cena ropy stabilizuje co nejdřív, jinak hrozí prohloubení negativních důsledků na světovou ekonomiku a zvyšuje pravděpodobnost celosvětové recese.

Komodity: Zlato se drží bezpečně nad 1900 dolary

Cena zlata mírně rostla. Na konci minulého týdne se obchodovalo na úrovni 1957 dolarů za trojskou unci. Čím víc bude náš svět nejistější, tím víc cena zlata poroste. V následujících letech problémy monetární politiky dosáhnou svého vrcholu a zlato může být alternativou pro všechny, kteří nemají důvěru v současné fiat měny. I kdyby hlavní aktéři světových trhů ztratili o zlato zájem, můžeme očekávat, že v menších ekonomikách o ně bude zájem pořád.

To potvrdila i společnost Golden Gate CZ, které patří k největším prodejcům zlata a drahých kovů u nás. Společnost prodala v roce 2021 investiční zlato, stříbro a platinu za 5,261 miliardy Kč. To představuje meziroční nárůst tržeb o 16 %. Objem prodaného zlata meziročně vzrostl o 30 % na 2 484 kg, prodej stříbra vzrostl o 5 % na 45 670 kg. Začátek roku 2022 drahým kovů přál a tak společnost jistě celkovým obratem překoná rok 2021.

Slovo závěrem: Mód pozorovatele

Situace na světových trzích zůstává dál nepřehledná. Je to fáze, kdy by se investor měl naučit, že i neinvestovat se někdy vyplatí. Nyní je nejlepší snažit se v celkové situaci zorientovat a mapovat situaci. Hlavní myšlenkou pak mohou být slova šéfa Blackrocku Larryho Finka, který označil konflikt na Ukrajině jako začátek konce globalizace. Svět nyní půjde k regionalizaci. Pokud se nic zásadního nezmění, tak se ekonomické dění a hlavní aktivity přesunou do Asie. Právě proto bychom měli využít čas ke studiu indických, čínských, filipínských a indonéských společností.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎