Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace není ve všech státech, Švýcarsko stále odolává – Čím to a jaké výše dosáhne v letošním i příštím roce?

Inflace není ve všech státech, Švýcarsko stále odolává - Čím to a jaké výše dosáhne v letošním i příštím roce?

Inflace není ve všech státech, Švýcarsko stále odolává - Čím to a jaké výše dosáhne v letošním i příštím roce?
Zdroj: rte.ie

V dnešní době slyšíme a vidíme snad ze všech stran slovo inflace. Dá se říci, že se zvyšují ceny všech položek a před inflací nelze snadno utéct. Stejně tak slyšíme, že ve všech státech po celém světě bojují s inflací. Mezi málo zemí, kterým se však inflace stále vyhýbá patří Švýcarsko.

Chcete se dozvědět, proč tomu tak je? Proč zrovna Švýcarsko je aktuálně "imunní" vůči inflaci? Čtěte dále a článek vám vysvětlí faktory, které drží švýcarskou inflaci na uzdě.

Únorová inflace pouze 2,2 % – Nejen díky omezujících zákonů

Agentura Reuters informuje, že země helvétského kříže se v posledních týdnech může v porovnání s dalšími ekonomikami chlubit opravdu nízkou inflací. Některé náklady se tam dokonce daří snižovat. Jde třeba i o cenu švýcarské zdravotní péče, která v únoru meziročně klesla o 0,5 %. Švýcarsko vykázalo za únor inflaci pouze ve výši 2,2 %. 

Mimo jiné této nízké hodnotě růstu spotřebitelských cen pomohli tamější politici, kteří v minulých měsících přijali několik zákonů, jež vysoké ceny omezují.

Politici přijali několik zákonů, které v boji s případným dalším nárůstem cen pomáhají. Jde třeba o zpřísněný švýcarský kartelový zákon, který má podnikům bránit v přílišném navyšování cen. 

Silný švýcarský frank

Dalším důvodem aktuálně nízké inflace ve Švýcarsku je také silný švýcarský frank.

Kurz: švýcarský frank/euro
Kurz CHF/EUR
Zdroj: google.com

Na grafu výše můžete vidět v posledním roce, že švýcarský frank vůči euru stále posiluje. Zejména válečný konflikt na Ukrajině prudce pomohl franku.

Ačkoliv byla únorová míra švýcarské inflace nejvyšší za posledních čtrnáct let, tak tamní spotřebitelé si na ni nemohou v porovnání s Evropskou unií příliš stěžovat.

Obnovitelné zdroje a vysoké mzdy

Výraznější zdražování se Švýcarsku vyhýbá i díky vhodně zvolenému energetickému mixu. Země je poměrně málo vystavena rizikům v souvislosti s nárůstem cen ropy a zemního plynu.

60 % celé švýcarské spotřeby elektrické energie zajišťují vodní zdroje. Díky tomu jsou Švýcaři mnohem méně vystaveni důsledkům zdražování ropy i zemního plynu. 

Švýcarsko má dlouhodobě velikou výhodu v tom, že mzdy patří k těm nejvyšším v Evropě. Tyto vysoké mzdy nyní nevyvíjejí přílišný tlak na jejich další zvyšování. Nehrozí tolik riziko vzniku inflační spirály. Třeba švýcarský telekomunikační operátor Swisscom letos navýší mzdy jen o 0,9 %.

Životní náklady jsou ve Švýcarsku už léta vysoké

Ekonomové uvádějí, že do značné míry nízká míra švýcarské inflace souvisí i s tím, že životní náklady jsou ve Švýcarsku už léta vysoké.

Ředitelka pro ekonomiku a výzkum Nannette Hechler-Fayd’herbe z investiční banky Credit Suisse doplňuje, že pokud Švýcarsko porovnáte s dalšími zeměmi v Evropě, tak zjistíte, že vysoké ceny tam mají už dlouhodobě takřka ve všem.

Statistická data potvrzují, že úroveň spotřebních výdajů ze strany švýcarských domácností totiž v roce 2020 byla asi o 60 % vyšší, než jaký byl průměr eurozóny.

Jak se bude vyvíjet inflace ve Švýcarsku v letošním a příštím roce?

Inflace pro letošní rok bude díky výše zmíněným faktorům tlumících inflaci na hodnotě maximálně 3 %.

Nannette Hechler-Fayd’herbe z investiční banky Credit Suisse doplňuje, že průměrná inflace za rok 2022 se bude ve Švýcarsku pohybovat okolo 1,8 %. Přiznává však, že nedávný růst cen může tuto hodnotu ve finále ještě mírně navýšit. V roce 2023 by se pak inflace měla pohybovat okolo 1 %.

Švýcarsko jako jedna z mála zemí Evropy ale i světa se aktuálně nepotýká s inflací. Existuje zde několik faktorů brzdící inflaci a to jsou zákony omezující vysoké ceny, silný švýcarský frank, obnovitelné zdroje (vodní zdroje), vysoké mzdy ve srovnání se zbytkem Evropy a dlouhodobě vysoké životní náklady. Analytici a odborníci očekávají, že nízká neboli stabilní míra inflace bude ve zemi také příští rok.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo