Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace není ve všech státech, Švýcarsko stále odolává – Čím to a jaké výše dosáhne v letošním i příštím roce?

Publikováno
Inflace není ve všech státech, Švýcarsko stále odolává – Čím to a jaké výše dosáhne v letošním i příštím roce?
Zdroj: rte.ie

V dnešní době slyšíme a vidíme snad ze všech stran slovo inflace. Dá se říci, že se zvyšují ceny všech položek a před inflací nelze snadno utéct. Stejně tak slyšíme, že ve všech státech po celém světě bojují s inflací. Mezi málo zemí, kterým se však inflace stále vyhýbá patří Švýcarsko.

Chcete se dozvědět, proč tomu tak je? Proč zrovna Švýcarsko je aktuálně “imunní” vůči inflaci? Čtěte dále a článek vám vysvětlí faktory, které drží švýcarskou inflaci na uzdě.

Únorová inflace pouze 2,2 % – Nejen díky omezujících zákonů

Agentura Reuters informuje, že země helvétského kříže se v posledních týdnech může v porovnání s dalšími ekonomikami chlubit opravdu nízkou inflací. Některé náklady se tam dokonce daří snižovat. Jde třeba i o cenu švýcarské zdravotní péče, která v únoru meziročně klesla o 0,5 %. Švýcarsko vykázalo za únor inflaci pouze ve výši 2,2 %. 

Mimo jiné této nízké hodnotě růstu spotřebitelských cen pomohli tamější politici, kteří v minulých měsících přijali několik zákonů, jež vysoké ceny omezují.

Politici přijali několik zákonů, které v boji s případným dalším nárůstem cen pomáhají. Jde třeba o zpřísněný švýcarský kartelový zákon, který má podnikům bránit v přílišném navyšování cen. 

Silný švýcarský frank

Dalším důvodem aktuálně nízké inflace ve Švýcarsku je také silný švýcarský frank.

Zdroj: google.com
Kurz: švýcarský frank/euro
Kurz CHF/EUR

Na grafu výše můžete vidět v posledním roce, že švýcarský frank vůči euru stále posiluje. Zejména válečný konflikt na Ukrajině prudce pomohl franku.

Poznámka

Silný švýcarský frank v zemi přispívá ke stabilnímu cenovému prostředí.

Ačkoliv byla únorová míra švýcarské inflace nejvyšší za posledních čtrnáct let, tak tamní spotřebitelé si na ni nemohou v porovnání s Evropskou unií příliš stěžovat.

Obnovitelné zdroje a vysoké mzdy

Výraznější zdražování se Švýcarsku vyhýbá i díky vhodně zvolenému energetickému mixu. Země je poměrně málo vystavena rizikům v souvislosti s nárůstem cen ropy a zemního plynu.

60 % celé švýcarské spotřeby elektrické energie zajišťují vodní zdroje. Díky tomu jsou Švýcaři mnohem méně vystaveni důsledkům zdražování ropy i zemního plynu. 

Švýcarsko má dlouhodobě velikou výhodu v tom, že mzdy patří k těm nejvyšším v Evropě. Tyto vysoké mzdy nyní nevyvíjejí přílišný tlak na jejich další zvyšování. Nehrozí tolik riziko vzniku inflační spirály. Třeba švýcarský telekomunikační operátor Swisscom letos navýší mzdy jen o 0,9 %.

Životní náklady jsou ve Švýcarsku už léta vysoké

Ekonomové uvádějí, že do značné míry nízká míra švýcarské inflace souvisí i s tím, že životní náklady jsou ve Švýcarsku už léta vysoké.

Ředitelka pro ekonomiku a výzkum Nannette Hechler-Fayd’herbe z investiční banky Credit Suisse doplňuje, že pokud Švýcarsko porovnáte s dalšími zeměmi v Evropě, tak zjistíte, že vysoké ceny tam mají už dlouhodobě takřka ve všem.

Statistická data potvrzují, že úroveň spotřebních výdajů ze strany švýcarských domácností totiž v roce 2020 byla asi o 60 % vyšší, než jaký byl průměr eurozóny.

Jak se bude vyvíjet inflace ve Švýcarsku v letošním a příštím roce?

Inflace pro letošní rok bude díky výše zmíněným faktorům tlumících inflaci na hodnotě maximálně 3 %.

Nannette Hechler-Fayd’herbe z investiční banky Credit Suisse doplňuje, že průměrná inflace za rok 2022 se bude ve Švýcarsku pohybovat okolo 1,8 %. Přiznává však, že nedávný růst cen může tuto hodnotu ve finále ještě mírně navýšit. V roce 2023 by se pak inflace měla pohybovat okolo 1 %.

Švýcarsko jako jedna z mála zemí Evropy ale i světa se aktuálně nepotýká s inflací. Existuje zde několik faktorů brzdící inflaci a to jsou zákony omezující vysoké ceny, silný švýcarský frank, obnovitelné zdroje (vodní zdroje), vysoké mzdy ve srovnání se zbytkem Evropy a dlouhodobě vysoké životní náklady. Analytici a odborníci očekávají, že nízká neboli stabilní míra inflace bude ve zemi také příští rok.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎